Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular

+5
watcher
teng
deka
solestar
mustafasuren
9 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
mustafasuren

mustafasuren

Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Empty
MesajKonu: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPaz 27 Ara. - 9:27

60 alan kalfa olur
BÖLÜM : KALFALIK
MESLEK : SAAT TAMİRCİLİĞİ
DERS : MESLEK BİLGİSİ (MEKANİK)
1. Mekanik bir kol saati makinesine ait 10 (on) adet parça adı yazınız.
2. Mekanik bir kol saatine ait 5 (beş) adet makine kalibre no.’su yazınız.
3. Mekanik kurmalı bir saatine ait makinede kullanılan 5 (beş) adet baskı adı yazınız.
4. Mekanik bir kol saatine ait makinede komple tulumbaya ait kaç parça vardır? Yazınız.
5. Mekanik bir kol saatine ait makinede komple balansa ait kaç parça vardır? Yazınız.
6. Mekanik bir kol saatine ait makinede komple balans baskısına ait kaç parça vardır? En
az 4 (dört)’ünü yazınız.
7. Maşanın hangi ucu, çelik çark ile temas eder? Yazınız (gerekirse çizerek gösteriniz).
8. Maşanın hangi ucu ağrışak ile temas eder? Yazınız (gerekirse çizerek gösteriniz).
9. Maşa, hangi iki parça arasında yer alır? Yazınız.
10. Maşa, hangi iki parçayla temas eder? Yazınız.
11. Çelik çark, hangi iki parça arasında yer alır? Yazınız (küçük saniye ibreli makinelerde).
12. Tip saniyeli, mekanik kalibreli makinelerde saniye çarkını hangi çark çevirir? Yazınız.
13. Tip saniyeli mekanik kalibreli makinelerde çelik çarkı, hangi çark çevirir? Yazınız.
14. Çelik çark, yapım özelliğine göre hangi tip saatlerde kullanılan bir parçadır? Yazınız.
15. Mıknatıslı çark, yapım özelliğine göre hangi tip saatlerde kullanılan bir parçadır?
Yazınız.
16. Step rotor, yapım özelliğine göre hangi tip saatlerde kullanılan bir parçadır? Yazınız.
17. Mekanik bir kol saatine ait makinede, özellikli vidalardan en az 4 (dört)’ünü
kullanıldıkları yere göre yazınız.
18. Mekanik takvimli bir saatin, takvimi gündüz 12’de atıyor ise problemi nasıl çözeriz?
Yazınız.
19. Mekanik takvimli bir saatte, takvimi attırmak için sürekli yelkovan-akrep çevrilirse,
saatin çalışmasında ne gibi bir değişiklik olur? Yazınız.
20. Mekanik bir saatte; kurma kolu, saat ayar yapamayacak kadar (ne ileri, ne geri
çeviremeyecek) sıkı ise problem hangi parçadadır? Çözümü nedir? Yazınız.
21. Mekanik bir saatte; kurma kolu, saat ayar yapamayacak kadar sıkı ise problem hangi
parçadadır? Yazınız.
22. Mekanik bir saatte, kurma kolu saat ayar yapamayacak kadar sıkı ise problemin
çözümü nedir? Yazınız.
23. Mekanik takvimli bir saatte; takvim attırmak için sürekli yelkovan-akrep çevrilirse,
bunun sonucunda hangi parça zarar görür? Yazınız.
24. Mekanik kurmalı bir makineyi sökerken, maşayı ve çarkları sökmeden önce emniyet
olarak ne yaparız? Yazınız.
25. Mekanik saatlerle karşılaştırıldığında; Analog Kuvars saatler mi daha çok taşa sahiptir,
mekanik saatler mi?
a) Analog-Kuvars b) Mekanik c) Her İkisi d) Hiçbiri
26. Aşağıdakilerden hangisi "Incabloc" kelimesinin karşılığıdır?
a) Maşa b) Osilatör
c) Kırılmaz direk sistemi d) Zemberek ölçü birimi
27. Mekanik saatlerde "Salınım" elde etmek için ne kullanılır?
a) Maşa b) Balans c) Pil d) Zemberek
28. Mekanik saatlerde "Güç kaynağı" olarak ne kullanılır?
a) Tij b) Zemberek c) Maşa d) Çarklar (Dişli
takımı)
29. "Eşapman" nedir?
a) Kadran b) Maşa c) Zemberek d) Çelik çark
30. Aşağıdakilerden hangisi, Mekanik bir saate ait parça değildir?
a) Balans b) Bobin c) Zemberek d) Raket
31. Aşağıdakilerden hangisi, Mekanik bir saate ait parça değildir?
a) Aks b) Maşa c) Tulumba d) Kristal osilatör
32. Aşağıdakilerden hangisi, Mekanik bir saate ait parça değildir?
a) Step rotor b) Çelik çark c) Ağrışak d) Kurma çarkı
33. Aşağıakilerden hangisi, Mekanik bir saate ait parça değildir?
a) Pandül b) Tulumba göbeği c) Rotor stator d) Yatak taşı
34. Aşağıdakilerden hangisi, Mekanik bir saate ait parça değildir?
a) Sıvı kristal b) Maşa baskısı c) Tulumba baskısı d) Zemberek
35. Aşağıdakilerden hangisi, Mekanik bir saate ait parça değildir?
a) Balans b) Pil c) Raket d) Zemberek
36. Aşağıdakilerden hangisi, Mekanik bir saate ait parçadır?
a) Step rotor b) Lamba c) Balans d) Bobin
37. Aşağıdakilerden hangisi Mekanik bir saate ait parçadır?
a) Sıvı kristal b) Çelik çark c) Entegre d) Pil
38. Aşağıdakilerden hangisi, Mekanik bir saate ait parçadır?
a) Maşa b) Kristal osilatör c) Pil d) Lamba
39. Aşağıdakilerden hangisi Mekanik bir saate ait parçadır?
a) Rotor stator b) Step rotor c) Pil d) Zemberek
40. Aşağıakilerden hangisi Mekanik bir saate ait parçadır?
a) Aks b) Step rotor c) LCD d) Lamba
41. Aşağıdakilerden hangisi Mekanik bir saate ait parçadır?
a) Display blokb) Raket c) Step rotor d) Entegre
42. Aşağıdakilerden hangisi Mekanik bir saate ait parçadır?
a) Pil b) Bobin c) Yatak taşı d) Sayıcı kod çözücü
43. Aşağıdakilerden hangisi Mekanik bir saate ait parçadır?
a) Bobin b) Frekans bölücü devre c) Mıknatıslı çark d) Eşapman
44. Aşağıdaki parçalardan hangisi kalın yağ ile yağlanır?
a) Makara-Cırcır b) Saniye çarkıc) Maşa d) Yan çark
45. 21) Aşağıdaki çarklardan hangisi kalın yağ ile yağlanmaz?
a) Avare çarkı b) Çelik çark c) Karanfil çarkı d) Makara çarkı
46. Aşağıdakilerden hangisi "Komple Balans"'a ait bir parçadır?
a) Raket b) Taş c) Maşa d) Pandül
47. Aşağıdakilerden hangisi "Komple Balans"'a ait bir parça değildir?
a) Ağrışak b) Balans c) Karanfil d) Aks
48. "Şimendifer" kelimesi size neyi hatırlatıyor?
a) Saat test cihazı b) Demiryolu-Tren- c) Demiryolu-Araba- d) Demiryolu-Tren-
1. Cep saati Cep saati Duvar saati
49. Tornabaşı, Sport, Punta, Siper, Amerikan Pensi, Eksantrik Ayna, Kol size neyi
hatırlatıyor?
a) Saat temizleme b) Saat yağlama c) Saat ayarlama d) Saatçi tornası
cihazı aleti cihazı parçaları
50. Aşağıdaki kalibrelerden hangisi mekanik otomatik bir saate aittir?
a) Seiko 7009 b) ST 96 c) Hislon 2000 d) UT 6325
51. Aşağıdakilerden hangi yazılım bir saatin "yatak taşı"'na sahip olduğunun
göstergesidir?
a) 7 seven jewels b) Oils c) Silver d) QQ Quartz
52. “Incabloc” ne demektir?
a) Kırılmaz direk b) Kırılmaz tij c) Kırılmaz taş d) Kırılmaz saat
sistemi sistemi Sistemi sistemi
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPaz 27 Ara. - 9:29

valla soruları internetten buldum bana cevapları sormayın öğretmenim karizmayı hoşaf etmeyelim ama bilenler soru numarsını yazıp cevaplayabilir
solestar

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPaz 27 Ara. - 9:42

İstediğimiz sorudan başlayabilir miyiz? diable
Hocam biraz zor sormuşsunuz gibi, bu gidişle hayatta kalfa olamam ben.
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPaz 27 Ara. - 9:46

dersinize çalışmayın orası burası gezin sonra zor sormuşsunuz olmaz
Very Happy istediğin sorudan başlayabilirsin tabiiiii çok kolay sorularda var üstelik
solestar

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPaz 27 Ara. - 9:56

Hocam ben Eylül'de gelmek istiyorum study
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPaz 27 Ara. - 10:01

eylülde gel- alpay
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPaz 27 Ara. - 12:36

Hocam dar zamanda cevaplamak zor, üstelik dün evde elektrikler kesikdi fumeur çalışamadım.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPaz 27 Ara. - 13:13

oturdum ben study
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 0:02

Ahhaaaaa iste simdi yakalandiniz hepiniz, hani su rutbe konulari vardi ya, iste hocam sizi imtihan etsin ve aldiginiz notlara gore rutbeler verelim.
Hocam kime ne rutbe verilecek yaptigin imtihan sonuclarina gore bana bildir avatarinin yanina rutbesi ciksin.
Bunu cok sevdim walla.
Bu arada kendimi fena siyirdim diable
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 0:05

eee, biz o rütbeleri boşuna mı kaldırttık, mesela bende büyük saat ustası mı ne yazıyordu,bu da bana zor geliyordu. fumeur
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 0:25

Iste simdi rutbeler dagitimi hakka dayali olacak, haydi bakalim hodri meydan diable
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 0:36

Sorular kaç puan? (biraz vakit kazanalım)
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 7:11

her soru 2 puan gerçi 52 soru var ama 2 soruda bizden olsun 30 soru yapan dersi geçer
peugeot206wrc

peugeot206wrc

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 7:19

Vallahi 30 soru bilemem büyük ihtimalle ama arada bildiğim soruların olması benim gibi sadece 6-7 aydır bu işlerle uğraşan biri için büyük başarı Very Happy
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 7:21

HERKEZE SELAM HOCAM ELINE SAGLIK BAYA EMEK HARCIYORSUN EVET SORULARI SEN HAZIRLAMAMISSIN BU SORULAR KALFALIK EGITIMDE KALFALIK BELGESI ALACAK KISILERE SORULUYOR ONCELIKLE EMEGINIZE MESLEGINIZE YASINIZA(AYNI YASTAYIZ)MEMLEKETINIZE(KOMSUYUZ) SONSUZ SAYGIM VAR AMA BILINMESINI ISTERIMKI BU OLAY TAM BIR FACIA TURKIYEDE SAAT CILIK TERIMLERI GULUNC OTESI BAZEN FARSCA BAZEN ARAPCA BAZEN OSMANLICA BAZENDE FRANSIZCA CORBA YAPMISIZ SAATIN ICADINDA BU GUNE 300 YIL GERIDE BIRAKMISIZ AMA TURKIYE DE TIK YOK BU SORULARDADA BU SORUYU HAZIRLIYAN LAR OGRENCILERE SORANLAR VEDE SORULMASINA VESILE OLAN EGITIM SISTEMI GERCEKTEN KINAMAK LAZIM NEDENINE GELMEDEN ONCE ULKEMIZDE BU KONU HAKKINDA GERCEKTEN GERCEK BILGI DOKUM DOKUMAN VE EGITICI YOK SAYILACAK KADAR AZ BU SITENIN OLMASI BILE BIR NIMET SAYILIR BENCE CUNKU BILGI PAYLASTIKCA COGALIR SORULARA GELINCE
SORU-3BASKILAR SORULMUS 5 BASKIDAN AZ SAATLER VARKEN BU SORUYU SORAMAZ
SORU-5BALANSA AIT PARCALAR SORULMUS BU ESEPMAN SISTEMI DEGISTIKCE DEGISIR YANI AZALIR VEYA COGALIR.
SORU-6KEZA BUDA AYNI
SORU-7 VE 8.SOURLAR 9. SORUNUN CEVABI 10. SORUDA 9.SORUNUN AYNISI
SORU-18 TAKVIM GUNDUZ 12 ATARSA DIYE SORUP YANILTMAYA KALKMIS AMA 24 SAATLIK KADRANI OLAN VEYA MEHTAPLI (PHASE DE LUNE) HESABA KATMAYARAK KENDILERI YANILMISLAR.
SORU-20.21 VEDE 22 NIN BIRDEN FAZLA CEVABI VAR
SORU-42 YANLISIM VARSA DUZELTIN LUTFEN LIP VE BULOVA GIBI BAZI MEKANIK SAATLERDE BOBINDE MEVCUT
SORU-48CHEMIN DE FER YANI DEMIR YOLU DEMEKTIR TRENLE ALAKASI YOKTUR
SORU-50 ILGINC SORU DEMEKKI BILGIYE SUSAMIS ARKADASLARA BU 3 SAATTEN BASKA BIR SEY YAPTIRMADILAR YADA 10 BINLERCE SAAT KALIBRESINI AKILLARINDA TUTMALARINI BEKLIYORLAR
VE BU SORULARI CEVAPLAYANLARA AL SANA BELGE GIT GUZEL ULKEMIN GUZEL INSANLARININ GUZEL SAATLERINI TAMIR ET DIYORLAR . BUNLAR SADECE BENIM DUSUNCELERIM AFFINIZA SIGINARAK YAZIYORUM BU ARADA KLAVYE YABANCI HARFLERI ZOR BULUYORUM KUSURA BAKMAYIN BIR SORUDA DISLI DIYER SORUDA CARK DEMELERINI HALA ANLIYAMADIM NEYSE HEPINIZE IYI AKSAMLAR.
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 8:29

hcam bu eleştiriler çoğalırsa yada bu eleştirilerde olabilir fatih mem gönderebilirim . söyledikerlinize katılıyourm 50. soruyu okuyunca bende aynı şeyi düşündüm . saatle hiç ilgisi olamyan biri de mantıklı düşününce 50. soruya aynı eleştiriyi getiriridi.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 9:29

Biz de o yüzden cevaplayamadık zaten Rolling Eyes
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 10:28

ben barett arkadasimin elestirilerine pek katilamadigimi soylemek istiyorum.
Sanirim bu sorular okul sinav sorulari ve bu sorulari bulup buraya tasidigi icin hocama tesekkurlerimi sunuyorum.
Bizlerin kafasinin karismasina neden olan sey bence biz terimleri bilmiyoruz, saat parcalarinin isimleri, kelime orijinleri ne olursa olsun resimli olarak gormedikce cogunu bilmek imkansiz. Bunlari okulda ogretiyorlardir.
Ilk firsatta terimleri ve karsiligi olan parcalarin resimlerini bulabilirsek cok daha iyi anlariz gibi geliyor.
Sorular ilk etapta bana da garip veya zor geldi ama bunlari okulda okursak o zaman daha anlam kazanir.
Simdi Barett arkadasimin bir elestirisini incelemek istiyorum, soru 48 ne demis:
simendifer kelimesi size neyi anlatiyor.
Chemin de fer fransizca demiryolu icin kullanilan ama duz ceviride de demir yolu anlamina gelir.
Konumuz saat sinavi olduguna gore saat bilgilerimize basvurmaliyiz. Ilk saatler istasyonlarda treni kacirmamak icin cok kullanilirdi ve iri rakamlari olan saatler kategorisi vardir chemin de fer diye adlandirilan. Simendifer ise bunun turkcelestirilmisidir. Ayni zamanda simendifer cep, ve duvar saatleri de vardi. Saat tarihini incelersek simendifer masa saatleri, duvar saatleri ve halen gunumuzde de var olan chemin de fer kol ve cep saatleri gorebiliriz. Oyleyse cevap bunlari bilen birisi icin ortada.
Yine soru 50, hangisi otomatik saattir diyor, bilen icin cevap belli, elbette seiko 7009.
Bilen ve konuyu okumus birisi icin o kadar kolay ki.
Gunumuzde ise cok daha kolay cunku cok az saat makinesi cesidi var ama eski saatlerde de o kadar kolay ki, eger saat mekanizmalarini iyi incelerseniz bir muddet sonra bir saat fhf'mi, eta'mi, ut'mi, buren mi hemen anlarsiniz, cunku herbrinin kendine ozgu parca birlesimleri vardir, cok zorlanacaginiz sey ise model numarasi olur o da zaten balansin altina yazilmistir. Aslinda bu bile cok kolaydir, diyelim ki model unitas6497, bilirsiniz ki saniye 9 uzerinde oldugu icin bu numaradir ama unitas6498 saniye 6 uzerindedir.
Yine eger biliyorsaniz unitas6498-2 olunca balans salinim hizi daha yuksektir.
Saat mekanizmalari icin bu siteye bir goz atmanizi oneririm,
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?00&ranfft&0&2uswk&Tissot_27_2T
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 10:31

Haydi bakalim hocayi elestirerek sinavdan kacamazsiniz, hocam sen de ilk firsatta su tel, masa, baski zimbirtilarinin resimlerini de bize bul da boyle cuvallamayalim prier

Evet beyler sinav devam ediyor kapiyi ben tuttum kacamazsiniz diable
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 11:06

Mete abi aslında güzel bi resim bulamadım... bir iki resim buldum ancak çok içime sinmedi. ama aklımda saat parçalarını Türkçesi ile beraber yazacağım ....
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPtsi 28 Ara. - 11:39

Tamam hocam ok1
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 0:17

Herkeze selam Mete abi yazdiklarinda haklisin anlasilamamisim gene Mustafa hocama ellerine saglik emegine saglik tek kelimeyle mukkemmel bir is cikariyor.Bu hususta bir sey demek aklimin ucundan gecmedi ama bu kucuk elestriler bizi sonuca tasiyacak inaniyorum.Mete abi evin durumunu soylemistim ama genede kolilerden bazi dokumanlara ulasip paylasmak istiyorum.birsaatin teknik resmini bulup koymaya calisacagim bu arada turkiyeden turkce isimleri bilen arkadaslar yazarsa cok mutlu olacam birde su kalibreler abi nekadar cok kalibre var sende biliyorsun bu vesile ile isimlerini bilinenlerin paylasayim simdiden tesekkurler.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 0:24

Sevgili Barett tabi ki elestiriler yapacaksiniz ve aynen dedigine de katiliyorum bunlar bizi her zaman dogrulara tasiyacak ve dogrulari bulmamiza vesile olacaktir.
Ekleyecegin bilgileri sabirsizlikla bekliyoruz, simdiden senin de ellerine saglik, zaten hocam da muthis bir is cikariyor, sizlerle beraber yaptigimiz paylasimlar ne kadar mutlu ediyor bilemezsiniz, tesekkurler ok1
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 0:35

Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular 79256210
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 0:41

Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular 25863710

Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular 64960710
Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular 78124510
Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular 79256211
Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular 29700510
Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular 65315610
Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular 81648510
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 0:53

ya arkadaslar cok buyuk olmus ozur dilerim kuculte bilen yaparsa sevinirim
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedSalı 29 Ara. - 1:31

Sevgili Barett ben duzelttim, umarim dogru olmustur, son uc sayfa zor goruluyor ama daha buyuk yaparsam da sayfanin sakulu kaciyor.
Resimleri host ederken 640 pxl ayarlamak gerekiyor ok1

Verdigin resimler icin cok tesekkur ederiz cok iyi oldu, saatlerden anlayan bir arkadasimiz da yukaridaki resimdeki semadaki numaralardan parcalarin turkce isimlerini eklerse cok iyi olacak.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 8:56

Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular 25863711

Bildiklerimi yazmaya calisiyorum : ilk resimde
430 mandal yayi
425 mandal
415 tulumba carki
195 tulumba gobegi
770 zemberek
180 tulumba
420 aktarma carki
200 orta cark
210 koltuk carki
224 saniye carki
705 celik cark
710 masa
723 direk
734 pandul (burada plege pandul)
721 balans

Admin: Resimi buraya da aldim kolay olsun ok1
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 8:57

Ikinci resimde
401 rementuar
410 circir carki
407 makara carki
260 avara carki
240 karanfil
250 akrep carki
445 baskul
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:05

sagol canturk bu iyi oldu gercekten Turkcelerini merak ediyorduk
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:08

sira kalfa olmaya calismak icin su sorulari cevaplamaya calisayim. Ilk deneme benden gelsin barime.sizlerinde katkilarini bekliyorum.
1) Balans, masa, celik cark, saniye carki, koltuk carki, orta cark, tulumba, zemberek, tulumba carki, rementuar, circir ve makara carki, avara carki, karanfil, akrep carki, baskul

2) Aklima gelenler AS1130, UT 6425 UT 6310, UT 6315, FEF 250, AS 2066, ETA 1100, ETA 1180, ETA 2572, ETA 2789, ETA 2879, Rus cep 3602, AS1689 vb

3) Anlayamadim.

4) Tulumbada tulumba,zemberek,tulumba gobegi,tulumba carki ve vidasi olmak uzere tahminen 5 parca olmasi lazim

5) Bir balansda, direk, pandul, balansin kendisi, agrisak 4 parca olmasi gerek.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:15

3.soruda parcalari tablaya sabitleyen ust kopruden bahsediyor baski diye balans baskisi cark baskisi gibi
5.soruda eger boncugu*piton* saymazsan tam
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:17

canturkk cep saatleriyle aran nasil?
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:22

Iyi sayilir
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:26

tamirinide yapiyormusun?
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:31

6) Balans baskisinda kendisi, ayar raketi, pandul civisi, kapak tasi ve altindaki tas, incablok yayi
7) Masanin celik cark ile baglantili ucu genis `V` seklindeki iki ucu tasli bolumudur.
8) Masanin asrisakla baglantili ucu ise `U` seklindeki dar ve iki katli bolumudur.
9) Masa , masa baskisi ve ana baski arasinda bulunur.
10) Masa, celik cark ve agrisak ile temasdadir
11) Celik cark ana baski ile cogu makinada cark baskisi arasinda bulunur.
12) Tip saniyeli saatlerde saniye carkini koltuk carki cevirir,
13) Tip saniyeli saatlerde celik carki saniye carki cevirir.
14) Soruyu tam anlayamadim
15) Miknatisli cark quartz mekanizmalarda vardir.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:31

Evet tamirde kendimce yapmaya calisiyorum
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:43

16) Step rotor otomatik saatlerin ozelligi olmasi lazim.
17) Makinada farkli vida olarak : Aktarma carkinin vidasi sol vidadir. Baski vidalarindan bir tanesi rementuara yakin olan kisadir. Ondeki vidalar V basli vidalardir. Baskada aklima gelen ozellikli vida yok
18) Gunduz 12 de takvim attigi zaman veya herhangi bir zamanda saatin ayarini 12 saat yani ayni saat gelene kadar cevirip ayarlarsiniz. Very Happy
19) Boyle bir durumda : cevirmekten karanfili gevseyebilir, yada cevirme sonucunda orta cark mili ve karanfil isi nedeniyle sIkIsIr ve cevirmeyi zorlarsaniz avara carkinin dislerini siyirirsiniz.
20) Boyle bir durumda cogunlukla sorun karanfil yagsiz kalmistir yada paslanmis olabilir. Karanfili cikarip yaglayarak alistirmak gerekir.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:53

20-21-22 sorular benze gibi gorunuyor. Bende bu sorulara alternatif birseyle yazmaya calisayim. Bazen circir ve makara carki kurma kolundan giren su nedeniyle paslanir ve birbirine yapisir. Boyle durumda parcalari sokebilirseniz sokup temizlemek hatta degistirmek gerekebilir. Bazende buraya kucuk bir yaglama ile problem sokmeden de halledilebiliyor.
Daha bircok senaryo yazilabilir. Zarar goren parca cogunlukla karanfil ve avara carkidir.
23) Burada takvim disliside zarar gorur. Ozellikle as makinalarda plastik olan
24) Saat sokulmeden once mandaldan zemberek bosaltilmalidir.
25)Bana sorarsaniz tel masa olmadigi surece mekanik saatlerde daha fazla tas olmasi lazim
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 9:55

Vallahi bravo,
canturkk verdigin bilgiler icin cok tesekkur ediyoruz.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 10:04

26) C 27) B 28) B 29) D(?) 30) B 31) D 32) A 33) C(?) 34) A 35) B 36) C 37) B 38) A 39) D 40) A 41) B 42) C 43) D 44) A 45) B 46) D 47) C 48) - 49) D 50) A 51) A(?) 52) A
Umarim yazarken kaydirmamisimdir. beret
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 10:05

Toplanabilsek bunlari interaktif sekilde konusarak ogrenmek daha kolay oluyor
Boyle birseyler dusunebiliriz aslinda
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 10:10

baret cep saatleri hakkinda sormak istediginiz birseyler varsa cevaplamay calisayim. Sorulari cevaplayacagim diye size gec cevap verebildim posta
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedÇarş. 30 Ara. - 11:01

canturkk demiş ki:
Toplanabilsek bunlari interaktif sekilde konusarak ogrenmek daha kolay oluyor
Boyle birseyler dusunebiliriz aslinda

Bu fikre bayildim ok1
Bunu gelistirelim
barett

barett

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedPerş. 31 Ara. - 4:06

SELAM CANTURK FUSEE CEP SAATLERININ BALANS DIREGININ TAMIRINI TURKIYEDE YAPIYORLARMI BILGIN VARMI
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedCuma 1 Ocak - 5:54

Mustafa Bey,
bu soruları nerden derlediniz bilmiyorum ama cevaplarken bile bayağa bir vakit aldı hazırlamakta bir o kadar sürmüştür,emeğinize sağlık.Dilim döndüğünce cevaplamaya çalışayım;
1-Balans-Balans Baskısı-Tulumba-Zemberek-Orta Çark-Yan Çark-Saniye Çarkı-Çelik Çark-Maşa-Karanfil.
2-ETA 7750-ETA 7751-ETA 2892-ETA2824-ETA 2836
3-Balans baskısı-Maşa baskısı-Tulumba baskısı-Çarkların baskısı-Bazı kalibreler de orta çark ve çelik çark bakıları ayrı olabiliyor.
4-Tulumba-Tulumba Göbeği-Tulumba Kapağı-Zemberek
5-Balans-Pandül-Ağırşak
6-Pandül çivisi-Dümen(Raket)-Direk Taşı-Kapak Taşı
7-Maşa'nın taşlı olan çatal şeklindeki bölüm çelik çarkla temas eder.
8-Maşa'nın metal uzantılı (V) şekilndeki bölüm ağırşakla temas eder.
9-a)Çelik çark ve balans arasındadır.
b)Alt baskı ve maşa baskısı arasındadır.
10-Çelik çark ve balans.
11-Saniye çark ve maşa arasındadır.
12-Yan çark.
13-Saniye çark.
14-Çelik çark tüm mekanik saatlerde olan çark grubunun en sonuncusudur zemberekteki gücün maşa yardımıyla 1'e(tek dişli'nin hareketine) indirilmesini sağlar.
NOT:BU ÇARK'A NEDEN ÇELİK ÇARK DENİLDİĞİNİ ARAŞTIRDIM AMA MAKUL BİR CEVAP BULAMADIM.BABAM'A GÖRE DİĞER ÇARKLARIN TABLALARI(DİŞLİ KISMI) PİRİNÇTEN İMAL EDİLMESİNE RAĞMEN BU ÇARK'IN TABLASI ÇELİKTEN İMAL EDİLİYOR OLMASI.MAKUL BİR AÇIKLAMASI OLAN VARSA AÇIKLAYABİLİRSE İYİ OLUR.
15-Quartz saatler.
16-Step rotor(Mıknatıslı çark) quartz saatler de kullanılır.
17-Mekanik bir saatte bence en dikkat çekici vida üstünde çizgilerle işaretlenmiş olan sol vidadır-Kadran tesbit vidaları-Büyük kurma çarkı vidası-Diğer baskı vidaları.
18-Saati 12 saat ileri alırız takvim attığı 12'yi gece kabul ederiz.
19-Karanfil'de gevşeme yapar bu da akrep yelkova'nın yürümesini engeller,saatte geri kalma izlenimi verir.
20-Muhtemelen böyle bir saate su kaçmış olabilir,tij'den başlayıp çırçır çark,makara çark ilk etkilenen yerlerdir.Daha fazla tahribatta kurma çarkları da etkilenmiş olabilir.Saatin komple temizlenmesi gerekir,çarklarda kırık yoksa iyi bir temizlikle kurtulabilir.
21-22-20.cevapla aynı olabilir.Fakat bu durumu etkileyecek bir çok parametre olabilir.Fazla tahribatta avare çark ve karanfil de etkilenebilir.
23-19.cevapla aynı,ilave olarak takvimi attıran plastik dişliler varsa kırılma ihtimali olabilir.
24-Büyük kurma çark'ın yanındaki mandaldan zemberek boşaltılabilir.
25-Tabi ki mekanik bir saatte taş adeti daha fazladır.Ama bu makina'nın özelliğine göre değişebilir.Örneğin Analog Chronograph ETA 251.471 kalibre de 23 taş vardır.
26-C
27-B
28-B
29-Hiç biri NOT:BALANS-MAŞA-ÇELİK ÇARK ÜÇLÜSÜNÜN TAMAMINA EŞAPMAN(ESCAPEMENT) DENİR.
30-B 35-B 40-A 45-B 50-A
31-D 36-C 41-B 46-D 51-A
32-A 37-B 42-C 47-C 52-A
33-C 38-A 43-D 48-?
34-A 39-D 44-A 49-D

Umarım meraklı olan arkadaşlara bir bilgi verir bu cevaplar.Bilgi paylaştıkça büyür...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedCuma 1 Ocak - 13:34

Hocam notlari versin de arkadaslarimizin avatarlarinin ust tarafinda aldiklari diplomalari yazili hale getireyim bravo
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedC.tesi 2 Ocak - 9:35

çok değerli üstadlarım, arkadaşlarım
bu sorular çıraklık eğitim merkzlerinde eğitim görenlere kalfalık ve sonrasında ustalık belgesi vererek dükkan açmalarını sağlayan mesleki eğitim merekzinin kalfalık sınav sorularıdır.
bu sorularda fatih mesleki eğitim merkezinin sorularıdır.
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedC.tesi 2 Ocak - 9:39

watcher demiş ki:
Hocam notlari versin de arkadaslarimizin avatarlarinin ust tarafinda aldiklari diplomalari yazili hale getireyim bravo
mete abi burada benim hocalığım sökmez. haddimi bilirim. ben sizleri tanımadan önce eta ne onu bile bilmiyordum Burda notu verecek olan değil alacak biriyim yani öğrenciyim . ve burada öğrenci olmak çok güzel çünkü öğretmenlerim mükemmel insanlar, candanlar, arkadaşlar
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular   Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular Icon_minipostedC.tesi 2 Ocak - 9:57

walla notlari verecek birisi gerekiyor, beret

Saat bilgilerinizi ölçmek için yazılı var, işte sorular
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Longines Master serisinden bir saat hakkında sorular
» SAATİMİZE KUTU: HEZARFEN YAZILI SAAT KUTUSU LİSTESİ
» Saatimizin arkasında yazılı olacak isimler; ne zaman, nerede, nasıl?
» ...(SAAT KORDONU YAPILIR)...HER TÜRLÜ SAATE ÖZEL TASARIM EL YAPIMI DERİ SAAT KAYIŞI-SAAT KORDONU YAPILIR....
» Ölüm, saat başı kendini hatırlatıyor, Prag saat kulesi.