Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum

+6
hasanyuceer
bootsector
Çakır
GAREZ
BR-02
movement34
10 posters
YazarMesaj
movement34

movement34

turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Empty
MesajKonu: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedC.tesi 2 Tem. - 0:00

turkiyede saat uretimi icin niyetlenmistim,fakat bu isi yapabilecek bir tane dahi usta bulamadik,bu konuda bana yardimci olabilecek kisilerin yardimlarini bekliyorum
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedC.tesi 2 Tem. - 0:40

mmmh ilginc bir durum......

saat üretimi derken, biraz daha teferruata girermisiniz?

projenizi ne derece gerceklestirmek istediginize bagli, hersey sizin imalatiniz mi yoksa monte olayi mi, olucak. Derken makineler ve torna tezgahlari gerekli, onlari kullanabilecek ustalar lazim, saat design edenler, hesablari yapabilen mühendisler veya saatci ustalari gerekli vs.

konuyu biraz daha acabilirmisiniz?

movement34

movement34

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedC.tesi 2 Tem. - 2:31

tsk ler ilginiz icin,mekanizmasi haric hemen hemen tum parcalarini turkiyede yaptirip toplatmak uzeredir,ama kasa kordon kadran vs parcalarinin yapimindan anlayan hic bir kimse yok malesef,,yada biz bulamadik
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 3 Tem. - 5:08

eskiden varmış... NACAR, HISLON TR'de İsviçre'den gelen parçaları birleştirip satarmış... artık yok heralde hepsi Çin'de ürettirmeyi tercih ediyor...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 3 Tem. - 5:26

benimde en cok sasirdigim nokta burasi nacar neden kendi saatini kendi bunyesinde uretmiyor,,suna eminim ki cinle ayni fiyatlara kendiside uretir,epey vergi oduyorlar cinden ithal ettikleri urunlere ve bu fark iscilik fiyat farkini fazlasiyla kapatir ve daha uyguna daha kaliteli uretim yapabilir
,zaten hazirda bi musteri kitlesi var,azimsanmayacak kadar,,onun yerinde olsaydim suan nacar saatlerin altinda coktan turkish made yazardi,,
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 3 Tem. - 19:16

Sayin movement34 bu konuda Fescioglu saat sanayi ile görüstünüzmü? Ufak capta birseyler yapiyorlar, ayrica Adapazarinda bir sirket daha var.

Fescioglu.com dan sayfalarini inceleyebilirsiniz. Diger sirketin ismi su an aklima gelmiyor. Ama bulunca burda size yazarim.
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 3 Tem. - 21:43

cok tesekkur ederim verdiginiz yararli bilgiler icin,kendileriyle irtibata gecicem en kisa zamanda umarim kendileri uretiyorlardir sitelerindeki saatlerini,,gorusttukten sonra sizinle paylasicam tekrar,saygilar
Çakır

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 9:20

Herkese Hayırlı Akşamlar

Uzun süre forumu takip ettikten sonra yazmaya hatta kafamdan geçenleri aktarmaya çalışıcam..

yaklaşık 25 yıldır metal işlemeciligi yapıyorum mekanikçiyim TORNA - FREZE - TAŞLAMA - KALİBRE - LEPLEME - HONLAMA - CNC - CNC DİK İŞLEM MAKİNELERİNE SENELERİMİ VERDİM..

HERŞEYDEN ÖNCE ŞUNU SÖYLEYİM İSVİÇRE SAAT FİRMALARI EN AZ 1000 KAT KAR MARJIYLA ÇALIŞIYO VE BEN BU DURUMA ACAYİP BOZULUYORUM....

6-7 SENE BOYUNCA YAKITSİSTEMİ YAPAN BİR İNGİLİZ FİRMASINDA ÇALIŞTIM BAKIN YAKIT SİSTEMLERİNDE MM CİNSİNDEN HASSASİYET VE TOLERANS ... +- 0.002 YE KADAR İNER.... MEKANİK SAAT TEKNOLOJİSİNDE TOLERANS BU KADAR DÜŞERMİ BİLMİYORUM AMA DÜŞECEGİNİ ZANNETMİYORUM
EVDE KENDİME KÜÇÜK BİR ATÖLYE OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUM EL ALETLERİMİ TAMAMLIYORUM ŞU AN SONRA TORNA MAKİNEMİ YAPICAM HATTA TORNAYA BAŞLADIM ELLE ÇALIŞICAK ZATEN ELLE ÇALIŞMASINI BEN İSTİYORUM ...
BİRAZ NOSTAJİK BİR ADAMIMDA ....

İLK HEDEFİM SAAT PARÇASI YAPMAK BİRKAÇ PARÇA YAPMAYI PLANLIYORUM 306 VEYA 416E CROM KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUM...

ŞİMDİLİK BU KADAR :]

BU ARADA İLK MESAJIM....
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 9:29

Çakır aramıza hoşgeldin. Öncelikle çok güzel bir daldasın. Saat parçasından kastın zannediyorum ki yekpare kasa değildir değil mi? Hani çelik tiplerine bakınca da kasaymış gibi geldi bana. 316L ile denemeni öneririm. Smile
hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 9:48

Kasa üretmeyi düşünürseniz çok süper olur Smile

Ama CNC gerekebilir diye düşünüyorum, standart üretim olması açısından..
http://www.techno-fi.net
brkgler

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 9:56

Bu fesçioğlu ismini duyunca aklıma ironik bir hikaye geldi. Paylaşmadan edemeyeceğim Very Happy

sene 1900ler Osmanlı tüketmiş kendini... sahip olduğu tek sanayi Adapazarı Fes fabrikası Rolling Eyes

movement34

movement34

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 10:15

Çakır demiş ki:
Herkese Hayırlı Akşamlar

Uzun süre forumu takip ettikten sonra yazmaya hatta kafamdan geçenleri aktarmaya çalışıcam..

yaklaşık 25 yıldır metal işlemeciligi yapıyorum mekanikçiyim TORNA - FREZE - TAŞLAMA - KALİBRE - LEPLEME - HONLAMA - CNC - CNC DİK İŞLEM MAKİNELERİNE SENELERİMİ VERDİM..

HERŞEYDEN ÖNCE ŞUNU SÖYLEYİM İSVİÇRE SAAT FİRMALARI EN AZ 1000 KAT KAR MARJIYLA ÇALIŞIYO VE BEN BU DURUMA ACAYİP BOZULUYORUM....

6-7 SENE BOYUNCA YAKITSİSTEMİ YAPAN BİR İNGİLİZ FİRMASINDA ÇALIŞTIM BAKIN YAKIT SİSTEMLERİNDE MM CİNSİNDEN HASSASİYET VE TOLERANS ... +- 0.002 YE KADAR İNER.... MEKANİK SAAT TEKNOLOJİSİNDE TOLERANS BU KADAR DÜŞERMİ BİLMİYORUM AMA DÜŞECEGİNİ ZANNETMİYORUM
EVDE KENDİME KÜÇÜK BİR ATÖLYE OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUM EL ALETLERİMİ TAMAMLIYORUM ŞU AN SONRA TORNA MAKİNEMİ YAPICAM HATTA TORNAYA BAŞLADIM ELLE ÇALIŞICAK ZATEN ELLE ÇALIŞMASINI BEN İSTİYORUM ...
BİRAZ NOSTAJİK BİR ADAMIMDA ....

İLK HEDEFİM SAAT PARÇASI YAPMAK BİRKAÇ PARÇA YAPMAYI PLANLIYORUM 306 VEYA 416E CROM KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUM...

ŞİMDİLİK BU KADAR :]

BU ARADA İLK MESAJIM....

hosgeldiniz, cok guzel bir giris yapmissiniz,, eger kasa uretimi yapabilirseniz ilk musteriniz benim,,
siz baslayin ve beni haberdar edin geleyim goruselim,,
eminim benim gibi bir suru insan cikacaktir,,cok guzel bir yoldasiniz,,insallah vazgecmezsiniz
teng

teng

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 12:04

movement34 demiş ki:
tsk ler ilginiz icin,mekanizmasi haric hemen hemen tum parcalarini turkiyede yaptirip toplatmak uzeredir,ama kasa kordon kadran vs parcalarinin yapimindan anlayan hic bir kimse yok malesef,,yada biz bulamadik

Geçenlerde Türkiye'de kendi saatimizi üretmemiz konusunda epey tartışmıştık. Ben de Türkiye'nin hiçbir deneyimi olmamasına rağmen bu işe girmesinin macera olacağını söylediğim eleştirilmiştim. Ama şimdi bu söyledikleriniz beni doğruluyor. Daha saat toplayacak ustamız yokken....
Çakır

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 12:13

hasanyuceer demiş ki:
Kasa üretmeyi düşünürseniz çok süper olur Smile

Ama CNC gerekebilir diye düşünüyorum, standart üretim olması açısından..

Segili dostlar Hoşbulduk
İlginize şaşırmamak elde degil yanlış anlaşılmasın lütfen yani bir saat kasasını yapmak çok zor bir imalat degil heleki ölçekli bir teknik resminiz varsa torna ve freze makinelerinde çok rahat yapılabilir..

Aslında benim ihtiyacım olan bir kurmalı yada otomatik makenizmanın resimleri yani teknik resimleri ama bu resimlerde toleranslar ve yüzey işleme işaretlemeleri ve şekilleri olmalı yani --- düzlemsellik -- paralellik -- simetrikllik gibi makenizmayı oluşturan tüm parçaların teknik renimleri 1 aydır internette arıyorum bulamadım...

Şu anda kafamda şu var eski bir cep saatim var ilk onu sökerek toplayarak başladım sonra normal kol saati sonra otomatik makenizma
şimdi kafayı bozdum dedim ki ben bu cep saatinin aynısını yaparım .....

ÇOOOOK aradım ama bulamadım 1 tane yada 2-3 tane hiç kullanılmamış kurmalı saat arıyorum bu arada kendim için kolumdaki saatde kurmalı Atomic marka söküyom parçalıyom topluyom yaglıyom balansına bakıyom yine topluyom yine dagıtıyom.....

Yalnız bizim ülkemizde bu işe kimsenin el atmadıgını bu forumda okudum ve çok şaşırdım.... forumada teknik bilgi ararken tesadüfen ulaştım...

Vay be demek Türkiye de saat imalatı yapılmamış imalat derken kastım makine yani parçalar dişliler vidalar saat gövdesi
Korktugum dişli çarklardı ama mercek altında izleyince hiçde korkulcak degilmiş...

Neyse Adım Ertan İzmirliyim ama görev icabı 4 yıldır Samsunda yaşıyoruz...meslege devam çok şükür bakım şefi olarak çalışıyorum yani o tornalar frezeler taşlama tezgahları .... tornamı yapmaya çalışıyom sizi haberdar ederim arkadaşlar..

saglıcakla...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 22:37

Merhaba sayin cakir, hosgeldiniz.
Anlatimlariniz hem cok ilginc hem de cok sevindirici.
Siz imalata hazir oldugunuzda, tezgahiniz hazir oldugunda bana haber verin, size makine gonderirim, ayrica o zaman bu konuda daha genis sohbet ederiz.
http://www.turksaatforumu.com
barett

barett

MesajKonu: Geri: turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum   turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum Icon_minipostedSalı 31 Ocak - 4:14

cakir usta oncelikle hos geldin, dusunceleriniz cok guzel insallah tornaniz bir an once biter .benim soylemek istedigim saat mekanigi diyer mekanikten farklidir micro mekanik grubuna girer tolerans olayinda 0.01 yeterlidir ama olculer kucuktur bunun icin islemede kullanilan makineler , kesiciler ve aletler ozel olarak uretilir mesela 20 mm +-0.002 toleransla isleye bilir veya isleye bilecek takim ve makine bulabilirsiniz ama 0.11 mm +-0.01 ile islemek daha degisik ekipman ve caba gerektiriyor kucuk bir ornek saatteki taslarin caplari 0.5mm , 0.6 , 0.7.......2mm kadar cikar bu taslarin cakildigi yuvalar 0.01 kucuktur yani 0.5 tas takacaniz yuvayi 0.49 mm yapmalisiniz bunu yapmak bir sorunun olcmek daha baska bir sorun peki siz bunu yapabilirmisiniz tabiki yapabilirsiniz ama gerkli takimlari temin ederek belliki is sikintisi olmayan birisiniz bu takimlari kolaylikla temin edebilirsiniz (Turkiye den degil) ve bu makineleri kullanim alanlari ne ise yaradiklari hakkinda vede nasil temin edilecekleri size elimden geldigi kadar yardimci olabilirim .Geriside sizin ustaliginiz ve deneyiminizle sekillenecektir diye dusunuyorum

turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» turkiyede saat uretimi
» Acil Durum Saat tavsiyesi.
» Victorinox yada İsviçre üretimi saat önerisi
» Bu saat için ne diyorsunuz. İlk defa bir saat alacağım. Neler sormam gerekir almandan önce ?
» 1000TL'ye Kadar Saat Önerisi