Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Pelikan marka kalemler

+3
ertay
teng
PELİKAN
7 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
PELİKAN

PELİKAN

Pelikan marka kalemler Empty
MesajKonu: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 4:37

Ertay Bey tabiki farklı beğeniler olucak..Önemli olan kalemin hangi marka olduğu değil kalem sevgisi olmasıdır...Mont blanc marka sı kötü bir marka değil,fabrikasını gezmiş biri olarak ve almanyanın iki büyük markası(pelikan ve mont blanc) ikisi ne de saygım var:)ama gönlüm Pelikan dan yana..siz daha önce hiç pelikan dolmakalem ile yazı yazdınız mı??
Ben ikisini de kullandığım için mukayese ediyorum ve kesinlikle çok büyük fark var..
Pelikan da her kalem el emeği ile yapılıyor,özellikle toledo serisi 3 ay gibi büyük bir zaman el işçiliği ile yapıldığını düşünürsek daha bir özgün geliyor bana...
Mont blanc kalemlerinin en büyük eksisinin imitasyonlarının bol miktarda olması olduğunu düşünüyorum..İstanbul Kapalıçarşıyı gezerseniz her adım başı bir imitasyon mont balnc marka kalem selam verir size.
Yurt dışından gelen kalem fabrikası olan bir arkadaşımız mont blanc sahtesi ile gerçeğini ayırt edememişti(bu kadar başarılı imitasyonlar var)
PELİKANIN hiç imitasyonu yok dünyada:)
Çin de tek yapılmayan kalem Pelikan...
sevgiler
http://www.pelikan.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 4:58

Daha önce sözü edilen jel Pelikanlarda da varmı ?
ertay

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 5:00

teng demiş ki:
Daha önce sözü edilen jel Pelikanlarda da varmı ?
Muhakkak ona muadil bir sey vardir. Ayrica benimde yazacaklarim olmasina ragmen, tanisma sayfasini amac disina cikarmamak icin diger bolumde yazmayi dusunuyorum.

En son ertay tarafından Salı 12 Ocak - 5:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 5:02

Pelikan uzmanı aramızda, Smile
PELİKAN

PELİKAN

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 5:04

pardon ertay bey,
bu sayfanın tanışma sayfası olduğunu unuttum:)
deha

deha

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 5:07

Sayın Ertay,

Konunun pek çok arkadaşın ilgisini çektiği anlaşılıyor, acaba belirli bir yerden sonrasını "diğer hobilerimiz" kısmına taşımanız mümkün olabilir mi?
ertay

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 5:35

PELİKAN demiş ki:
pardon ertay bey,
bu sayfanın tanışma sayfası olduğunu unuttum:)

Estagfurullah,
Sevgili Pelikan,
Tanisma sayfasini karsilikli konusma bicimine dönüstürmemek icin burada bir baslik acmayi uygun gördüm.
"siz daha önce hic pelikan dolmakalem ile yazi yazdinizmi" diye sormussunuz. samimi olarak cevap vermem gerekirse, ikisi ile ayni anda mukayese edecek kadar yazmadigimi itiraf ederim.
"Pelikan'da her kalem el emegi ile yapiliyor" sözünüze aynen katiliyorum, fakat MontBlanc'da da durumun pek farkli olacagini düsünmüyorum.
Gelelim imitasyon olayina; evet heryerde imitasyonlari var, fakat kalem fabrikasi olan bir sahsin original ile sahtesini ayirt edemeyisi biraz garibime gitti.
Kisaca özetlemek gerekirse, bu is bana göre suna benziyor; hani darb-i mesel haline gelmis araba misali vardir ya, bu konuyu da araba misaline indirgersek, Birisi Mercedes, digeride BMW'dir.
Her ikisininde birbirine karsi üstün yanlari oldugu gibi, birbirlerinden asagi kaldiklari yönleride vardir.
Böylece simdilik orta yolu bulalim ne dersiniz? Cünkü kalem konusunda benim bildiklerim, sizin bildiklerinizin yaninda sig kalacagi icin, bende biraz arastirma yapip bilgilenmek icin zaman kazanmis olurum. Very Happy
Saygilar.

En son ertay tarafından Salı 12 Ocak - 13:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 5:43

Sevgili Ertay,
Basliga tanisma konusundan tasima yaparak biraz toparlamaya calistim, mesajini da ekledim ok1
http://www.turksaatforumu.com
ertay

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 5:49

watcher demiş ki:
Sevgili Ertay,
Basliga tanisma konusundan tasima yaparak biraz toparlamaya calistim, mesajini da ekledim ok1
tesekkürler eline saglik. abi sen bu isi fena kaptin. fumeur
deha

deha

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedSalı 12 Ocak - 7:32

Sayın Pelikan,

Toledo veya benzeri özel koleksiyonlar konusunda bilgi verirseniz çok güzel olur. Gerçekten birer sanat şaheseri.
ertay

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPerş. 14 Ocak - 21:44

Arkadaslar,
Kartuslu dolmakalem ile Piston mekanizmali dolmakalemler arasinda bir degerlendirme yapmaniz mumkunmu?
Ben sahsen kartuslu kalemlere pek sicak bakamiyorum. Ozellikle de bu isin uzmani olan arkadaslarimizin fikirleri hangi istikamette acaba?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPerş. 14 Ocak - 21:50

Benim kalem bilgisi olan dostlara kucuk bir sorum var, asagidaki resimdeki kalemin ucuna benzer bir uc pelikan'da var miydi? Oyle hatirliyorum, gecmiste bir ara boyle uclu ve oldukca degerli bir kalemim olmustu ama sonra kaybettim ve o ucu cok muhtesem bulmustum ama pelikan diye hatirliyorum, yaniliyor da olabilirim.

Pelikan marka kalemler 9683_LRG
ertay

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPerş. 14 Ocak - 22:48

watcher demiş ki:
Benim kalem bilgisi olan dostlara kucuk bir sorum var, asagidaki resimdeki kalemin ucuna benzer bir uc pelikan'da var miydi? Oyle hatirliyorum, gecmiste bir ara boyle uclu ve oldukca degerli bir kalemim olmustu ama sonra kaybettim ve o ucu cok muhtesem bulmustum ama pelikan diye hatirliyorum, yaniliyor da olabilirim.

Pelikan marka kalemler 9683_LRG
Bu kalemin markasi "Sheaffer" guzel bir kalem olmasina ragmen, piston sistemi degil, kartusta degil, hoslanmadigim bir murekkep cekme ve depolama sistemi var. bu kalemin tukenmez olan versiyonu bir aralar turkiyede bayagi populerdi ve yazimi guzel bir kalemdi. fakat ne olursa olsun bu tur lux tuketim urunlerde American menseeli urunlerden pek haz almiyorum.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPerş. 14 Ocak - 23:15

Bende sheaffer kalemi bu ucundan dolayı sevmiyorum, ayrıca mürekkep depolama sistemi olarak tek seçeneğim piston mekanizmalı olanlar.
PELİKAN

PELİKAN

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPerş. 14 Ocak - 23:31

Sayın Watcher Pelikan da böyle bir uç hiç olmadı,ertay beyin söylediği gibi Sheaffer marka..
Sheaffer kalemlerinin içinde büyüyen biri olarak ertay bey e aynen katılıyrm kesinlikle çok popüler olmasına ragmen pratik kalem değil.
ertay bey bu modelin tükenmez kalemi hala çok satılıyor ama made in china maalesef.....
Kesinlikle amerika kalemden anlamıyor,en iyi kalemler hep MADE İN GERMANY..Dolmakalem e mürekkep çekerken bir çevirme işlemi ile dolmakalem kullandığınızı bile anlamamak gerekiyor ve uc kısmının saf altın olması.....Kalem size eziyet etmeden keyifle yazmanızı sağlayacak bir model olmalı...Bu konuda Deha BEYİN sahip olduğu bilgi paylaşımlarını bekliyorum.Kendisinden kalem adına pek çok şey öğrendim.....
SEVGİLER
.
deha

deha

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 1:58

Öncelikle benim kalem konusunda öyle ciddi bir iddiam yok onu belirtmek zorundayım. 5-6 kalemim var diye ahkam kesmek istemem, bu konuda çok daha yetkin arkadaşlar varken, bilebildiğim kadarını sizlerle paylaşabilirim, bundan ötürü hatalar için şimdiden kusura bakmayınız.

Diğer arkadaşların belirttiği gibi Sayın Watcher’in kalemi bir Sheaffer, ben de hiç Pelikan’da böyle bir uca rastlamadım. Muhtemelen Sayın Watcher’in gördüğü bir Sheaffer Balance Lifetime veya Sheaffer Balance Feather Touch olması lazım. Bu kalemin dış görünümü, Pelikan’ın Souveran serisi gibi sedefli ve aralarında boyuna siyah şeritleri mevcuttur. Sheaffer bu ucu çoğu dolmakaleminde kullanmıştır, Targa, Imperial gibi modellerinde. Her ne kadar markaya karşı daha sonra soğuduysam da yine de bu ucun çok güzel bir uç olduğunu düşünmüşümdür, her şeyden önce çok estetik, ve kalemin kendisine farklı bir hava veriyor, eski (Çin malı olmayan ) ve temiz bir Sheaffer bulduğunuz taktirde düşünebilirsiniz alternatif olarak. Özellikle bu kalemlerin tamamen reçine olanlarından ve eski Balance serisinden alabilirsiniz, her zaman koleksiyon değeri olan bir kalemdir. Bu uca sahip farklı modellerde Sheaffer’a sahip olmuştum, ucu F olmadıktan sonra çok güzel ve keyifli yazılıyor. İnce uç nedense bana ters geliyor, çok kalın uçta da çok düzgün bir yazınız yoksa hiçbir şey okunmuyor. En güzeli B uç yeterince dolgun ve yeterince yumuşak. Ama Pelikan’a kesinlikle katılıyorum, ucun mutlak surette altın olması lazım, ve tercihen 18 ayar. 18C750 uç bana göre mükemmel bir uç, 14C585 uca göre çok daha esnek ve kalemin elinizin altından akıp gidiyor. Özetle keyifli bir yazı için hem yeterince dolgun ve uygun ağırlıkta ( çok hafif kalemleri tercih etmiyorum, elinizde bir şey yokmuş hissi güzel değil, çok ağır kalemler de elinizi yoruyor bir süre sonra ) ama mutlaka 18C750 tipi bir uca sahip kalem öneriyorum. Pelikan’da bildiğim kadarıyla bu uç sadece belirli modellerden sonra kullanılıyor, örneğin Souveran’ın küçük modellerinde 14 K uç var, model yükseldikçe 18K uca geçiliyor. Onu da bu işin erbabı söylesin.

Bol saatli ve kalemli günler sizlerin olsun.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 2:05

Bilmediğimiz ne kadar ayrıntı varmış, biz dolmakalemi öylesine kullanıyormuşuz,ancak uç kalınlığı konusu kesinlikle doğru,ince yazan uçlarla hiç rahat edemediğim gibi aşırı kalın uçlarıda el yazısında karşıklığa neden olduğu aşikar, bu nedenle bende nisbeten kalın uclarla yazı yazmayı, daha doğrusu imza atmayı seviyorum.
PELİKAN

PELİKAN

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 3:10

Deha Bey in süper ötesi açıklamalarına ek olarak model yükseldikçe uç değeri yükseliyor ama siz M150 modeline M800 ucu takabilirsiniz.14 ayar Deha Beyin ifade ettiği gibi sert yazar ama bunu 18 c kullanmayan anlıyamaz.....
Benim için işlev önemli görüntü önemli değil derseniz kaleminiz uygun bir modelden alıp( M200- M 400 gibi),uc unu kendi istediğinize göre seçip kendi kaleminizi yapabilirsiniz.M1000 modelinin ucu M400 modeline rahatlıkla olur ve bütün uçların yerleşme yeri standarttır.
www.pelikan.com dolmakalem boyutlarının karşılaştırmasını ve kalem özelliklerini inceleyebilirsiniz.
Sheafferın efsane modeli Targa unutmuştum:)tşk ler Deha Bey hatırlattıığınız için:)
Hala soranlar var:)isterseniz babamda birkaç model var fotolarını atım size.......uc kısmı genelde F:) ve ben de F uç ile yazı yazmayı sevmiyorum.Öğretim üyeleri genelde F ile EF kullanır,minik köşelere kısa notlar almak için:)En çok tercih edilen uç M:)
SEVGİLER
PELİKAN

PELİKAN

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 3:44

http://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.CMS.displayCMS.18233./yuksek-kaliteli-kalemler
linki tıklarsanız dolmakalem hakkında açıklayıcı bilgileri bulabilirsiniz.........
PELİKAN

PELİKAN

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 3:47

http://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.CMS.displayCMS.18230./boyut-karsilastirmasi
souveran ların birbirinden farkı nı görmek için linki tıklarsanız bütün serileri bir arada görebilirsiniz........
sevgiler
ertay

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 5:10

Madem konu Sheaffer'den acildi bazi düsüncelerimi sizinle paylasayim istedim.
Kisisel esya üretimi denilince American menseeli ürünlerden uzak durulmali bence. Kisisel esyadan kastim; saat, cakmak, kalem, cüzdan, canta, gözlük vs. (Ray-Ban müstesna)
Kisisel esya insanin yasam biciminin ve görgü kültürünün bir parcasi oldugu icin, kültürleri olmayan bir milletin üretecegi bir esyada kullanislilik ve saglamlik yönünden tatminkar olsada, zevk bakimindan yavan olacaktir diye düsünüyorum.

Kalem konusuna gelince, Amerikan menseeli kalemlerde de Amerika'lilarin estetikten yoksun zeksizliklerini görmemek mümkün degil.
Birincisi dolmakalemin kapagi pasolu olmak zorunda, yani bir kalem icin olmazsa olmaz bir sarttir bana göre, hem cepte iken kapagin cikmasini engeller, hemde kapagi cevirerek acip kapayarak dolmakalem kullanmanin yazi haricindeki ritüel hazzini yasamak icin.
ikincisi de kalem cebe kondugunda fazla cikinti olmamali. yani kapak üzerindeki klips(masa)fazla asagida olmamali.
ucuncusu kapak üzerindeki klips kapak ucundaki bilezige yakin olmali, yani cok kisa olmamali.
bu saydigim özellikler simdilik aklima gelen benim icin olmasi sart olan özellikler olmakla birlikte, bu saydigim özelliklerin hic birisi Sheaffer kalemlerde mevcut degil.
Sheaffer tükenmezlerin tek güzel tarafi vardi. o da ac kapa islevini sabitleme mandali gördügü icin, cebinize koyarken ister istemez kapatmak durumunda oldugunuz icin, üzerinizi boyama riski olmuyordu.
aslinda bu konuda yazacak cok sey var, fakat aramizda konunun üstadlari varken, benim ahkam kesmem yakisik almaz.Very Happy
deha

deha

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 5:54

Dayanamadım bir iki cümle etmem gerekiyor şimdi pasolu kalem deyince. Dolmakelemin pasolu olmasına ben de katılıyorum, buna da çok dikkat ederim iyi kapanıp kapanmadı mı diye. Ama, bendeki montblanc 146 kalemlerden biri, geçtiğimiz aylarda bana bir oyun oynadı, ceket cebimde açılmış ve eve geldiğimde ceketin iç tarafı tamamen mürekkep olmuştu. Neyse ki dışına talmadığından sadece astar değiştirmekle yırttım. Ama 146 yırtamadı o zamandan beri Cezalı. Ha bunu söylerken şunu söylemek istiyorum, pasodaki diş sayısı çok önemli, kısa paso daha çabuk açılacaktır, ama pasosu fazla olan bir kalemde bunun riski daha azdır. Very Happy
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 8:18

Way be arkadaslar, yazdiklarinizi inanilmaz bir keyifle ve saskinlikla okuyorum, kalem konusu boylesine onemli ve genis bir konu iken ben bu treni tamamen kacirmisim, son yillarda dolmakalem kullanmayi sevmiyordum, yazarken rahat etmiyordum ben de dogal olarak rollerlere yonelmistim, bunun ustune her seferinde kaliteli bir marka elimde oldugunda birileri tarafindan hep kalkgidelim olunca atilan turden tukenmezden baska birsey kullanmaz olmustum, simdi yazdiklarinizi okudukca utaniyorum, nasil kacirdim boylesine genis bir konuyu.
meger dolmakalemlerde degilmis yazi konforu eksikligi, bendeki bilgi eksikliginden dogan yanlis secimlermis, aydinlatmalariniz icin hepinize minnettarligimi sunuyorum.
Bu arada su birilerinin alip gitmesi konusunda ilginc bir tesbit yapmak istiyorum, ofisime, evime gelen cok oluyor, kalemlerimin ve cd'lerimin buyuk bir piskinlikle alinip goturuldugunu zaman zaman yakaladigimda gordum ama ilginc olan sey, insanlar asla saatlere boyle yapmiyorlar, yuzlerce euro degerinde kalem, cd alip goturmeyi normal karsilarken, 50-100 euro degerinde bir saat alip goturmeyi hirsizlik gibi goruyorlar.
Ilginc degil mi?
deha

deha

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 8:32

Valla ben kalemlerime kimseyi elletmiyorum, elliyecekse de denetimimde baktırıyorum sonra hemen geri alıyorum. Birisi Roller kapak gibi pasolu kapağı ittirmeye çalıştı, adama bir çıkıştım, gerçi sonra utandım ama neyse ki kalemimin başına bir şey gelmemişti. Siz siz olun kaleminizin başından ayrılmayın. diable
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 10:38

Bugün Çelik kırtasiyeyi buldum :-)
Bana bir katalog gösterdiler o katalogun içinde bir kalem vardı ki Toledo diye,.. breh breh breh, medeniyetimizin böyle bir kalem yapma noktasına geldiğini bilmiyordum.
Toledo ile ilgili hiçbirşey sormadım. sonra takıntım olacak diable daha erken.
Sonra daha fani modellere baktım ve souveran'ın yeşil çizgili serisini çok sevdim. Ama büyüklüğüne karar veremedim. Ayrıca o kalemi çok beğenmeme rağmen bana uymayacağını düşündüm. o kalemi kullanmak için en azından kravatlı olmak gerekir.
Uygun büyüklük 600 gibi geldi ama 400 de olabilir dediler. ama 400 ü kullanmak için kapağı arkasına takmak gerekiyor. Devamlı takınca iz bırakırmı onu sizlerden öğrenebileceğimi düşünüyorum.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 10:43

Tam da benim gibi takıntılısın galiba, iz yapmaz densede bence iz yapar,hiç gerek yok. fumeur
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 10:45

üfff üf kesin izi kalıcak Rolling Eyes (bende izi kalıcak ) Ne Toledo idi ama drunken

En son teng tarafından Cuma 15 Ocak - 11:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
deha

deha

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 11:05

Netice itibariyle belki iz biraz kalabilir, bu konuda iç de düşünmemiştim, gittim baktım kalemlere çok hafif bir iz var ama sanırım tüm kalemlerde o kadar iz kalıyordur. Adamlar tasarım aşamasında onu mutlaka düşünmüşlerdir. Yalnız kalemin arkasına kapağı da takacağınızı zannetmiyorum, o başta takılıyor gibi yapılıyor o kadar, çünkü kalem tutuşunuzu dengesizleştiriyor, hele kalem bir de büyükse hiç pratik değil. Buna istisna belki bir tek Montblanc'ın Mozart serisi olabilir, tam bir cüce kalem olduğu için onun zaten arkasına kapağını takmazsanız, elinizde kalem yok oluyor. Çok uzattım, özetle bence iz kalabilir ama dikkate şayan bir iz bırakmaz, abartılı küçük bir kalem almazsanız kapağı arkasına takma gereğini duymazsınız.

ha not olarak Souveran süper bir seçim, 400 başlangıç olarak mükemmel ancak 450 serisini görmeden de karar vermeyin.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 11:12

450 serisi hangisi? 400 serisini çok beğendim ama dediğim gibi bana fazla klasik. Benim beğendiğim yeşil ama çizgisiz bir kalem vardı ama onun büyüğü yoktu. o yüzden sordum kapağı takınca iz olurmu diye. Onun büyüklüğü 200 imiş ama 400 ile aynı dedi
450 serisi hangisi? sizde varmı ?

Varmış gördüm ama bana gösterdileri katalogda 450 serisi yoktu.
deha

deha

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 19:43

Aslında zevk meselesi tabi ki, ben Souveran'ı değişmem hiç bir modelle. Aslında harahretle öneririm, zira görüntü olarak klasik çizgilere sahip olsa da yine de farklı bir kişilik yansıtıyor. Bahsettiğiniz kalem düz yeşil kapak ve uç kısmı siyah oluyor sanırım. O model artık üretimden kalktı diye biliyorum. Ve bana göre bu model Souveran'dan daha klasik duruyor, öbüründe en azında bir "çılgın" taraf var. 450 serisini internetten de araştırabilirsiniz ya da "kalem koleksiyonum" başlıklı yazıdaki resimde üst sağ tarafta görebilirsiniz, sarı kapaklı olan. Ha bu düz 400'e göre daha klasik bunu kabul ederim. Bence Souveran alın derim.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedCuma 15 Ocak - 21:06

Benim beğendiğim düz yeşil değildi. o da Souveran idi.Sedefli gibi bir yeşildi. Modern tarzı bana göre idi. Biraz küçük geldi, ebat 200 olarak geçiyormuş yeşil çizgilideki 400 ile aynı büyüklükte idi. Daha büyüğü yoktu. Büyüğü gelmemişse onu alıcam. Herhalde küçük gelmez. sizce 400 küçük gelirmi?
deha

deha

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 5:11

400 ideal boy bence, kesinlikle küçükfilan gelmeyecektir. Ama 450'yi de göz ardı etmemenizi rica ederim. Eğer 400 alacaksınız, mutlaka ucunu 18C750 olarak taktırın, belki az bir fark olacaktır ( belki de yoktur bilemiyorum), olsa bile mutlaka değer. Not: 450'nin ucu zaten 18C750'dir.

Kolay gelsin..
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 5:26

Teşekkür ederim, ancak ben dolmakalem değil roller alacağım herhalde bu numarasını verdiğiniz dolmakalem olsa gerek ??
450 yi orada göremedim.
deha

deha

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 5:47

Evet ben dolmakalemi söylemiştim ama Roller düşünüyorsanız aynı kalemin rolleri var ve yanılmıyorsam R450 olarak geçiyor.
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 6:02

Ben tabii sizler kadar bilgili değilim bu konuda, fakat güzel kalemlere sevdalıyım, günlük kullanımda 0.5 rapido kullanıyorum (eskiden Rotring kullanırdım, son 10 yıldır ise Faber Castell hayranıyım), çini mürekkebinin kağıtta bıraktığı izi seviyorum.

Dolmakalem deyince ben günlük yazı yazma hazzını yaşatacak dolmakalem aradım durdum. Marka ismi zikretmeye gerek yok, iyi kötü çoğu klasik tarz olmak üzere epeyce bir dolmakalem kullandım. Fakat bir türlü tabiatıma uygun bir kalem bulamadım.

Sonra Lamy Safari ile karşılaştım, tam bir mühendislik zekasıyla üretilmiş, mütevazı ve pratik bir kalem bu. Şimdi defter üstüne defter alıyorum, resim bile yapmaya başladım Smile
http://www.mekaniksaat.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 7:04

bizantolog demiş ki:
Ben tabii sizler kadar bilgili değilim bu konuda, fakat güzel kalemlere sevdalıyım, günlük kullanımda 0.5 rapido kullanıyorum (eskiden Rotring kullanırdım, son 10 yıldır ise Faber Castell hayranıyım), çini mürekkebinin kağıtta bıraktığı izi seviyorum.

Dolmakalem deyince ben günlük yazı yazma hazzını yaşatacak dolmakalem aradım durdum. Marka ismi zikretmeye gerek yok, iyi kötü çoğu klasik tarz olmak üzere epeyce bir dolmakalem kullandım. Fakat bir türlü tabiatıma uygun bir kalem bulamadım.

Sonra Lamy Safari ile karşılaştım, tam bir mühendislik zekasıyla üretilmiş, mütevazı ve pratik bir kalem bu. Şimdi defter üstüne defter alıyorum, resim bile yapmaya başladım Smile
Lamy Safari ne olaki ? dolamakalemmi? rollermi? tükenmezmi ?
PELİKAN

PELİKAN

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 8:06

Deha bey 14 ile 18 uc arasinda tabiki fark var:)
100 lira falan oynar:)))
Bence de 400 ideal boy:)roller alicak iseniz ne alirsaniz alin 150 lira olsun 1500 Lira olsun yedegi ayni oldugu icin yazim aynidir:)Ben de Deha bey gibi 450 kullandigim icin 450 alin derim AMA hatiri sayilir bir fiyat farki var...
Rapido kalem Rotrìng disinda bence guzel degil,nasil selpak bir Marka olup gucu ile kagit pecetenin adini aldiysa rapido kalemi denildigi zaman Rotrìng gelir.....
Butun markalari cok rahat kiyasliyorum cunku hepsinin mutfak kismini cok iyi biliyorum...
Defter olarak moleskine ve paper blanks ustune tanimam:)
suluboya pelikan....pastel boya monami....kuru boya ve kursun kalem faber castell....stick ve sivi yapistirici pritt marka.....dolmakalem pelikan mont blanc....murekkep pelikan AMA ne alirsaniz alin zaten pelikan aliyorsunuz cunku butun markalari pelikan yapiyor..paletler yan yana bir kosede cross siseleri,bir tarafta mont blanc,Parker ve pelikan...yerli murekep almayin kaleme zarar verir..
En son min olarak tombo min AMA Yari fiyatina faber min de super ve tombo min in pazarinin yarisini ele gecirdi..
Cini murekkep pelikan ya da rotring....
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 8:11

İsterseniz suluboyaya İngiliz Winsor & Newton ile Alman Schmincke yi de ekleyelim Wink

Rotring Rapidolar içinde en etkili isim idi çünkü ilk rapidoyu Rotring çıkarmıştı hem de benim okula başladığım ilk senelerde (grafos kullanmaktan yırtmıştık prier )
PELİKAN

PELİKAN

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 8:18

Ben okul kirtasiyesi icin soylemistim:)
kesinlikle profesyonel kullanim icin size katiliyrm......
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedC.tesi 16 Ocak - 8:21

Pardon Rolling Eyes
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPaz 17 Ocak - 1:16

Way vay vayyy
Sevgili Pelikan iyi ki foruma geldiniz, oyle ilginc bir konu actiniz ki anlatamam, ustelik inanilmaz keyifli bilgiler de aliyoruz, sizlerden biraz daha ogreneyim sonra bana da bir tane guzel kalem alalim Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPaz 17 Ocak - 1:20

Sen Toledo'yu bir incele bakalım, ne diyeceksin.
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPaz 17 Ocak - 22:11

PELİKAN demiş ki:
Deha bey 14 ile 18 uc arasinda tabiki fark var:)
100 lira falan oynar:)))
Bence de 400 ideal boy:)roller alicak iseniz ne alirsaniz alin 150 lira olsun 1500 Lira olsun yedegi ayni oldugu icin yazim aynidir:)Ben de Deha bey gibi 450 kullandigim icin 450 alin derim AMA hatiri sayilir bir fiyat farki var...
Rapido kalem Rotrìng disinda bence guzel degil,nasil selpak bir Marka olup gucu ile kagit pecetenin adini aldiysa rapido kalemi denildigi zaman Rotrìng gelir.....
Butun markalari cok rahat kiyasliyorum cunku hepsinin mutfak kismini cok iyi biliyorum...
Defter olarak moleskine ve paper blanks ustune tanimam:)
suluboya pelikan....pastel boya monami....kuru boya ve kursun kalem faber castell....stick ve sivi yapistirici pritt marka.....dolmakalem pelikan mont blanc....murekkep pelikan AMA ne alirsaniz alin zaten pelikan aliyorsunuz cunku butun markalari pelikan yapiyor..paletler yan yana bir kosede cross siseleri,bir tarafta mont blanc,Parker ve pelikan...yerli murekep almayin kaleme zarar verir..
En son min olarak tombo min AMA Yari fiyatina faber min de super ve tombo min in pazarinin yarisini ele gecirdi..
Cini murekkep pelikan ya da rotring....

Teknik çizim yapsaydım Rotring kullanırdım sanırım. Ama bana günlük kullanımda rahatlıkla yazı yazabileceğim bir rapido gerekiyordu, bu da FC oldu çünkü kapağın içinde bir bilye var ve kapağın tepesinde bir damla su ile her daim ucun ıslak kalmasını temin eden bir düzenek. Yarı yolda bırakmıyor.

Dolmakalem için dediklerinize katılıyorum, aklınıza sağlık, güzel yazmışsınız. Ama evde veya masada yazı yazamıyorum, genellikle yolda, araçta, aklıma geldiği anda cebimdeki moleskine defteri çıkarıp hemen yazmak isterim. Muhendislik zekası ile kalemi kavramayı kolaylaştıran ve parmakların kaymasını engelleyen bir yapısı var bu Lamy Safari model dolmakalemlerin. Üstelik normal uç değil 1.1 uç taktırdım, hafif kesik uçlu olduğu için yazarken ve okurken ayrı bir haz duyuyorum...

Defter konusu ise ayrı ve derin bir konu. Bence her kalem kendine özel kağıt istiyor ve tersi de geçerli. Ayrı bir başlık açmalıyız. Defter konusu bir deryadır.

Bu arada bir fikrimi de belirteyim Pelikan mı Mont Blanc mı derseniz, cevabım Pelikan!

Ama çoğu insan MB seviyor nedense, yazı yazmadıkları sadece imza attıkları için olsa gerek Smile

En son bizantolog tarafından Paz 17 Ocak - 23:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
deka

deka

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPaz 17 Ocak - 23:08

Defter konusunun bu kadar önem arzettiğini bilmiyordum,bu durumda o da ayrı bir başlığı hakediyor,şimdiden bunlar neler diye merak etmeye başladım.
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPtsi 18 Ocak - 0:25

Pelikan marka kalemler 102628102

Ustalar bu kalemi tanıyabilir mi acaba? Çok merak ettim nedir diye...
PELİKAN

PELİKAN

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPtsi 18 Ocak - 1:41

Herkese iyi haftalar....
Yazılan herşeyi inanılmaz ,keyifle okuyorum...İlk önce sayın bizantoloğ öyle güzel bir ifadeniz var ki şimdiye kadar MB İle PELİKAN farkı hiç bu kadar açıklayıcı belirtilmemişti...AMA ÇOĞU İNSAN MB SEVİYOR SADECE YAZI YAZMADIKLARI SADECE İMZA ATTIKLARI İÇİN OLSA GEREK............
Fotografı olan dolmakalem markasını hiçbir markaya benzetemedim..belki uzak doğu markası olabilir...
Sayın watcher forumuzu herkese anlatıyrm..iyi ki burdayımmm.......
sevgiler
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPtsi 18 Ocak - 4:38

Fotoğraf Hong Kong'da çekilmiş, yazmayı unutmuşum, ama yazıdan anlaşılıyor zaten bazı şeyler. Güzel kalem imiş.

Pelikan'a gelince, bence Pelikan'ın asıl güzelliği tekniğinde suyunda havasında filan değil.

Bence Pelikan'ın hakiki güzelliği mütevazı duruşunda gizli.

Şimdi herkes gösterişli bir şeylerin peşinde, bu durumda Pelikan'ın değeri daha bir artıyor gözümde.
PELİKAN

PELİKAN

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPtsi 18 Ocak - 5:09

Görüntü değil işlev önemli pelikan da...Bu nedenle çok az kartuşlu kalem modeli vardır..Kartuş kimilerine göre pratik gelebilir ama ben ce pistonlu dolmakalem daha pratik..Tek hareket ile havuz mürekkep ile doluyor.....
Kartuş hem kısa sürede bitiyor hem de pratik değil....
Pompa sistemi de çok kötü bence....Dolmakalemin arka kapağını çıkartıp pompa ya mürekkep çekip uğraşmak ve kısa sürede mürekkep bitmesi...Emek veriyorsunuz ama emeğinizin karşılığı size kaliteli bir yazım,kullanış yok...
Pelikanın kartuşlu modelleri var ama(http://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.CMS.displayCMS.18233./yuksek-kaliteli-kalemler ben illede pistonlu derim....
Sayın Bizantolog çok güzel yorumlar ve doğru tespitler yazıyorsunuz.....
pelikanın 170 yıldır üretilen M400 Souweran modeli......
teng

teng

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPtsi 18 Ocak - 5:50

Dolmakalemin çizgisi hiçbirine benzemiyor. Ama dolmakalem ile eskiz yapılabilirmi bilmiyorum. Saonra cepte akıtma vs ya da mürekkep kuruması sorunu olmazmı ?
ertay

MesajKonu: Geri: Pelikan marka kalemler   Pelikan marka kalemler Icon_minipostedPtsi 18 Ocak - 8:46

Sayin Pelikan,
Bu gün bir heves ile ciktim isyerinden, solugu Kaufhof'un kirtasiye bölümünde daldim. Pelikan modellerine biraz inceledim, alma moduna girmek üzere iken, fakat aklima bir sey geldi. Size yani konunun uzmanina sorayim istedim. Dolmakalem ucakta murekkep yonunden sorun olurmu? mesela gecen gun yanima ucakta yemek icin patetes cips aldim, folyo ambalaj durdugu yerde patladi, digeride balon gibi iyice sismisti patlamadan ben actim. Ayda en az iki defa ucak yolculugu yaparim yillardir ve basima ilk defa boyle bir sey geliyor.(belki de patetes cips almadigim icin fark etmiyordum)--))
Yani böyle bir durumda mürekkep sizdirirmi? sanki daha önce buna benzer bir seyler okumustum gibi, Siyasi liderlerden birisinin ucakta basinc degisikliginden dolayi dolmakalemin azizligine ugradigi yönünde bir haberdi.

Pelikan marka kalemler
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Candino marka saat buldum bu nasıl bir marka?
» Pelikan Kalem'den merhaba:)
» Tuketen tukenmez kalemler
» Ohsen Marka !!
» Raymond marka saat