Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?

+10
ZeitGeisT
mustafasuren
tag_ci
canturkk
watcher
ooomegaa
deka
teng
forbidden
barett
14 posters
YazarMesaj
barett

barett

Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Empty
MesajKonu: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedCuma 25 Ara. - 10:12

Selam arkadaslar bu gun tanistim bu siteyle cok sevindim Turkiyede saatcilik neden gelismiyor kisaca saatciler pil ,kordon,cam,conta,polisaj ve temizliklikten baska neden bir sey yapamiyor .Bir elin paramaklarini gecmeyen istisnalar haric tabiki.
forbidden

forbidden

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedCuma 25 Ara. - 10:18

Çünkü biraz mekanik saat kıymeti bilen insanlar saatlerini cahil saatçilere emanet etmiyorlar. Mekanik saatlerle içli dışlı olamayan günümüz tamircileri de pratik yapamıyor. Aslında işin daha doğrusu günümüz saatçilerine bu yönde bir baskı da yok. Yani mekanik saat tamiri yapamayan bir saatçi basit pil, kordon değiştirme işlemleri ile ayakta kalabiliiyor, paradoksal bir durum ama bu böyle işte.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedCuma 25 Ara. - 10:29

haklisin ama benim anlatmak istedigim yanlis anlasildi benim demek istedigim mesela avrupada saat tamircisi fazla yok saat satan firmalar servis isini yapiyor ama kolleksiyoncu dedigimiz insanlar ki bunlarin sayisi tahmin edilmiyecek kadar fazla saatlerin bakimini tamirini kendi yapar tandigim yuzlerce tamirci var bunlar evlerinde kendi saatlerini yapar ve kolleksiyonlarini genisletirler yani saati vitrine koymadan once onarir hayat verir bakimini yapar sonra seyir keyfini surerler
teng

teng

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedCuma 25 Ara. - 10:44

Tamircilik konusunda çok ta kötü değiliz. Benim tanıdıklarım hiç fena değildi, ama Avrupa ile kıyaslayamayacağım çünkü oradaki durumu bilemiyorum. Belki bu konuda Watcher birşeyler söylemek ister.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedCuma 25 Ara. - 11:13

Özellikle İstanbul'da herşey mümkün,ancak anadouda maalesf sıkıntı var, buralardaki tamircilerde ancak eski bilinen saatlere ehh kabilinden müdahale ediyorlar,pilli saatlerden geçilmediği şu günlerde mekanik saat tamirciliği küçük yerlerde nerdeyse ölüyor.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedCuma 25 Ara. - 11:15

Üstad nerede kaldın :-)))
Elbetteki mekanik saatin olduğu yerde tamircisi de olur. Dediğin gibi heryerde pilli saat var iken mekanik bir tamircinin yaşaması imkansız.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedCuma 25 Ara. - 11:23

walla yeni müsait olabildim. fumeur
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedCuma 25 Ara. - 11:27

anliyorum bu isler arz talep isidir kolleksiyondan ziyadade saat askinin gelismesi lazim buda saate tabi olmakla mumkun bence ben saatlerin gorunusune islevine kadranina veya kasasina degil once makinasina iscilige o muhtesem tasari ve emege tabi olurum saat tutkunlarinin en azindan bir yikama makinesi yaglama aparatlari cam sokup takmasi lazim boylece bu sevda aska donusur ben baligi yemek kadar tutmasininda zevkli oldunu kavranmasi lazim diyorum turkiyede sagat sevgisinin bir siniri var ve bu sinir asilmali bu arada cevaplar icin tesekkurler..
teng

teng

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedCuma 25 Ara. - 11:32

Baret hoşgeldiniz. Kendinizi tanıtmak isterseniz aşağıda tanışalım başlığına yazabilirsiniz.
ooomegaa

ooomegaa

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedC.tesi 26 Ara. - 1:10

ben çevremde gördügüm saat tamircilerini örnek alarak fikrimi söylemek istiyorum; raflarında, dolap hatta depo konumuna getirdikleri arka odalarında, tamir edilmeyi bekleyen
yüzlerce saat var ve uğraşıpda yapmıyorlar. çünkü onlarda işin artık ticaretine düşmüşler
pil, kordon değiştirmek dahada cazip vede karlı geliyor, öyleki bir hoş sohbetlerini bile kaybetmişler. ayrıca türkiyede saat tamiri üzerine okul olmayışıda ayrı bir etken.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedC.tesi 26 Ara. - 1:14

Hosgeldiniz Barett.
Sorunuza gelince, aslinda hersey egitim ve bilgi isi, saatler konusunda eger bilgiye ulasmak istiyorsaniz mutlaka en azindan ingilizce bilmeniz gerekiyor, egitime gelince hic bir sey demiyorum her sey malum ortada, isvicre gibi ulkelerde bu isin universite ayari bile var, diger yandan bu ise amator merakiniz varsa amator olarak gidebileceginiz aksam kurslari, kisa donem kurslari vs vs var, durum boyle olunca elbette ki her sey farkli oluyor.
Bu forumun varligi da bir olcude bu eksikligi gidermeye yonelik.
Istediginiz her konuda artik bu ise cocuklugundan beri gonul vermis arkadaslarimiz ki buna ben de dahilim, bilgi verebilir, gerekirse arastirma yapar hatta gerekirse yardim da edebiliriz.
Insallah forumumuz sayesinde Turkiyede saat kolleksiyonculugu konusunda birseylerin gelismesine katkida bulunuruz.
Bilgiye ulasmak ve bunu degerlendirmek Turkiyede gercekten bir sorun ama forumumuz ile bu eksikligin giderilmesine katkida bulunmaya calisacagiz.
Merak ettiginiz ya da bilmek istediginiz her turlu soruyu buradan sorabilirsiniz, eger hemen kendimiz cevabini veremesek bile yurtdisinda olan saat profesorlerinden onemli kolleksiyonculara kadar tanidiklarimizdan veya yabanci belgelerden sorulariniza cevaplar buluruz.
http://www.turksaatforumu.com
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedC.tesi 26 Ara. - 1:41

tesekkurler arkadaslar oncelikle tamircilik derken tamirciligi meslek edinnenlerden bahsetmek istememistim gerci o daha icler acisi. yardim konusunda dusunmeniz bile beni mutlu etti inaniyorumki herkez elinden geldigi kadar yardimdan kacinmaz keza bu sitede bunun gostergesi ben 33 yasindayim ve belcikada yasiyorum cep saatlerine sevgim diyer saatlerede saygim var buyuk bir kolleksiyonum var cogunu kendim onardim vede onarilmayi bekliyen saatlerimin sayisida az degil iyi bir atolye kurdum kendimi cep saatleri konusunda iyi yetistirdigimi dusunuyorum yedek parca bilgi ve dokuman konusunda bende yardimci olmak isterim bu arada roskopf saatleri hakkinda bir kitap hazirlama calisiyorum tamir ve bakimlarinin da anlatildigi ama turkiyede bu saatlerin taninmamasi benim cesaretimi kiriyor acikcasi hepinize saygilar.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedC.tesi 26 Ara. - 1:52

barett demiş ki:
tesekkurler arkadaslar oncelikle tamircilik derken tamirciligi meslek edinnenlerden bahsetmek istememistim gerci o daha icler acisi. yardim konusunda dusunmeniz bile beni mutlu etti inaniyorumki herkez elinden geldigi kadar yardimdan kacinmaz keza bu sitede bunun gostergesi ben 33 yasindayim ve belcikada yasiyorum cep saatlerine sevgim diyer saatlerede saygim var buyuk bir kolleksiyonum var cogunu kendim onardim vede onarilmayi bekliyen saatlerimin sayisida az degil iyi bir atolye kurdum kendimi cep saatleri konusunda iyi yetistirdigimi dusunuyorum yedek parca bilgi ve dokuman konusunda bende yardimci olmak isterim bu arada roskopf saatleri hakkinda bir kitap hazirlama calisiyorum tamir ve bakimlarinin da anlatildigi ama turkiyede bu saatlerin taninmamasi benim cesaretimi kiriyor acikcasi hepinize saygilar.
Barett ben de belcikadayim ve sana bir pm atiyorum posta
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 7:16

Konuya biraz gec katildim. Ilk msj larda okudugum pratik yapamiyorlar konusunda : hurda makinalardada pratik yapilabilir. Mesela saatcileri saatci yapan makina AS 1130 dur. Isteyene yollayabilirim 3 cekmece hurdasi var. Very Happy
Saatcilerin dukyanlarindaki saatleri neden yapip satmadiklarina gelince adamlar gecinmeye calisiyor da ondan. Gunumuzde saatcilerin cogu sadece gunu kurtarmaya calisiyor. Kendi saatlerini yapip satmaya vakitleri olmuyor cogunlukla. Saat tamire geldiginde fiyat soylendigi zaman ` musteri : ne yaptin sen yahu 5 liraya sifir saat satiliyor ` der ve gider 5 liraya saati satin alir. Bu saatlerde sadece pil degistirmeye gelir. Eski ustalarda boylece silinip gider.
Yazdiklarima bakip beni saatci zannetmeyin. Aslinda ben doktorum. Bu hastaliga 10 sene once bulastim ve benlede mezara kadar gelecek gibi gorunuyor. Kolleksiyonculukla bu ise basladim. Sonra tamirini ogrendim ve su anda evimde bir tamir tezgahim var. Tabiki bana bu isi ogreten ve gelistirmeme yardimci olan birde ustam var.
Yurt disinda bildigim kadariyla bu islerin kurslari var. Turkiyede de bu kurslar var. Fakat buradaki kurslarda sadece pil degistirmeyi ogretiyorlar. Cunku bu isi ogretmeye calisanlarda bu konuya tam hakim degiller. Bundan dolayi Turkiyede insanlar bireysel olarak bu isi ogrenmeye calisiyor.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 7:18

Bu roskopf saatlerine gelince. Bu saatleri herkes bilmez ama bilen de iyi bilir.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 7:26

oh be beni anliyan birileri cikiyor bu arada tamiri kendinizin yapmasi cok guzel ben yurtdisindayim cep saatleri hakkinda katkida buluna bilirim saat tamirinde kullanilan makina ve aletler hakkinda yardimci olabilirim cep saatlerinde parca konusundada tabi
tag_ci

tag_ci

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 7:32

Gozumun onunde satmaya calistigi 70 liralik saatini altin kaplama diye yutturmaya calisan saatcide gordum , henuz orta yasina gelmedigi halde otomatik mekanizma bilgisi ve ugrasisi olan saatcide gordum . Ama 1. tur saatciler artiyor mu ne ?
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 7:36

geçen saatçi fiyatını sorduğum saat için abi bu otomatik değil tam ful otomatik dedi. nasıl dedim şaşırarak "bak abi automatic yazıyor otomatic yazmıyor" dedi. automatic yazınca ful otomaitk otomatic yazınca eh işte Very Happy çok güldüm çok
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 7:37

Eh biz de bu forumun varligi ile ikinci tur saatcilerin ve saatciligin kiymetini anlatmaya bu ugrasiyi yaymaya calisiriz, belki hepimizin baskisi ile ileride birseyler degisim surecine girer, aslinda sizleri biraz vahsi batiyi kesfetmeye giden ilk onculere benzetiyorum, iyi ki varsiniz dostlar, hep beraber Turkiyeye birseyler kazandiracagiz ok1
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 7:42

Umuyorum ki oyle olur. Turkiyede saatcilik olmeye baslayan bir sanat diye dusunuyorum.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 7:46

Abi bu saat meraklilarinin saat biriktirip arada bir silmesinden ziyade ufak ufak ciyerine girmesi lazim belki cocugu belki yegeni bu virusten zehirlenir de zehir gibi bir utsa olur (swiss watch) bakmissin sivas watch olmu Very Happy
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 8:13

Her zaman bir TURK saat markasi olmasini dilemisimdir. 1940 veya 1948 lerde bizlerde masa saati yapiyormusuz ama bir sekilde fabrika kapatilmis. Buyuk sansizlik. Fakat sizinde fark ettiginiz gibi artik bireysel saat uretimi moda bakarsiniz Turkiye den birileride yapabilir. beret
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 10:12

Barett kardesim bugun gun icinde de soyledigin sozu cok cok tuttum: Sivas watch

Haydi ulkemiz ileri swisswatch'a rakip sivaswatch cheers
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 10:36

insallah abi bak gor olacak kordon yapacaklar cam yapacaklar kasa derken derken bu saatlere donusecek.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 10:41

Kordonlar zaten yapimdalar, tasarim ustadimiz ise Teng dostumuz. Bize biraz bilgi versin.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 10:43

Bitince gormek isterim...
teng

teng

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 10:45

İlk partiden emin değilim. bundan sonra örnekli yaptıracağım.
ZeitGeisT

ZeitGeisT

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 12:00

Saatin cigerine inebilmek için öncelikle kişinin ellerinin sanata yatkın olması gerekiyor. Oda tek başına yetmez kaya gibi de sabır lazım , sinirli olmayacaksın herşeyden önce...

Ben uzunca bir süre şu eski bant kasetler vardı (hala varda) kaset koleksiyonu yapıyordum. Korkunç bir koleksyon yaptım 2 koca sandık dolusu. Ara ara çıkarıp dinlerdim arşivden. Arıza çıkaranları kaset tamircisine götürürdüm. Hiç bulaşmazdım tamir işine. Derken bir gün ustaların yaptıkları çok basit bir işlem bende yapabilirim dedim. Ve o gün arşivimin göz bebeği bir kaset in bandı sardı. Kasedin bir köşesinde filmin arasına takılmış. Tornavidayı elime aldım başladım sökmeye. bir iki üç derken 4. vida yalama yaptı. çevir çek banamısın demiyor. Ulan birde bantın takılı olduğu köşenin vidası yalama yapmazmı. Derlirdim. Kasedi ikiye ayırdım kırdım bandınıda paramparça yaptım. Kasedi kırdığım için daha beter sinirlendim. Kasedi saran volkmanı yere vurup parçaladım. gözüm döndü ondan sonra gözüm sandıklara ilişti. Sandıkları açtım ve ne kadar keset varsa hepsini parçaladım... affraid

Anlicağınız ben almiyim ağalar beret
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 12:27

Bildigim birsey var, avrupada bazi cerrah doktorlar da bos zamanlarinda saatlerle ilgileniyor ve ellerine beyinlerine ve sabirlarina antreman yaptiriyorlarmis.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 12:37

Guzel iste saatin tilsimli tikirtisi insani arindiriyor yaratilmisligin tum kotu huylarindan.Sabretmenin erdemini akreple yelkovandan ogreniyor; saate tutkuyla baglanmis insan.Bazen duru bir kiz bazendende bebegi oluyor her sabah kurarak besledigi saati.Sevkatli bir baba gibi bir cocugunun hatasini diyerinden cikarmiyor.aslinda biz onlara oyle baglanmisizki calismasalarda sevebiliyoruz......
ZeitGeisT

ZeitGeisT

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 12:45

Ben onu uzaktanda severim... Wink
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 12:48

yakisir onada saygim var.Hatta bende ilk zamalar denemistim soyle uzaktan uzaga ama hissetmedinmi olmuyor.ama diyorumya platonik ede saygim sonsuz.
ZeitGeisT

ZeitGeisT

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 12:52

barett demiş ki:
yakisir onada saygim var.Hatta bende ilk zamalar denemistim soyle uzaktan uzaga ama hissetmedinmi olmuyor.ama diyorumya platonik ede saygim sonsuz.

Gönül istemezmi al eline kurcala. Bizimkisi böle bir aşk... Kendimi biliyorum beceremem. Koklaşalım derken arayı bozupta soğutmayalım
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 12:54

HImmm sen arada bir tozunu al bari ...Eh en azindan 8)
ZeitGeisT

ZeitGeisT

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 12:58

barett demiş ki:
HImmm sen arada bir tozunu al bari ...Eh en azindan 8)

Tozunu almak ne kelime Cilala parlat o biçim ilgilenirim... 8)
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 13:02

Eeee ne diyeyim bu saaten sonra sana bol sans... by
ertay

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 13:05

Volkan,
aaahh sen birde kurmali saatin zevkini alsan..
aradaki fark manuel vitesli araba ile tiptronic araba arasindaki fark gibidir. Very Happy
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 22:35

gerçekten kurmalı ve otomatik arasında fark var bunu için hem kurmalı hemde otomatik mekanizma en iysi Smile....
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedÇarş. 6 Ocak - 10:38

Türkiye'de aslında saat tamirciliği gelişmişti.Bir zamanlar neredeyse her sokakta bir saatçi vardı.Bu saatçiler ama iyi ama kötü, mekanik saatlere müdahele edebilirlerdi.Zaman içerisinde elektronik sanayiinin aşırı gelişmesi sonucu piyasaya mekanik saatlere göre daha ucuz,daha kullanışlı ve daha dakik pilli saatlerin dolması mekanik saatlerin değerini kaybetmesine yol açtı.Bence pilli saatler mekanik saatlere göre bir hiç olsa da tüketici pilli saati çok benimsedi.Mekanik saatler çok pahalı kaldı.Satılmayınca da saatçilik sadece pil ve kordon değiştirmeye yönelik çalışan ve kaybolan bir meslek haline geldi.

Hele ki şimdilerde 5 TL.ye saat satıldığı düşünülürse saatçinin durumunu siz düşünün.Pili biten saate "abi iyisini mi takalım?İyisi 5 TL." diyen saatçi esnafına "kardeşim 5TL ye yeni saat var,bırak kalsın"cevabı veren çok müşteri olmuştur.

Benim bir branşım da klasik otomobil,otobüs ve kamyonlar.(Hatta nette benim adımı yazarak takıldığım forumları görebilirsiniz.)Aynen nasıl ki siz çok iyi bir Plymouth uzmanıysanız şu an için piyasada böyle bir otomobil olmayışından dolayı bu sanatınızdan vaz geçip sanayi sitesinde tekel bayiliği yapıyorsanız saatçilik de öyle.

Türkiye'de saatçiliğin gelişmemesinin ya da kendi koyduğum teşhisle "gerileme devri"ne girişinin pek çok nedeni var.Ama birinci ve en önemli neden ekonomik bence.Siz ne kadar usta bir mekanik saat tamircisi olursanız olun piyasada insanların ekonomik gücünün bitmesi sonucu tamir edilecek mekanik saat olmayınca sanatınızın değeri kalmaz.Plymouth tamircisi gibi.

Çırak yetiştirememek de bu sürecin bir parçası.Çırak yetiştirmenin zorluklarına göz atarsak;sosyal güvenlik kurumu primlerinin yüksekliği,zorunlu eğitimin uzatılması,kimsenin sanata yönelmek istememesi,çıraklık eğitim merkezlerindeki formalite ve bürokrasiler,ücretlerin ve işletme maliyetlerinin yüksekliği çırak yetiştirememenin başlıca nedenleridir.Çırak yetişmedikçe sanat devam etmez.Bu sanatlar nasıl devam edecek ben de anlamıyorum.Oto sanayii sitelerinde de durum aynı.Onlar da kimseyi yetiştiremiyorlar.

Herkese selamlar...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedÇarş. 6 Ocak - 10:55

M.Ali Sade bey, belki bu durum gunumuzde yavas yavas degisir, mekanik saatler artik cok pahali, bir saate bin, iki bin en az veren bir insan tamiratina da yuzlerce tl'yi gozden cikarabilir, artik gunumuzde mekanik saatler lux sinifina giriyor, bundan boyle cok iyi bir saatci olmak gerekecek bu saatlere tamir ve bakim yapabilmek icin.
Tek sikinti ise saat markalarinin kendi servislerini kurmalari nedeniyle kose saatcilerimizin yine is yapamamalari olabilir belki de bu bizler gibi saatseverler veya kolleksiyoncular gibi insanlarla ayakta kalabilirler.
Bir de yetismesi gereken gencler var, bunlarin icinden ne saatciler ne yaraticilar cikabilir dusunsenize, yeter ki bu konuda egitim yapilabilsin, insallah buralarda yaptigimiz sohbetler kisa zamanda somut sonuclara da donusur ve bu sektorde bizler de birseyler yapabiliriz. Turkiyede muthis bir alt potansiyel var yeter ki bu potansiyel harekete gecirilebilsin.
Gunumuzde mekanik saatcilik artik teknoloji ve teknolojik makineler kullanimi, bilgisayar programlari kullanimi, yaraticilik, tasarimcilik gibi ogeler gerektiriyor, belki ilk adimlar atilabilse bu sektorde de bizim genclerimiz mucizeler yaratabilir.
Ben cok pozitif bakmak istiyorum, belki el sanatlari kucuk esnaflik zor gunler geciriyor ama bu meslegin kaybolmamasinda ve gelismesinde adimlar atilirsa ve belki de boyle sitelerden filizlenirse hersey cok daha guzel olabilir.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedÇarş. 6 Ocak - 10:55

Selam ben bu baslikta biraz anlatma bozuklugumdan tam anlasilamadigimin farkindayim konu 1800 yillarda saat uretmis turkleri diger basliklarda ayrintisi ile goreceksiniz.Butun dunyada bu pilli saatler hukum surdu, sadece Turkiye de degil ama bu markalarin gelismesine vede cogalmasina mani teskil etmedi aksine kiymetli kildi .Turkiye bir cok ulkeden caliskan ,ucuz vede genc beyinlere sahipken neden bir marka cikarmadio veya cikaramadi.aynen otomobil gibi .ulkemizde su an bir cok markanin otomobili uretilirken neden bir markamiz yok ben bunu yadirgadim.Sizin hos bir ani olarak yazdiginiz bizimde zevkle vede vaybe diyerek okudugumuz yazidaki gibi saatin icadindan 300 yili askin bir sure gecmis ve 1800 li yillarda saat imal edilmis bir ulkede daha 25 veya 30 yil once turkiyenin en gelismis ili olan istanbul da bu isi meslek olarak icra eden birinin yasadiklarini gorduk ben bundan bahsetmek istemistim.Siz ve sizin gibiler emek verdigi o yayinlar yayinlanmis olsa birilerine yol veya isik olabilirdi.Yoksa saatcilerden bir alip veremedigim yok ama inanin daha gelisecek hic bir sey eskisi gibi olmayacak ben inaniyorum .
ziyaliv

ziyaliv

MesajKonu: Geri: Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?   Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor? Icon_minipostedÇarş. 6 Ocak - 13:06

Türkiye'de saat tamirciliğinin gelişmemesinin nedeni çok meşakkatli bir iş olması ve çok ince bir işçiliğe ve iyi bir ustalığa dayanmasıdır. İyi bir saat tamircisi olabilmek için 1-2 yıllık tecrube asla yetmez ben yaklaşık 10 yıldır pilli mekanizmaları ve seiko tarz otomatikleri tamir ediyorum babam ise 45 yıldır bu işi yapıyor. Bir makenizmadır ki 2032 quartz makina en basit sistemlerdendir söküp takması ortalama 20 dakika sürer ki bir seiko 5 otomatik ya da daha komplike bir otomatik mekanizmanın söküp takma süresini varın siz düşünün ki bu makanizmalarda bir tane carkı yerine yanlış oturtursanız ya da oturtamazsanız ya saat komple çöpe gider yada o parça çöpe gider ki günümüz rahat dünyasında artık bunlara kimse katlanamıyor. Kurslar var tabii ama 2-3 ay teorik ve uygulamalı eğitim alırsınız ki bu asla uzmanlaşmaya yeterli değil ve artık mekanizmaların tamir bedeline saatlerin mekanizmaları tamamen yenilenmeye başladı bugun bir 2032 yada 6L30 makinanın tamir bedeli 20-30 tl dir bunu yapmak yerine 30 tl ye aynı mekanizmanın sıfırı takılıyor saate buda hem daha saglıklı oluyor hemde daha az uğratırıyor ve artık garanti ve teknik servisler çıkalı zaten garanti içinde olan saat serviste yapılıyor ya da garanti dışı olan saati yaptırmak yerine tuketici yerine yeni saat almak istiyor. Ve eleman yetiştirmek bu işte çok zordur yanımızdaki kalfamız bugun orta derecede tamir yapabilen bir ustadır ve tecrube kazanması ve elinin saat mekanizmaları yatkınlaşması yaklaşık 6 yıl surmuştur.

Türkiye`de saat tamirciliği neden gelişmiyor?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Saat reklamlarında saatler neden hep 10'u 10 geçeyi gösterir?
» İst'da uygun fiyatlı ve kaliteli saat tamirciliği ekipmanları nereden bulunur ?
» turkiyede saat uretimi icin usta bulamiyoruz ,ne kadar aci bir durum
» akreple yelkovan neden soldan sağa döner
» Saatte akrep ve yelkovan neden sağa dönüyor ?