Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Forumun saatinin kadranını çizelim

+18
MortingenStrasse
ertay
crazyhours
cowboy
krytime
egunns
certus
tourby
teng
MrWrong
bizantolog
barett
canturk
borahan
vervito
aaltindeger
deka
watcher
22 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
YazarMesaj
borahan
Admin
borahan

Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 0:20

yenı bır calısma daha eklıyorum braz modern oldu ama

Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 13on
http://www.boraeresici.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 0:32

Bence bu en güzeli ok1 Çünkü akrep ve yelkovan formu ile saat göstergeleri çok iyi uymuş.
Kadranda gri kısmı rakamlardan koparacak kadar içeri alsak mı?
certus

certus

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 0:40

evet bu daha güzel olmuş.. aynı şekilde pilot saatlerde kullanılan akrep yelkovan tarzı da çok uyum sağlar...
şöyle bir kasa da çok güzel olur sanırım..
Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 B3a
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 0:47

Gittikçe güzelleşip olgunlaşıyor, ancak pilot model olacaksa certusun belirttiği kasa daha anlamlı, klasik olacaksa yukarıdaki oldukça hoş oldu, klasikde de önceki sayfadaki iğneler dahamı iyi olur bilemedim.

En son deka tarafından Perş. 21 Ocak - 0:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 0:48

teng demiş ki:
Kadranda gri kısmı rakamlardan koparacak kadar içeri alsak mı?

bunu tam olarak anlamadım. dıger kasa ıle uyarlamaları yaparım.

ben bıraz daha cızersem bır fırmaa ıse baslarım herhalde :p
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 1:40

saat göstergeleri gri kısmın içine girmiş. onu demek istedim. Akrap ve yelkovanın birazcık daha büyümesi gerekiyor.

Buyrun bizim firmaya, kapımız ardına kadar açık Very Happy
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 2:32

rakamları bilerek bıraktım oyle, o kısım acılı gelecek dusuncesıyle...

memnunıyetle ... Smile
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 5:18

kısa bır calısmada anca bu kadar oluyor Smile

Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 5on

yenıleri de buraya ekledım watchre senın ıstedıklerını tam olarak uygulayamdım krem rengı bu acıda tam bellı oladıgı ıcın goz batıyor ama yıne de bır tanesını eklıyorum

Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 5aon Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 5con

Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 5bon Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 6aon

En son borahan tarafından Cuma 22 Ocak - 7:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 6:19

Çok güzel oluyor, tebrikler.

Luglar hafif köşeli de olabilir.
certus

certus

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 7:34

tebrikler gerçekten çok hoş oluyor gitgide... bir de akrep-yelkovan pilot tarzı olsa daha da güzel olur kanımca... harikasın borahan Wink
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 10:12

Bencede tebrikler,bırakın luglar böyle kalsın fumeur ,akrep-yelkovan daha güzel olabilir,bunlar çok sıradan,ayrıca küçük saniyeyide görsek. (6 veya 9 istikametinde)birde kadran dümdüz olsa genişlik hissi artar kanımca.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 12:19

vallahi bana hangi çalışmayı sunsanız güzel geliyor (heralde özel tasarım saat olacağı için)
yanlız biraz daha tasarım üzerine uğraşılırsa üretici firma bunu üretmek deli işi diyip vazgeçebilir hahaha
şaka tabiki diable
çok güzel tasarımlar var beyin fırtınasına devam....
dediğim gibi benim için kısmetse tasarlanacak saatin önemi tasarım ne olursa olsun foruma özel tasarım olacağı...yoksa çap 35 mm olmuş 45 mm olmuş..benim için önemli değil, çok severek takıcam
şimdiden başta watcher olmak üzere bu işe kafa yoran ve zaman harcayan arkadaşlara tşk ediyorum
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 21 Ocak - 21:16

Sevgili Borahan ellerine saglik son yaptigin calisma gitgide son haline benzemeye basladi simdi benim bir iki teklifim olucak:
Kadran rengini koyu fildisi/krem yapabilirmiyiz?
Kadrandaki ikinci daire cok guzel, unutmayalim ki saat 42-43mm olucak kadranin biraz yuklu olmasi fena durmaz
kadrana 9 veya 6 yonune saniye koyalim, eger tabi ki 649x dusunuyorsak
Rakam dizilisi super, tam kafamdaki gibi, bu saate derinlik veriyor, kadranin biraz gocuk durmasi sayesinde.
Akrep ve yelkovani biraz eski tarzlarda dusunebilir miyiz, mesela breugette veya baska bir baslikta verdigim modellerden biri gibi, eski osmanli saatlerinde akrep yelkovan eski stildi.
Kurma kolunu iri pilottan biraz daha duz hale getirsek?
Tarih gostergesi zaten olmayacak sanirim.
http://www.turksaatforumu.com
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 0:09

ok dir memnunıyetlı bu son yazdıklarınızı da eklıyıp goreselın son halını koyarım. sonra ustune tekrar konusuruz.

ıc kadran fıldısı. (aynı tarz renk degısık)
6/9 yonunde sanıye
kollar degısecek
kurma kolu dıger modelde kucuk du aam tarzı farklıydı, bunu da ufaltıp eklerım.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 7:39

yukarıdakı goreselın yanına bır kac farklı calısma ekledım.

watcher senın ıstedıklerını tam olarak uygulayamdım krem rengı bu acıda tam bellı oladıgı ıcın goz batıyor ama yıne de bır tanesını eklıyorum
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 9:24

Anladığım kadarıyla rakamların bulunduğu yer açılı, ancak bu rakam şekli ile açılı olması iyi örtüşmez. Eski Türkçe rakam düşünüyorsak kadran tamamiyle düz, ya da açılı kadran düşünüyorsak rakam yerine indeks kullanmalıyız.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 9:35

nıye ortusmez ? anlamadım teng
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 9:38

o rakam şekli ile kadran kenarının açılı olması iyi durmaz.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 9:42

bende teknık acıdan olmaz zannettım bır saattır dusunuyorum neden dıye Smile
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 9:45

Benim dediğim teknik açıdan değil görsel açıdan. Tekniğini bilemem onu kadran ustaları bilir. Ancak açılı kadranlarda sadece indeks kullanmak doğrudur.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 9:59

ben teknik çizimleri yaparım ustalar karar verir :p

gözüme güzel geldi görselliğ de benim için kötü olmadığından yaptım. düz derseniz diğer çizimler üstünden yürürüz Wink
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 10:03

Yaşa, biere
Son 38 yıldır tasarımla uğraştığım için yanılma payım Zenith kadar olmuştur. vieux
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 11:44

ben köşeli sayılan lugları severim ama klasik numaratörlere keskin lug? scratch

teng demiş ki:
Çok güzel oluyor, tebrikler.

Luglar hafif köşeli de olabilir.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 11:48

Çünkü numaratörlerde klasiklikten ziyade keskinlik öne çıkıyor.
Formlarda şekil tanımı önce gelir. Çünkü bizim klasik dediğimiz birşey mesela japon için modern olabilir. Ayrıca benim dediğim çok keskin lug değil ama söylenen sözün arkasında duran bir lug.

Söylenen sözün arkasında durması demek tasarımın bütününün aynı ifade ile gitmesi demek.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 12:17

Kenarlardaki ic fix bezel cok ince ve rakamlar kadranin ustunde,
dengeye gelir gibi geliyor
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 12:21

Açılı bezeli ince tutup, rakamları içe alalım diyorsun yani ?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 15:16

evet Very Happy
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 20:22

teng 38 yılın bırıkımını cızımde de gormek ısterız Smile bendekı bırıkım o kadar degıl nacızane cızımler...

Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 7on
Bizler Abdülhamit devrinde yetiştiğimiz için bilgisayarla o kadar haşir neşir olamıyoruz. Grafik çizim bimez ben :-)))
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 22:02

Bence bu kadran yapısına eski tarz akrep-yelkovan daha çok yakışır gibi.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 22:09

Sevgili Borahan, ellerine ve emegine saglik, ok1
Eski tarz akrep ile yelkovan yapacagiz zaten de, Borahan'in bilgisayar programinda bunlarin modellerinin olacagini sanmiyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 22:10

Neden eski tarz akrep yelkovan?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 22:12

Osmanli rakamlari eskiyi animsatiyor ya o yuzden dusunmustum, ama yukaridaki ilk cizimlerdeki dauphin de cok guzel oldu itiraf etmeliyim.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 22 Ocak - 22:31

Evet ben de çok eski olmasın endişesi ile hemen sormuştum.
Şimdi Osmanlıca rakamları yapalım dedik ama onda benim zaten tereddütüm vardı. Siz hala kendinizi tanımlamak için eski Türkçe rakamlara mı başvuruyorsunuz diye sorabilirler ama o da bizim kültürümüzün bir parçası. Dolayısı ile o ögeyi modern bir form ile kullanmak çok iyi bir fikir olur diye düşünmüştüm.
Ayrıca herşeyi eski tipte yani eskiden yapıldığı gibi kullanırsak, bu eskinin bir taklidi olur. Zaten yapılmıştır. Bize özgü bir çalışma olmaz.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 23 Ocak - 0:59

selam bana ıstedıgınız kolları resmını gosterırsenız cızerım bunlar hazırda degıller cızıyorum cunku. bır ek kasayı cızmwyw ugrasmadım...
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 23 Ocak - 1:05

Ok, watcher'ın kol başlığına bakayım. Orada çok güzel kol resimleri vardı.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 23 Ocak - 1:12

Yukarıda kısa bir çalışmada ancak bu kadar oluyor yazan mesajındaki kol bence iyi. Watcher'ın akrep ve yelkovan başlığındaki Dauphine, Dauphine incurve ya da alpha kolları da güzel. İstersen sen de bir bak sonra konuşalım.
bizantolog

bizantolog

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 25 Ocak - 21:51

http://www.mekaniksaat.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 25 Ocak - 22:13

Bizantolog'un verdigi link'teki saat 11.500 alternance olarak gorunuyor ve de otomatik, bu garibime gitti.
Bir de fiyati pfyuuuu ucmus, 2.400 chf
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 25 Ocak - 22:14

bizantolog demiş ki:
http://www.angularmomentum.com/e/collection.e/watch_detail.e.jsp?ID_Display=1000AH
Gösterdiğin saatte sadece kayış uymamış, bi de akrep yelkovan uymamış, bi de kasa kaba kaçmış, kurma kolu da biraz kütük kalmış.
Gerisi gayet iyi ama rakamlar biraz küçük kalmış. diable
Koleksiyondaki başka saati alıp sadece kadranı değiştirince demek bunlar olabiliyor.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 25 Ocak - 23:47

Kayış ve akrep-yelkovan hariç bence fena değil.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 1:00

O başka bir saatin kasası, kadranı değiştirip koymuşlar.
Sence o kadrana kurma kolu uymuşmu ? ya da kasa uyumlumu ?
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 3:55

Sorunca tekrar bakma gereğini hissetdim ve baktım fumeur ,bence uyumlu,sadece akrep yelkovan uymamış,uyumlu derken, saatin kurmalı olacağını ve kurma kolaylığınıda hesaba katarak görüş belirttim.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 4:11

ok Borahan yok ?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 4:15

Cocugu bunalttiniz, kacti monstre
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 4:57

alkisalkis
estağfirullah, efendi hepimiziz
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 4:58

watcher demiş ki:
Cocugu bunalttiniz, kacti monstre
Yok yaw birlikte çalışıyorduk ??
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 5:00

İkisi de güzel ama üsttekinin modern havası daha önce yazdığım nedenlerle bana daha yakın geldi.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 5:12

hatta yukarıdaki linkte kolları / kayısı degıstırdım kurma kolunu kucluttum (gozume cok battı Smile )

Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 10282753 Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 51991295 Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 93623721
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 5:15

bunda rakamlar biraz küçük gibi
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatinin kadranını çizelim   Forumun saatinin kadranını çizelim - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 5:28

2. fotodaki akrep yelkovan iyi gibi ancak biraz kısa kalmış.

Forumun saatinin kadranını çizelim
2 sayfadaki 4 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
 Similar topics
-
» Bir kol saatinin boyutları?
» Forum saatinin makinesi
» Mekanik kol saatinin parçaları ve çalışma sistemi
» Forumun saatinden son haberler
» Forumun saatine kutu