Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hamilton mekanizma sorunu

3 posters
YazarMesaj
kargakara

Hamilton mekanizma sorunu Empty
MesajKonu: Hamilton mekanizma sorunu   Hamilton mekanizma sorunu Icon_minipostedPerş. 20 Ocak - 20:40

İyi sabahlar Değerli forum üyeleri,

Bundan uzunca bir süre önce Hamilton marka saatlerle ilgili konu açmıştım. Askerlik sonrası iş bulmaydı derken, almak ancak bu zaman kısmet oldu.

Ama bahtsızlığımdan mıdır nedir yepyeni saatim iki hafta geçmeden bozuldu.

Aldığım saatin modeli Hamilton H70655733 ve içinde 2895-2 mekanizma bulunuyor.
Alırkende saatçi bana çok sağlam bir mekanizma demişti üstelik.
Mekanizma ilk zamanlar saatçinin dediğini onaylarcasına sorunsuz çalışırken (zamanda ileri gitme geri gitme gibi problemler hiç yaşamadım) saatim birden durdu.
Ne kadar sallarsam sallayım bir defaya mahsus olmak üzere 5 dakikalık çalışması dışında bir daha çalışmadı.
Haliylen saati değiştirmek için aldığım yere geri götürdüm (Furkan Saat) onlarda saati distrübitöre yollayacağız dediler (sanırsam saat ve saat mağazası).
Furkan Saat İki hafta sonra bana geri dönüş yaptı gelin saati alın diye. Saat değiştirilmemiş tamir görmüş.
Bana dedikleri şu; mekanizma sıkışma yapmış, (adam sıkışma yerini saatin arkasında görülen sarı şey olarak tarif etti, muhtemelen balans tekerleği olsa gerek) 1000 de bir de olsa görülürmüş. AYS'ye (ya da ona benzer bir isimdeki test aleti) sokulunca bir problem olmadığı görülünce değiştirmeye gerek duyulmamış vs. vs..

Haliylen benimde canım sıkıldı. Yepyeni saat tamire gitti. Üstelik yarın almam gerekiyor.

Şimdi benim merak ettiğim, gerçekten bu sıkışma hikayesine inanayım mı? (hani saatin yağı dura dura yoğunlaştı problem etti diyeceğim ama zamanı göstermesinde hiç bir problem yaşamadım)

Saat artık açıldı,su geçirmezliği hikaye mi oldu? o lastikten hayır gelir mi artık.

Soğudum resmen yepyeni saatten.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Hamilton mekanizma sorunu   Hamilton mekanizma sorunu Icon_minipostedPerş. 20 Ocak - 20:48

Yok, saatinizden sogumayin, guzel bir saat ve satici dogru soylemis, saat muhtemelen dusmus veya darbe almis olabilir, bu durumda balans mil diregi kirilmamak icin incabloc sistemi calismis ve direk bloke olmus olabilir veya balans yayi sarma yapmis olabilir, bunlar mekanik saatlerde olabilecek seyler.
Saat acildiktan sonra eger iyi bir saatci ise contalari da yenilemis olmasi gerekir bu durumda da sugecirmezligi ilk gunku gibi devam eder.

Mekanik saatin makinesi pilli makinelerden farkli olarak problem oldugunda komple degismez, arizali parca degisir ve saat yine tikir tikir calisir, 25 yil sonrasi icin de ayni sey gecerli.

Sizin saatinizde buyuk ihtimalle parca degismemistir, sadece bakim yapilmistir, aldiginiz yere goturdugunuze gore de contalar degismis, makine yikama yaglamadan gecmistir, gecmis olsun diyorum ama merak etmeyin saatiniz sorunsuz calismaya devam edecektir.

http://www.turksaatforumu.com
kargakara

MesajKonu: Geri: Hamilton mekanizma sorunu   Hamilton mekanizma sorunu Icon_minipostedPerş. 20 Ocak - 21:01

Sayın Watcher,

Sizin cevabınızdan sonra hemen Furkan saati aradım,

Dediğiniz gibi contaları değişmiş, içim rahatladı resmen.

Fakat saatim hiç düşmedi, öyle hatırlı bir darbede almadı, bir çiziği dahi yoktu tamire giderken. Zaten iki haftalıktı dediğim gibi.
Herhalde balans yayı sarma yapmış olsa gerek.

Cevabınız için çok teşekkür ederim

Edit: imla
teng

teng

MesajKonu: Geri: Hamilton mekanizma sorunu   Hamilton mekanizma sorunu Icon_minipostedPerş. 20 Ocak - 23:07

Bazen saatin küçük vidalarından biri düşüp saniye çarkını vb ...sıkıştırıyor, vida oradan alınınca saat kaldığı yerden çalışmasına devam ediyor. Saatinizi güle güle kullanın. Bence de önemli bir sorunu yok.
kargakara

MesajKonu: Geri: Hamilton mekanizma sorunu   Hamilton mekanizma sorunu Icon_minipostedCuma 21 Ocak - 2:20

o zaman tornavida izleri dışında korkacak birşeyim kalmadı demektir =)

Hamilton mekanizma sorunu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Geri Kalma Sorunu
» Siteye Giriş Sorunu
» Forumda dilbilgisi (dil bilgisi) sorunu
» Metal Kordonlu Saatleri Bileğe Ayarlama Sorunu, Yardım!!
» Pow mekanizma ve Exquisit