Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Tourbillon projesi gündeme gelir mi?

+6
merih
Azizim
mundo
watcher
bootsector
solestar
10 posters
YazarMesaj
solestar

Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Empty
MesajKonu: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 0:56

Merhaba,
Bu konunun açılması için zamanlama doğru olmayabilir ama benim de olduğu gibi pek çok kişinin gönlünde bir tourbillon saat olduğunu düşünüyorum. Mevcut proje(ler)in tamamlanmasından sonra böyle bir projenin gündeme alınması ile ilgili görüşleriniz nedir?

Piyasada tanınmayan markalarda ve bazı replica saatlerde sea-gull tourbillon makine kullanılmakta ve bu saatler $500 - $1000 arası değişik fiyatlara satılmakta. Okuduklarıma göre kullanıcılar bu makinelerden (sea-gull st 800x serisi) gayet memnunlar.
Tabi bu makineleri edinmek mümkün mü, mümkünse makine , kasa vs. toplam maliyet tahmini ne civarda olur bunları değerli üstadların cevaplandırabileceğini sanıyorum.

Ne dersiniz, aşağıdakiler gibi bir saatiniz olsun istemez miydiniz?

Tourbillon projesi gündeme gelir mi? T01ic
Tourbillon projesi gündeme gelir mi? T01j
Tourbillon projesi gündeme gelir mi? T02n
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 1:09

Benim de aklıma gelmişti. Türksaat markalı tourbillon lu bir saat.
Yine limitli olursa fiyat baya uçacak. Mete abi zaten ekstradan çok kasa satın aldı. Onlara diğer projeler uygulanıp satıldıktan sonra ancak böyle bir projeye uygun kasa alabilir zannediyorum. Ama ilerde bir gün hepimizin tourbillonlu saati olmalı.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 1:33

Tourbillion konusu cok naneli bir konu, daha dogrusu çin makineleri.
benim çin makinelerine pek guvenim yok yoksa bunu dusunmustuk, hatta oldukca da kolay olurdu ama gercekten biraz tedirgin edici bir konu.
Simdi biz isvicre makineleri ile uretim yaptiriyoruz ve saatlerimiz de bir sekilde sikinti yaratmayacak seyler.
Mesela son rumi projemizdeki makine milyonlarca satmis ve kendini kanitlamis bir makine, parcasi her yerde bulunabilir, amacimiz cok uzun yillar kullanabilecegimiz ve torunlarimiza bile birakabilecegimiz saat yapmak.
Diyelim ki çin tourbillon yaptik, bozulursa ne yapacagiz, diyelim ki dustu vs, parca nereden temin edecegiz?
Tum bunlar gercekten sikintili durumlar, belki replika veya minorva marka alinir ama bu fantezi olur, bizim forumdaki amacimiz ise cok ileride de kullanilabilecek saatleri maliyet fiyatina uretmek.
Diger yandan 300€ olan bir proje bile cogumuzun butcesini asiyor, 500-600€ bulacak projede kac katilimci cikar biraz supheliyim.
Hele isvicre yapimi tourbillon'u dusunemiyorum bile.
Yoksa konunun rumi projesinin kasa adeti ile ilgisi yok.
http://www.turksaatforumu.com
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 3:07

Seagull tourbillonlar çin üretim midir?
Yoksa isviçrede üretilen parçalar mıdır?
mundo

mundo

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 3:20

bu çin tourbillonları flying tourbillon diye geçiyor, yanlış bilmiyorsam swiss tourbillonları kendi etrafında sürekli dönerken bu çinlerin yaptığı son noktaya kadar dönüp ondan sonra geriye doğdru dönüyor yani sürekli kendi etrafında dönme söz konusu değil. yanılmıyorsam watcher bir keresinde tourbillon işini zikretmişti swiss olarak 25-50 kişi arası alımda sadece makine 8000 euroya mal olur gibisinden bir şey söylemişti,aratılırsa forumda bulunabilir.
Azizim
moderator
Azizim

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 6:57

Bu tourbillion işi biraz riskli, sonuçta Çin menşeili. Ne olur ne olmaz üretimden sonra saatte çıkan problemler baş ağrıtabilir zaten kompleks makinalar.
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 7:15

Sea-gull kendi yaptığı tourbillion saatlere ömür boyu garanti veriyor.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 8:38

Kendi yaptığı saatlere ömür boyu garanti verdiğine göre, bizim gibi özel yaptıranlar için geçerli değil sanırım.
Azizim
moderator
Azizim

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 8:44

Garanti verse bile saat arıza yaptığında Çin'e mi göndereceğiz. Eğer böyle ise yine sıkıntılı bir durum.
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 9:20

Sanırım saatin Çin'e değil de Amerika'ya gönderilmesi gerekiyor. Çünkü saatin satış yapıldığı ana merkez Amerika.
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 9:27

www.usseagull.com sitesine girerseniz Sea-Gull'un kaliteli ve güzel modellerini göreceksiniz. Ben bir tane iskelet modelinden ısmarlamış bulunuyorum. İnşaallah saatin başına bir şey gelmeden elime geçer.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 9:37

Hayırlı olsun, geldiğinde detaylı foto ve inceleme isteriz, ancak şimdilik aldığınız model ve fiyatı hakkında bilgi verebilirmisiniz, link var mı?
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 9:40

Yukarda verdiğim siteyi incelerseniz söz konusu saatin modellerine ve fiyatlarına ulaşabilirsiniz.
solestar

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 9:41

Hayırlı olsun Merih Bey, gerçekten güzel modelleri var. Mesela şu ikisinden birini alabilmek isterdim ama ı ıh!
Tourbillon projesi gündeme gelir mi? 20091127150343303 Tourbillon projesi gündeme gelir mi? 20091127145736659
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 9:52

Sağolun Sn.Solestar. Sizin resimlerini koyduğunuz saatler hakikaten çok güzel modeller. Fakat benim için hem çok pahalı hem de bu kadar pahalı saati açıkçası posta yolu ile satınalmayı pek düşünemiyorum.Çünkü saat gelip gelmeyeceği konusu insanı rahatsız eder. Bu nedenle ben denemek için en mütevazı olan modellerinden birini tercih ettim. Sipariş ettiğim saatin modeli m182sk fiyatı da 185 dolar.
solestar

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 10:01

Benim için de çok pahalı ve alma imkanım olsa ben de bu şekilde almaya cesaret edemem zaten. Skeleton deyince yazdığınız modeli aldığınızı anlamıştım. Güzel bir iskelet saat. İlginçtir; iki üç gündür sipariş ettiğiniz model yabancı forumlarda gözüme çarpıp duruyordu ve kafamda alınabilir bir saat olarak yer etmeye başlamıştı. Benim de hoşuma gitti ve ben de almak isterdim yani. Fiyatına göre hoş bir model.
Edit:foto
Tourbillon projesi gündeme gelir mi? 15054659.6236fa
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 10:12

Pahalı modellerin dışında, en çok klasik model sınıfında yer alan ve markanın en ince saati olan modelini de oldukça beğendim. Bir de krono modellerin transparan kapaktan makinenin görünüşü görsel bir şölen. Tabii ki Çİn saatlerinin adı pek olumlu değil ama bir maceraya girdik bakalım.
solestar

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 10:21

Kalite olarak sizi üzmez inşallah...
Bu saat için bir şey diyemem, ama yaygın olan Çin=düşük kalite algısı bence yanlış. Sırf ucuz diye kalitesiz Çin mallarına rağbet olunca doğal olarak bu algı oluşuyor. Ama Çin'de de pekâlâ son derece kaliteli ürünler üretilebiliyor. Arz-talep ve duygusallık meselesi...
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 10:31

Umarım üzmez. İyi çıkarsa sevdiğim saatler arasında yerini alacaktır. Eğer beklentimin çok altında çıkarsa çok da hayal kırıklığı olmayacaktır. Tabii ki saatle ilgili deneyimlerimi dilim döndüğünce sizlerle paylaşacağım.
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 10:36

merih demiş ki:
Pahalı modellerin dışında, en çok klasik model sınıfında yer alan ve markanın en ince saati olan modelini de oldukça beğendim. Bir de krono modellerin transparan kapaktan makinenin görünüşü görsel bir şölen. Tabii ki Çİn saatlerinin adı pek olumlu değil ama bir maceraya girdik bakalım.

şimdi baktımda bahsettiğiniz en ince olan 2 modelde 1e1 eta 2892 klonu olan st18 kullanılmış,yabancı forumlarda çok övülüyor bu makine,belki doğrudan bu saati alsanız daha iyiydi ama aldığınız saatte çok güzel

aldığınız saatin makinesi belki st18 ile kıyaslanmaz ama onun makineside sevilen bir makine,seveni çok
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 10:43

Sn.Sifujack söz ettiğiniz saatte gerçekten çok gözüm kaldı. Kim bilir belki bir süre sonra sıra o saate gelecek.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 10:47

küre şeklinde dönmüyor bunlar malesef
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 4 Kas. - 11:04

Küre şeklinde dönmese de söz konusu fiyarlar zaten bizler için çok uçuk.
Azizim
moderator
Azizim

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:16

150 dolar üstü ürünlerde gümrükte takılıyor. Bir problem çıkmasın. beret
solestar

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedCuma 26 Kas. - 9:32

Merih Bey, saatinize kavuşabildiniz mi ?
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedCuma 26 Kas. - 10:05

Evet ancak bu gün gümrükden saati alma fırsatı buldum. Ödediğim gümrük ücreti 2.05 TL. yani gümrük ücreti ödemedim gibi. Alırken de her hangi bir zorlukda çıkarmadılar. Saatin görüntüsü fena değil. En azından hayal kırıklığı yaratmadı.Saat bildiğiniz gibi otomatik ve 'saniye stop'u var. Saati bu gün 14.00 de ayarladım saat 23.00 de baktım 6sn. ileri gitmişti belki zamanla daha makul bir düzeye inebilir.Bir özelliği de elle de kurulabilmesi.
solestar

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedC.tesi 27 Kas. - 10:20

Tekrar hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın.
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedC.tesi 27 Kas. - 22:16

Teşekkür ederim Sn. Solestar.
monster

monster

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 16 Ara. - 8:41

merih hayırlı olsun saatin bende iskeleti çok beğendim
müsait olduğunda foto ve ufak bi inceleme isteruk
almayı düşünenler için kolaylık olur
merih

MesajKonu: Geri: Tourbillon projesi gündeme gelir mi?   Tourbillon projesi gündeme gelir mi? Icon_minipostedPerş. 16 Ara. - 10:14

Teşekkür ederim Monster. Saatin fotoğrafını buraya koymayı beceremediğim için gösteremiyorum. Saati bir süredir kullanmıyorum. Sapmasını tam tesbit etmiş değilim ama sanırım yirmidört saatte +15 Sn. gibi. Saatte saniye stopu var, yalnız saati ayarlamak için tepesini çektip tekrar ittiğiniz zaman saniye 2-3 Sn ileri fırlıyor. Ben bu saati fazla bir şey beklemiyerek aldığımı söyleyebilirim. İsviçre ve Japon saatlerinin önemli özelliklerini ve kullanılan makineleri aldığım saatlerden ve en önemlisi de bu forum sayesinde tanıdım. Ustadlar beni bağışlarlarsa Çin saatlerinde edindiğim tecrübe, estetik ve kasaları oldukça güzel ama makinelerde daha çok yol kat etmeleri gerekiyor. Zaten Sea-gull'un ürettiği bir çok calibre İsviçre ve Japon saatlerinden klonlanmış makineler olduğunu görüyoruz.

Tourbillon projesi gündeme gelir mi?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ETA mekanizmalı saat projesi
» Mimar Sinan Projesi
» Fiftyfour Projesi
» Saat projesi
» Winder Projesi