Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

6497'de kurma problemi

+2
yusufduz
hasanyuceer
6 posters
YazarMesaj
hasanyuceer

hasanyuceer

6497'de kurma problemi Empty
MesajKonu: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 11:59

Bugün elimdeki 6497yi saniye kolunu iptal etmek için plakalardan ikisini çıkardım. (en aşağıdaki fotoğraftaki ortadaki büyük parça ve sol alttaki küçük parçayı)

Daha sonra saniye kolunu biraz kısalttıktan sonra yerine taktım fakat şu an saat kurmuyor, kurmayı çevirdikçe saniye ve saat çarkaları dönüyor.

İncelediğim, baktığım ve anladığım kadarı ile, saniye çarkı ile balans arasındaki testeremsi dişli ve saniye çarkı birbirine tam oturmuyor gibi. Bir türlü o testeremsi dişliyi kendi jewel'ine oturtamadım gibi.

Sorunu doğru mu tespit etmişim? Ve bunun kolay bir yolu var mı oturtmak için yoksa bana usta yolu mu göründü? Smile

6497'de kurma problemi B_12407978093590042940000
http://www.techno-fi.net
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 19:46

.
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 23:09

Aslında bu kadarını yaptıktan sonra eğer kırılan bir parça yoksa tekrar denemen de fayda var,anladığım kadarıyla siz sadece çarkları sabitleyen baskıları yerinden çıkarmışsınız ortadaki büyük olan baskı orta çark,yan çark ve saniye çarkını sabitler,küçük olan da çelik çarkı(escape wheel) sabitler.
Muhtemelen saniye çarkın ucunu kısaltırken fazla kısaltmış olabilir,ya çelik çarkı yerine tam oturtmamış ya da çelik çarkı yerine oturturken maşa taşlarından birinin açısını bozmuş olabilirsiniz.Çarklar yerine oturmayıp ta çark baskı vidalarını tam sıkım yaptıysanız çark uçlarında da kırılma yapmış da olabilir.
Umalım ki kırılan bir parça olmasın da sadece çarklar yerine oturmamış olsun.

hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 23:14

Evet ben çarkları sabitleyen baskıları çıkardım. Büyük olan baskıyı oturtmakta sıkıntım yok. Saniye çarkını da fazla kısaltmadım, ondan da eminim çünkü oturuyor ve oynama yok. (özellikle de dikkat ettim zaten bu duruma, fazla kısaltırsam başıma gelecekleri bildiğim için)

Kırılan bir parça olduğunu görmedim, olduğunu da sanmıyorum.

Küçük olan baskı ve çelik çark ile problemim var. Bir bakması için bir ustaya götüreyim ben o zaman daha fazla kurcalamadan, çünkü 2-3 defa denedim başarabildiğim söylenemez.

Teşekkürler usta.
hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 4:53

Bugün ustama gittim, çelik çarkın ucunu kırmışım. Hallettik, yenisini taktık. Şimdi problem kalmadı Smile
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 5:07

Alıntı :
Daha sonra saniye kolunu biraz kısalttıktan sonra yerine taktım fakat şu an saat kurmuyor, kurmayı çevirdikçe saniye ve saat çarkaları dönüyor.

Saniye kolunu neden iptal etmek istediğinizi anlayamadım.(Olabilir,paşa gönlünüz öyle de çekmiş olabilir.)

Bahsettiğiniz baskıların sökülmesi yukarıda alıntıladığım ve sizin bahsettiğiniz arızayı vermez.

Bu işlemleri yaparken saati çerçevesinden ayırdınız mutlaka.Bunu yaparken de kurma kolu tespit vidasını azıcık gevşettiniz ve de kurma kolunu söktünüz herhalde değil mi?

Şayet saati çerçevesinden ayırmadan bu işlemi yaptıysanız-ki çok zorlanırsınız-yine de tiji tutan vida ile uğraşmışsınız demektir.

Bahsettiğiniz arıza tulumba düzeneğinde bulunan "cırcır" ve "makara" çarklarının kurma kolu çekili değilken biribirine oturmamasından kaynaklanır.

Şayet bu iki çark biribirine oturuyor olsa sağa döndürürken tulumba çarkı çevrilerek saat kurulacak,sola döndürülürken de çarkın özelliğinden dolayı "cırcır" sesi verecektir.

Biz kurma kolunu dışarı çektiğimizde makara çarkına komuta ederek cırcırdan ayırır avara çarkı marifetiyle karanfil çarkına komuta etmesini sağlarız.O zaman da akrep ve yelkovana hareket veririz.Makara çarkının göbeğine oturan kol yerinden atlama yaptığında bu arıza belirir.Çaresi tulumba baskısının sökülerek duruma müdahele edilmesidir.

Lafla anlatmak oldukça zor.Aşağıya kendi çizimimle bu sistemi açıklayan bir resmi ekliyorum.

6497'de kurma problemi S16z

Birinci konumda tulumba çarkına, ikinci konumda avara çarkına hareketin iletilmesini bu resimden irdeleyip elinizdeki saatte çalışmayı gözlemleyiniz.

Kurmanın engellenmesinin söktüğünüz baskılar ve de çelik çarkla alakası yoktur çünkü.

Yine de işi sizden daha iyi bilen bir kişiden yardım alırsanız daha iyi olur düşüncesindeyim.

Kolay gelsin,selamlar...

M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 5:10

Ben yukarıdaki mesajı yazmaya uğraşırken yeni mesajda sorunun halledildiği yazılmış.

Çelik çark direğinin kırıklığına itirazım yok.O da başka bir arızadır.

Ancak ustam atlamayı da fark edip arada çaktırmadan düzeltmiştir. alkisalkis
hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 5:22

Hocam, öncelikle elinize sağlık.

Anlattığınızı az çok anladım diyebilirim. (terimlere ne kadar yabancı olsam da) Ama kurma kolu vs. ile ilgili bir problem değildi. Saatin kurma kolunu söktüm bu işlemlerde zaten, ve tespit vidasını tulumba çarkı (sanırım) düşmesin diye geri sıkıyorum her seferinde. Sonra kurma kolunu geri taktığımda çarkları incelediğimde saniye/saat vs. kollarında problem yoktu. Elimle çevirdiğimde saat çarkını, saniye vs. dönüyordu, fakat o çelik çark ve balans tarafında hareket yoktu. O yüzden direk balansa giren çelik çark'ta problem olduğunu düşündüm.

Bunları yaparken tabii ki saati komple söküyorum, elimde mekanizma oluyor sadece.

Saniye kolunu iptal etme sebebim de, belki görmüşsünüzdür, vintage Panerai tipinde saatler yapmaya çalışıyorum. Birçoğunda saniye kolu olmadığından, saniye kolunu kısaltmam gerekiyor. Hatta backplate kullanmadığım kadranlarda saniye kolunu sadece ucu taşa girecek kadar kısaltıyorum.

Bu arada arızayı baskıları sökmem değil, oturtamamam neden olmuş Very Happy
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 6:07

Sorun halledilmiş,memnun edici bir durum.

Siz bu işlemleri yaparken balans ve maşa'yı çıkartıyor musunuz?Yoksa çıkartmadan mı işlem yapıyorsunuz?İlk mesaj da sadece çark baskılarını çıkartığını yazmıştınız onu merak ettim.
hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 6:14

Balans ve maşayı çıkarmamıştım. O yüzden yandan ayarlayamamışım yerini.

Bugün usta saat sökülmeye buradan başlanır dedi, lafı yedim zaten geek Boza boza öğrenicez Smile
frown

frown

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 9:48

@hasanyuceer
Geçmiş olsun olsun, neyse ki kurtarmışsınız durumu:)

@MAli Sade
Hocam; saatçiliğinizi geçtim de, bşr de çok güzel çizimler yapıp onları boyamışsınız, bravo...
Saatçiliğinize, bunları anlatmak için olan hevesinize, çizim yeteneğinize bravo.

Tam bunları yazarken eşim de gördü ve niye bunları yazdığımı sordu, kısaca anlattım, dediği tek şey "Helal olsun"
Smile
bao.bao

bao.bao

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 10:06

frownma demiş ki:
@MAli Sade
Hocam; saatçiliğinizi geçtim de, bşr de çok güzel çizimler yapıp onları boyamışsınız, bravo...
Saatçiliğinize, bunları anlatmak için olan hevesinize, çizim yeteneğinize bravo.

Tam bunları yazarken eşim de gördü ve niye bunları yazdığımı sordu, kısaca anlattım, dediği tek şey "Helal olsun"
Smile

Kesinlikle katılıyorum. alkisalkis
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 19:59

bao.bao demiş ki:
frownma demiş ki:
@MAli Sade

Smile

Kesinlikle katılıyorum. alkisalkis

M.Ali Sade üstadı takdir etmemek mümkün değil,kendi adıma teşekkür ederim.
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: 6497'de kurma problemi   6497'de kurma problemi Icon_minipostedPerş. 9 Şub. - 4:29

Hepinize ben teşekkür ederim.

Saat merakı bambaşka bir merak.

6497'de kurma problemi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kronograf saniye kolu problemi
» Cok ilginc otomatik kurma sistemleri
» Saat kurma kolunun çıkarılması
» Kurma koluna neden Crown derler?
» Orient 46943 & Eta 2892 Kurma Sistemi Karşılaştırması