Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

DSLR makine tavsiyesi istiyorum...

+9
Exern
sandeman
GAREZ
vervito
bootsector
teng
asymptote
Deniz-KSK
Drao
13 posters
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
Drao

Drao

DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Empty
MesajKonu: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 12:08

Yeni bir orta sınıf DSLR makine almak istiyorum. Hangi marka ve model tavsiye edersiniz?

En uygun nereden alınır ve yaklaşık fiyatları hakkındada bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 12:13

pm attım. posta
http://www.google.com
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 12:18

İstanbul'da oturuyorsanız en uygun Doğubank'tan alabilirsiniz. Marka ve model olarak da Nikon D90 öneririm, eski olduğunu söyleyeceklerdir kanmayın Smile Hali hazırda en iyi orta-sınıf DSLR olur kendileri..
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 15:23

Bence de Nikon D90 dan şaşma...Ben de çok araştırdım.En iyisi o ama öyle bir makine bana çok ağır geldi. o yüzden kompakt bir makine alacağım. fuji f500 veya Nikon p300 karar veremedim.
Teknosa'da bazen doğubank altında ve garantisi daha iyi oluyor. Mediamarkt ta iyidir.
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 19:41

Zoom önemli değil derseniz, DSLR tadında ama öyle olmayan Fuji X10 veya Canon G12 derim ben.
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 22:52

Zoom önemli derseniz ve özellikle makro çekim yapacağım, saat fotoğrafı çekeceğim derseniz: Casio Exilim EX ZR-100
Bu makineyle çekilmiş makro örneği:
DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Dscp3743
tanıtım videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=IzAN46De_Vs
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 23:33

Eğer kesinlikle DSLR istiyorum derseniz ve kullanmayı hiç bilmiyorsanız başlangıç seviyesindeki makineleri tavsiye ederim(Canon 550D-600D)
Eğer tam başlangıç seviyesi olmasın da onun yerine daha üst sınıf bir DSLR olsun diyorsanız; 50D, 60D tavsiye ederim. Kuş fotoğrafçılığı yapacağım; bu yüzden çekim hızı benim için çok önemlidir diyorsanız; Canon 7D, fotoğraflarım en üst kalitede olsun, HD videolar da çekeceğim, ayrıca bütçem de oldukça yüksek derseniz Canon 5D(sadece 2. elde bulabilirsiniz) ya da Canon 5D Mark 2 diyebilirim. Bunun yanında DSLR makineler için en önemli şey üzerine taktığınız lens kalitesidir. Eğer kısıtlı bütçeniz varsa paranın çoğunu gövdeye verip dandik lens almanızı hiç tavsiye etmem. Eğer öyle lenslere falan para ayıramam, hem güzel fotoğraflar çekmek istiyorum, hem makinemin ayarları full manuel olsun, hem de bana lens masrafı çıkarmasın diyorsanız Canon G12 den şaşmayın derim. Kullanıyorum ve çok memnunum.

Sonuç olarak anlayacağınız gibi, "bana orta sınıf bir DSLR önerin" demek biraz genel bir istek oluyor. Bunun yerine bütçem şudur, yapmak istediğim şunlardır(kuş fotoğrafı, HD video, sağa sola çarparsam kırılmayan bozulmayan gövde) gibi ifadelerle sorarsanız çok daha fazla yardımcı olabilirim.
Makine alınacak yere gelince;
En uygun fiyatlı yerler Sirkeci'de Hayyam pasajı içinde bulunan Odak fotoğrafçılıkta Mustafa Abi ile konuşabilirsiniz. Canonturk forumundan geldiğinizi söylerseniz biraz daha indirim yapabilir. Kendisi oldukça iyi bir esnaftır.
Bunun haricinde eğer ben foto makineleri konusunda bana herşeyi anlatabilecek birixsini istiyorum. Bana zaman ayırsın, bana öğreterek fotoğraf makinesi seçimimde yardım etsin diyorsanız; Hayyam Pasajında girişin hemen karşısında bulunan Babataş fotoğrafçılık bu konularda çok yardımcı olur. Fiyatları odak fotoğrafçılığa göre biraz daha pahalı olmasına rağmen ürünlerine verdiği teknik servis garantisi takdire şayandır. Odak fotoğrafçılığın da eminim teknik desteği çok iyidir ancak hiç kullanmadığım için yorum yapamıyorum o konuda. Babataş fotoğrafçılıkta konuşmanız gereken kişi Şener Abi'dir. Pilot Koray'ın tanıdığıyım derseniz yardımcı olur.
Odak fotoğrafçılıkta ve babataş fotoğrafçılıkta alacağınız her ürünün 1 yıl dükkan garantisi vardır. Zaten üretim hatasına sahip ürünler 1 yıl içinde kendisini kesinlikle belli eder. Bu yüzden bahsettiğim bu iki dükkandan ürününüzü gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
Lütfen sorunuzu daha ayrıntılı sorun ki bir sonraki mesajım daha yardımcı olabilsin...
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 23:35

Söylemeyi unutmuşum. Olaya komple saat fotoğrafçılığından gireceğim, bu yüzden de benim için en önemli şey makro(yakın çekim) diyorsanız bunun makine ile çok ilgisi yoktur. Güzel bir canon lensi orta veya başlangıç sınıfı bir gövde ile ihtiyacınızı rahatlıkla görür. Bunun yanında G12'nin makro kalitesi de oldukça iyidir.
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 23:38

Canon cuyuz galiba:) Fakat öneriler çok yerinde, katılıyorum..
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedC.tesi 17 Ara. - 23:41

Yalnız amaçladığınız şey makro çekim ise DSLR ye hiç bulaşmayın derim, zira makro lensler gövdeden pahalı. Bu durumda iyi bir kompakt makine işinizi fazlasıyla (orta kalite bir makro lensten daha iyi) görecektir. Amacınız makro çekim ise yukarıda önerdiğim Casio Exilim i mutlaka düşünün.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 2:57

bootsector demiş ki:
Eğer kesinlikle DSLR istiyorum derseniz ve kullanmayı hiç bilmiyorsanız başlangıç seviyesindeki makineleri tavsiye ederim(Canon 550D-600D)
Eğer tam başlangıç seviyesi olmasın da onun yerine daha üst sınıf bir DSLR olsun diyorsanız; 50D, 60D tavsiye ederim. Kuş fotoğrafçılığı yapacağım; bu yüzden çekim hızı benim için çok önemlidir diyorsanız; Canon 7D, fotoğraflarım en üst kalitede olsun, HD videolar da çekeceğim, ayrıca bütçem de oldukça yüksek derseniz Canon 5D(sadece 2. elde bulabilirsiniz) ya da Canon 5D Mark 2 diyebilirim. Bunun yanında DSLR makineler için en önemli şey üzerine taktığınız lens kalitesidir. Eğer kısıtlı bütçeniz varsa paranın çoğunu gövdeye verip dandik lens almanızı hiç tavsiye etmem. Eğer öyle lenslere falan para ayıramam, hem güzel fotoğraflar çekmek istiyorum, hem makinemin ayarları full manuel olsun, hem de bana lens masrafı çıkarmasın diyorsanız Canon G12 den şaşmayın derim. Kullanıyorum ve çok memnunum.

Sonuç olarak anlayacağınız gibi, "bana orta sınıf bir DSLR önerin" demek biraz genel bir istek oluyor. Bunun yerine bütçem şudur, yapmak istediğim şunlardır(kuş fotoğrafı, HD video, sağa sola çarparsam kırılmayan bozulmayan gövde) gibi ifadelerle sorarsanız çok daha fazla yardımcı olabilirim.
Makine alınacak yere gelince;
En uygun fiyatlı yerler Sirkeci'de Hayyam pasajı içinde bulunan Odak fotoğrafçılıkta Mustafa Abi ile konuşabilirsiniz. Canonturk forumundan geldiğinizi söylerseniz biraz daha indirim yapabilir. Kendisi oldukça iyi bir esnaftır.
Bunun haricinde eğer ben foto makineleri konusunda bana herşeyi anlatabilecek birixsini istiyorum. Bana zaman ayırsın, bana öğreterek fotoğraf makinesi seçimimde yardım etsin diyorsanız; Hayyam Pasajında girişin hemen karşısında bulunan Babataş fotoğrafçılık bu konularda çok yardımcı olur. Fiyatları odak fotoğrafçılığa göre biraz daha pahalı olmasına rağmen ürünlerine verdiği teknik servis garantisi takdire şayandır. Odak fotoğrafçılığın da eminim teknik desteği çok iyidir ancak hiç kullanmadığım için yorum yapamıyorum o konuda. Babataş fotoğrafçılıkta konuşmanız gereken kişi Şener Abi'dir. Pilot Koray'ın tanıdığıyım derseniz yardımcı olur.
Odak fotoğrafçılıkta ve babataş fotoğrafçılıkta alacağınız her ürünün 1 yıl dükkan garantisi vardır. Zaten üretim hatasına sahip ürünler 1 yıl içinde kendisini kesinlikle belli eder. Bu yüzden bahsettiğim bu iki dükkandan ürününüzü gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
Lütfen sorunuzu daha ayrıntılı sorun ki bir sonraki mesajım daha yardımcı olabilsin...

Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara öncelikle çok teşekkür ederim.

Kesinlikle alacağım makine DSLR olacağı için diğer marka ve modelleri şimdilik düşünmüyorum.

D90 evet kaliteli ama yinede benim görüşüm teknolojik olarak birkaç sene öncesinin makinesi olduğu için şimdilik onuda listeden çıkarmıştım.

Yaklaşık bir ay önce Kıbrıs'ta DAÜ ve Yakındoğu'da ve İstanbul'da Bilgi Üniversitesinde dersler veren, yıllarca Çoşkun Aral'la çalışmış İsmail Gökçe adında hem fotoğrafçı ve akademisyen arkadaşımdan yine bir doktor arkadaşımla beraber nihayet DSLR makinelerle ilgili fotoğrafçılık dersleri aldım.

Ondan sonra biraz elimdeki makinelerle denemelerden sonra DSLR bir makine almaya karar verdim. Bu arada donanım haber, bascek, fotokritik gibi pekçok sitenin forumlarında araştırmalardan sonra bana en uygun olarak orta sınıf diye tanımlanan makinelerden birini almamın iyi olacağını düşündüm. Başlangıçtansa orta sınıf alıp uzun bir zaman bu makineyle idare edebileceğimi düşünüyorum. Daha profesyonellerine ben bu işi profesyonelce yapamayacağım için gerek görmüyorum.

Özellikle kuş, böcek gibi bir alana yoğunlaşmayacağım. Daha çok gezilerde doğa ve bunların önünde ailemin olduğu fotolar çekeceğim gibi geliyor. Bu arada tabiiki saatlerimi yada hastalarımın ağız fotolarını çekebilirim. Ama genelde daha genel kullanımlı olacak.

Araştırmalarımda Canon 60D, Nikon D7000 veya Canon 7D arasında kaldım. 60D evet bunlardan en zayıf halka olarak göüküyor ama video'da galiba daha iyiymiş. Ayrıca D7000 ile bazı kişilerin söylemesine göre benzeşiyormuş. Benim hocamın söylemesine göre ise evet çok farklı değiller bir elindeki ergonomisine göre karar vermek iyi olur diyor. Ben görüntü olarak 60D'yi daha çok beğendim ama plastik gövde ve biraz daha büyük olması D7000'nin magnezyum gövdesi ve daha küçük olmasıda bir avantaj diye düşünüyorum.
7D gözüme güzel geldi ve özellik olarak bunlardan önde gibi ama aradaki fiyat farkını vermeye değer mi?

Ayrıca ben body olarak alıp dediğiniz gibi kitlerin içinden çıkan lensler yerine başlangıç için bir 17-50 f:2.8 geniş açılı ve 55-250 f:4-5.6 dar açılı bir lens almayı planlıyorum. Sonra bunlara bir 50 mm f:14 bir lenste ilave edersem beni fazlası ile idare edecektir diye düşünüyorum.

Bunlara ayıracağım para konusuna gelince 3500 TL gibi bir üst sınıf koymuştum. Ama bunla zanndersem 7D mümkün değil. Diğerleri olabilir. Gerçi internetten kabaca fiyatlara baktım.

Yine yaptığım araştırmalar ve benim hocamın tavsiyesi bu işin yeri İstanbul'daki Hayyammış. Eğer İstanbul'a gidersem oraya bir uğramak olacak.

Ebay veya Amerika'daki sitelerde bunlar çok daha uygun fiyatlardalar. Eğer makineye tamam budur diye karar verebilirsem belki oralardan en azında makinenin body'sini temin edebilirim diye düşünüyorum.

Sizdende Hayyam'daki tanıdıklarınız için yardım isteyeceğim. Yada siz bana yurtdışından belki bu Noel öncesi indirmlerden alırsınız okkiii

bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 5:04

Şöyle ki Amerika'daki Christmas indirimini falan saymazsak Hayyam ile ABD fiyatları arasında 100-150 dolar ancak oynar. Bu durumda da benim görüşüme göre Türkiye'de garantisi geçmeyen bir makine yerine üzerine 100-150 dolar daha vererek 1 sene Türkiye garantili bir makine almak daha mantıklı. Ama tabiki de para ve karar sizin.
Bu sefer gayet güzel ayrıntılar vermişsiniz. Sizin yerinizde olsam ne yapacağımı size belirteyim:
Öncelikle ben DSLR makine ve aksesuarlarında 2. elden çekinmeyen biriyimdir.
Bu yüzden öncelikli olarak düşük perde sayısında temiz kullanılmış bir 60D body düşünürdüm. Bunu Hayyam Pasajı'nda 1500-1700TL fiyatları arasına rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunun yanına lens olarak(eğer lensi çok değiştirmem aldım mı hakikaten kaliteli birşey olsun diyen insanlardansanız) genel kullanım amaçlı Canon 17-40mm f:4 ya da Canon 24-105mm f:4 IS lenslerinden birisini tercih ederdim. Son olarak da sıfır Canon 50mm 1.8(200-250TL) lens ile genel bir portre lensi ve yeterli ışığı almaya müsait diyaframlı lens açığımı kapatırdım.
Eğer sıfır cihaz alırım tepe tepe kullanırım diyen insanlardansanız:
Sıfır bir 60D fiyatı 1900TL civarındadır. Bunun yanına kalan 1600TL niz ile bahsettiğiniz Tamron 17-50mm lens ve bir de uzun mesafe zoom lens alabilirsiniz. Zoom lens Canon 55-250mm(350-400TL) olabilir.
2 ihtimal daha sunacağım size. 60D ile 600D arasında çok ciddi farklar görebileceğinizi zannetmiyorum. Bu yüzden 18-55mm IS kit lensi ile birlikte sıfır 600D makineyi 1700TL ye bulabilirsiniz. Belki daha bile ucuz olabilir. Bundan sonraki yatırımlarınızı lense yönelik yapabilirsiniz. Hem video ihtiyacınızı rahatlıkla giderirsiniz hem de güzel bir body dir.
Son olarak da bir fantezi yapayım.
Eğer 2. elden rahatsız olmazsanız ve video çekmek gibi bir isteğiniz yoksa çok iyi bakılmış bir eski Canon 5D body alabilirsiniz. 1500-2000TL aralığında bir fiyatı olacaktır. Bunun yanına bir tane Canon L serisi lens bir de 50mm 1.8 lens fazla bile olacaktır. 5D eski bir teknoloji olmasına rağmen yukarıda benim de dahil herkesin bahsettiği bütün body leri 10 a katlar. En başta full frame olması ve ISO hassasiyeti en amatöründen en profesyönele cevap verecek şekildedir.
Son bir not geçeyim:
Sakın Canon 50mm 1.4 USM lens almayın. 1.4 ve 1.8 i kullanmış birisi olarak aralarındaki 400-500Tl lik farkı yaratacak kaliteyi göremedim. Ring USM L serisindeki lenslerin USM'i ile aynı değil sanıyorum ki 1.4 diyafram ile gece karanlığında 17-40mm f:4 USM lensimin odaklayabildiği yere odaklayamadı. 50mm 1.8 candır...
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 7:08

Ben şahsen ne kadar ünlü olursa olsun böyle spot ürünler saat küçük esnaflardan oluşmuş pasajdan çarşıdan teknolojik ürün almam, hem garanti açısından hem de fiyat açısından. günümüzde artık MediaMarktler, Saturn'ler, ElectroWolrd'ler varken... Kapitalizmi sevmem ama küçük esnafı da sevmem Smile
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 7:15

Bence Hayyam'a 2.el parça almaya ve de çok eski baba ustalara tamire gidilir. Hele hele acemiyseniz affetmezler..
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 8:00

Bootsector bilgiler için çok çok teşekkür ederim.

Önerilerin arasında tercih edecek olsam sıfır 60D'yi tercih ederim herhalde. Sıfırı ile arasındaki fiyat farkı çok değil gibi geldi. Lens konusunda ise hemfikiriz.
Fakat bu 60D'de beni rahatsız eden birşeyler var. Herkes hareketli ekran avantaj diyor ama beni ise çok rahatsız ediyor nedense. Ben bundan 11 sene önce 1250 dolara bir Nikon Coolpix 5000 almıştım, hala duruyor klinikte. Onunda ekranı öyleydi ve ben hiç memnun değildim.
Bu makineyi çok fazla video çekimi içinde kullanmayacağım için öncelik benim için foto olacak. Forumlardan okuduğum bazı yorumlarda bu 60D için daha çok düşüncelere sokuyor beni.
Mesela: 60D de Lens Micro-adjustment yok .... yani lensiniz back veya front focusing yapıyorsa bunu makinenin üzerinden düzeltemiyorsunuz ...lens daima sizin odakladığınız yerden başka noktaya odaklıyor...ve bu düzeltilemiyor... kit lensiyle Af problemi çıkaran bir 60D incelemesine de rastladım internette .... gibi yorumlar mevcut.

Hiç Nikon D7000'den bahsetmemişsin? Bilgin varsa bunun için ne dersin?

Canon 7D'den de forumda çok beğeniyorlar ama aradaki fiyat farkına deymez galiba?

2. el konusunda hiç bu makinelerde bilgim olmadığı için çekiniyorum açıkcası. Shutter time'ları ger çekip az kullanılmış gösteriyorlarmış galiba. Bunları anlayan biriyle bakmak lazım. Yoksa 5D niye olmasın ama bilemiyorum.

Lensler içinde tekrar size danışacağım önce bir body'ye karar vereyim. Garanti konusunda ise Türkiye'yi tercih ederim. Hayyam yada buralardan bir yerden tercih edeceğim galiba...

Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 8:02

vervito demiş ki:
Bence Hayyam'a 2.el parça almaya ve de çok eski baba ustalara tamire gidilir. Hele hele acemiyseniz affetmezler..

Benimde çekincelerim vardır bu konuda onun için bende uzak dururum.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 9:05

Sayın vervito. Garanti konusunda yukarıda bahsettiğim 2 adet dükkan garanti konuunda asla hır çıkarmaz. Garantide Babataş, sizin bahsettiğiniz mağazalardan çok daha saygın ve güvenilir durumda. Zannediyorum ki DSLR piyasasında hiç sıkıntı yaşadığınız bir olay olmadı. Zira bahsettiğiniz mağazaların tamir ve garanti işlemlerin Erkayalar ve Yalçınlar gibi distribütörler bakıyor. Yaşadığınız en ufak arızada(üretim hatası olsa bile) "kullanıcı hatası" diyerek size Hayyamdaki sıfır bir DSLR fiyatını tamir masrafı olarak çekmeten geri durmuyorlar. Çevrem bu tip sorunlar yaşayan insanlarla dolu. Hani derseniz ki farazi konuşuyorsun, o zaman sikayetvar.com sitesine erkayalar yazarak bu işlerin ne kadar vahim durumda olduğunu çok net görebilirsiniz. Zira diğer tarafta Babataş fotoğrafçılık var ki, kendileri arkadaşımın kargo ile gönderdiği bozuk DSLR makineyi 5 gün içinde tamir ederek geriye yolladılar. Bir arkadaşımın da makinesini "bu üretim hatası, maalesef bazı makinelerde çıkabiliyor" diyerek sıfırı ile değiştirdiler. Benim garantiden beklediğim budur.
Sanırım siz hiç teknosa da garantide değiştirilip yerine 2. el ürün ya da teşhir malı veren, o da bozulduğunda kullanıcı hatası diye geçiştirerek serviste fahiş rakamlar istenen bir arkadaşa rastlamamışsınız.
Bütün bunların yanında size ufak bir fiyat karşılaştırması vereyim, diğer bir noktayı da bu şekilde anlatayım.
Canon 5D Mark 2 Hayyamdaki ortalama fiyatı: 4800TL Erkayalar Fiyatı:6999TL
Canon 60D Hayyam fiyatı: 1900-2000TL Erkayalar Fiyatı: 3399TL
Canon 7D Hayyam Fiyatı: Aşağı yukarı 2750TL Erkayalar Fiyatı: 4499TL
Şu koşulda erkayalar yerine hayyamdan 2 makine alırım, 2. aldığım makine garantisi olur diyenlerin sayısı hiç de az değil. Hele bir de bu şekilde garanti imkanları varsa...

Sayın Drao maalesef 13 yaşımdan beri Canon kullandığım için Nikon makineleri hiç araştırmadım. Belki de benim bahsettiğim makinelerden daha iyidir yani, bilemiyorum. Bahsettiğiniz D7000 hakkında tek bildiğim, bazı kullanıcı forumlarında kendiliğinden ortaya çıkan sensör lekeleri problemi olduğu. Ama hot pixel midir yoksa dead pixel midir bilemiyorum tabi.
Oto odaklama konusunda bahsettiğiniz şeyle karşılaşan birisini hiç tanımadım. Ancak gerçekten böyle birşey varsa çok tehlikeli olabilir. O yüzden bu konuda yorum yapamıyorum.
7D ye gelecek olursak, çok baba makinedir. Denemiş bir makine olarak rahatlıkla tavsiye edebilirim. Ancak dediğiniz gibi fiyatı çok yukarılarda.
Olaya bir de farklı bir bakış açısı getireyim. 7D gövde olarak çok sağlam bir makine. Aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz şartlara dahi dayanabilen bir makine normal sokak kullanımında evladiyeliktir Very Happy
Ancak uzun vadeli kullanımda full frame e geçmek isteyebileceğinizden dolayı asıl yatırımı body ye değil de lenslere yapmayı daha mantıklı buluyorum.

Sonuç olarak; sizin için özellikle önemli olan video değil de fotoğrafçılık ise 7D veya full frame olarak 5D daha uygun olacaktır. Bunun yanında bu iki makinelerin optik vizörleri diğer makinelere göre hatırı sayılır şekilde büyüktür. Sizin için ne kadar önemli bilemiyorum, ama benim gibi gözlük kullanan insanlar için en can alıcı noktalardan birisi.
Ama unutmayın ki makineleri elinize alıp deneyene kadar ben ne desem boş. Nasıl bir saati fotoğraflarından ya da vitrinden çok beğenip kolunuzda denediğinizde emanet gibi durup sizi rahatsız edebiliyorsa, aynı şekilde DSLR makineler de gerek elinize oturması, gerekse ayarlara olan alışkanlığınızdan dolayı elinize alıp denemeden almamanız gereken cihazlardır.

Geleneksel Canon 7D işkence günleri Smile
DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Eos7dsnow_500x305
DSLR makine tavsiyesi istiyorum... 7d-frozen
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 9:59

Sayın Bootsector, Hayyam'da bahsettiğiniz yerlere muhakkak gidip bakmak isteyeceğim. Ama eğer yurtdışından çok daha uygun fiyata bulursamda oralardanda temin edebilirim.

Siz bu aralar oralara uğrarsanız sizden ricam 60D ve 7D için benim adıma pazarlık yaparsanız çok memnun olurum. Hem peşin hemde taksitli fiyatları hakkında bana bir bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

Dediğiniz gibi büyük mağazalardanda bile bile kazıklanmakta istemem.

Canon 7'de ye çok daha yakın hissediyorum kendimi nedense, dediğiniz gibi ileride belki full frame bir makineye belki geçmek isteyeceğim ama bu en azından 3-4 sene gibi bir süre alırsa o zamanki teknolojide daha iyi makineler çıkacaktır onlara bakarım diye düşünüyorum.

Forumlarda 60D için günlük kullanım için değilde 7D'nin tam bir günlük kullanım için olduğu sizin dediğiniz gibi belirtiliyor. Ben o kadar ürünleri koruyan birisi değilim, kışlarıda kayağa gittiğime göre olurda oralarda düşürürsem bu 7d iyi olacak galiba.

Nikon D7000 için söylediğiniz hot pixel veya dead pixel olayları ilk çıkan makinelerde varmış galiba ama şimdilerde o sorunu çözmüşlerdir diye forumlarda yazılıyor ama yinede insanın aklında takılıp kalan bir durum.

Gerçi benimde gönlüm Canon'a daha yakın.

Tam anlamadığım konu optik vizörün büyük olması gözlük kullananlar için avantaj mı, dezavantaj mı olarak söylediniz. Bende çalışırken ve okurken yakın gözlüğü kullanıyorum. Vizörden bakarken gözlüksüz biraz değerleri okumakta zorlandığımdan gözlük kullanmak zorunda kalabilirim. Biraz daha açarmısınız bu konuyu?

Sizin bu güzel bilgilerinizden yararlanmak çok iyi oldu. En azından kararıma yaklaştığımı hissediyorum.

Tekrar herşey için çok teşekkür ederim.

Bu arada yurtdışına uçuşlara başladınız mı?
Şimdi aklıma geldi bu makinelerin uzakdoğuda fiyatları nasıl? Oralardan getirtmekte avantaj mı, yoksa riskli midir? Bu konudada bilgileriinizi paylaşır mısınız?

Tabii bu konularda tüm arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa memnun olurum.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 10:03

1-2 iyi esnaf olabilir.. onları tenzih ederim.
fiyat karşılaştırmalarını erkayalar ile yaptınız peki mesela media markt ile karşılaştırınca nasıl? net bilmediğim için soruyorum. belki son 2 yılda fiyatlarını indirmiş olabilirler (rekabete dayanamayıp). Ancak yaklaşık 3 sene önce ben bakarken orada çok çok fahiş fiyatlar veriyorlardı.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 10:37

Yurtdışına uçuşlar hayırlısıyla 3 ay sonra başlamış olacak. İş bulma süreci sıkıntılı oldu biraz ama sanırım ipin ucundan bir şekilde tutturdum. Bütün forumun benim için dua etmesini isteyeceğim bu konuda Very Happy
Şirketin adını açıklamam şu seviyede pek doğru olmaz ama ağırlıklı olarak avrupa ve rusya gibi ülkelere geçen bir şirket olacak büyük ihtimalle. Bahsettiğim şirketin olup olmayacağı ocak ortalarında netleşecek. Umarım bahsettiğim şirket olur da Rumi saatine yazılabilirim. Bunun yanında bütün avrupa duty free lerine giriş çıkış foruma saat araştırması yapabilmem açısından güzel olacaktır Smile

Sizin asıl merak ettiğiniz konulara gelirsek:
Öncelikli olarak uzakdoğudan başlayayım. Bildiğim kadarıyla Hong Kong dünya üzerindeki en büyük 5. ana dağıtım limanına sahip. özellikle asya ve pasifik ülkelerinde üretilen elektronikler buradan tüm dünya ülkelerine dağıldığı için Hong Kong sınırları içerisinde consumer electronics(tüketici elektroniği) vergi oranı %0. Bahsettiğim vergi bizdeki KDV. Smile
Yani kısaca Hong Kong da vergi yok. Yine yanlış biliyor olabilirim ama bunun sebeplerinden bir diğeri ise Hong Kong'da doğrudan(direk maaştan kesilen) vergilerin işliyor olması. Bizim halkımızın aksine bu ülkede insanlar yolunmaktan hoşlanmıyormuş Very Happy
Bu yüzden özellikle DSLR fiyatları dünya geneline göre müthiş, Amerika ile karşılaştırdığınızda bir fırt daha ucuz kalıyor. Hemen bir örnek vereyim:
Canon EOS 5D mark 2 fiyatı 3600-3800TL civarı.
Şu anda adını tam hatırlayamıyorum ama Hong Kong içinde bir sokak var. Ortasından yol geçen istiklal caddesi tarzında bir yer. Ve yol boyunca sağda ve solda dijital foto makineleri ve kamera dükkanları var. Bu sokakta çingene pazarlığına bile girişilebiliyor. Smile
Hong Kong gibi uzakdoğu ülkelerinden bu tip ürünleri almakta tabi ki bir risk vardır. Ancak fiyatta çok ciddi değişimler yapabiliyorsa bu riske girilebilir. Makineyi komple kırmanız haricindeki arızalarda yukarıda bahsettiğim Babataş fotoğrafçılık tamir işlemlerini de parası karşılığında yapabilir. Ama 5D mark 2 gibi üst düzey makinelerde üretim bandından çok çok çok nadiren arızalı ya da ileride arıza çıkartma ihtimali olan mal çıkar.
Bu yüzden buraya sizin ya da bir yakınınızın gitme ihtimali varsa, biraz bütçenizi zorlayarak hiç düşünmeden 5D mark 2 body ve yanında 24-105mm lens alın. Hayatınız boyunca kullanırsınız Very Happy
Optik vizör büyüklüğü derken tabiki de büyük olması gözlüklü vatandaşlar için çok büyük bir avantaj. Optik vizör ne kadar küçük olursa, görebilmek için gözünüzü o kadar yaklaştırmak zorundasınız. Bunun üzerine bir de optik vizör daha da küçük olursa gözlük camını vizör lastiğine yapıştırmak zorunda kalıyorsunuz ki, benim çok uyuz olduğum bir durum...
Vizörle ilgili bir başka durum ise şu:
60D'nin optik vizörü %96 görüş veriyor. Yani vizörden görebildiğiniz alan, çekeceiniz fotoğrafın %96 sı. Eğer görüş alkanı konusunda bildiklerim doğru ise bu yüzden bazı nesneleri dışarıda bırakmak isteyerek zoom yaptığınızda bile fotoğrafa baktığınızda bu nesnelerin kenarlardan hala göründüğünü farkedip sinirlenebilirsiniz Very Happy
Bu durum 7D de ise neredeyse %100 görüş alanı.
3-4 sene değil de 1 sene sonra Canon 5D Mark 3 çıkacak. Aslında 2011 sonlarında açıklanması bekleniyordu ancak Japonya'daki talihsiz deprem bu süreyi uzattı.
Son olarak da 7D olayından ve kardan bahsetmişsiniz. Ancak unutmayın ki bir zincir sadece en zayıf halkası kadar sağlamdır. Karların iinde çekilmiş olan fotoğraflarda, 7D 'nin üzerindeki lensler Canon tarafından resmi olarak açıklanmış water and dust sealed(toza ve suya karşı dayanıklı) lenslerdir. Bunun yanıdna resmi olarak açıklanmayan ama kullanıcılar tarafından bilinen dayanıklı lensler de mevcuttur(Ağırlıklı olarak L serisi lensler).
Bu yüzden makineye takacağınız ve bu özelliklere sahip olmayan bir lens ile birlikte makineyi kar içine düşürmeniz ya da yağmur altında kalmanız durumunda hem lensin bağlantı noktasından, hem de lensin en dışındaki mercekten içeri kar veya su girerek makineye kadar ulaşıp içerden iki parçayı da bozabilir. Dikkatli olun Smile
Başka sorular olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım...
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 10:51

Hayyam'dan taze taze 60D fiyatı geldi: Body+çanta+hafıza kartı= 2350 TL.

Ve Hong Kong'dan fiyatlar da geldi:

5Dm2 fiyatı: 2300-2400$
7D fiyatı: 1600$
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 11:06

Panasonic nasıl buna bak...

DSLR makine tavsiyesi istiyorum... V2-DMC-FZ45-K

DSLR makine tavsiyesi istiyorum... V2-DMC-FZ45-K-1
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 11:10

Bu bir DSLR-Like makina ve sensör boyutu bakımından dslr makinalar ile kıyaslanamaz. Bu tür makinalar "mercimek sensörlü" olarak bilinirler.
1-2 fuji modeli ve efsane Sony R1 hariç.

Not: Bende bir slr-like kullanıcısıyım (Canon SX-20IS)
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 11:16

Aman Honk-Kong'ta dikkatli alışveriş yapın. bize bozuk makineyi ayaküstü yapıştırıverdiler. monstre

( Biz de dönüşte siparişi olan birine çaktık hahaha )
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 11:23

Hangi dükkandan acaba bu fiyatlar?
Zira dükkanlar arasındaki fiyatlar da çok farklı olabiliyor. Özellikle Babataş hafif şişik fiyatlar verir. 60D'nin çok daha ucuza bulunabileceği kanaatindeyim. Az önce bahsettiğim fiyat aralıklarında bulunur ki zaten sahibinden.com sıfır fiyatları bahsettiğim rakamların biraz daha altında.

Sayın vervito;
fotozeynep ve yalçınlar da türkiye garantili ürün satarlar. Şimdi onların fiyatlarına baktım.
5D mark 2 en ucuz olarak 5700TL ye bulunabiliyor. Bu da aşağı yukarı Hayyamdaki fiyatlardan 1000TL daha yüksek.
60D en ucuz 2600TL ki Hayyam piyasasında bulabileceğiniz makineden yine 800TL gibi bir rakam daha yüksek.
7D 4200TL, bu da Hayyam iyasasından oldukça yüksek. Media Markt'ın ya da başka bir mağazalar zincirinin çok ciddi bir indirim günü harici şu rakamlardan daha iyi fiyat vermesi mümkün değil. Zira onlar da yine Canon'ları distribütörden alıyorlar.
Aynı zamanda söylemeyi unutmuşum. Canonturk forumundaki tanınan satıcı ya da kullanıcılardan da ürün alabilirsiniz. Dolandırıcı tipleri zaten forumlarda tutmazlar kesinlikle.
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 11:30

@bootsector
Dükkan ismini bende bilmiyorum ama dediğiniz gibi fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor dükkanlar arasında. 60D banada fazla geldi, hatta bayağı bir fazla geldi. scratch
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 11:31

Deniz-KSK hemşom,
Hong Kong'da çok daha uygun fiyata ürün bulunabiliyor. Sokak fiyatları mağaza fiyatlarından oldukça farklı ve kaldı ki sokak ve mağazalardaki fiyatlar sürekli güncelleniyor.
bundan 2 ay önce 7D dükkan fiyatı 1300-1400 dolar arasındaymış ki pazalıkla daha da indirilebilir.
Kasım ayında da 5D mark 2 fiyatı 2000 dolar civarıymış...
Sizin verdiğiniz fiyatlar aynı şu andaki konuştuğumuz media markt-hayyam fiyat karşılaştırması gibi.
http://rolandlim.wordpress.com/2009/03/20/camera-lens-street-price-list/
Bu sitede sokak dükkanları fiyatlarına bakabilirsiniz. Fiyatlar Hong Kong doları ve fiyatların en son güncellenme tarihleri yanlarında yazıyor.
Son bir hatırlatma: Güncellemeler Türkiye'nin aksine yukarı doğru değil de aşağı doğru oluyor Very Happy
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 11:36

Şu Hong Kong'da ki sokakta ayaküstü çingene pazarlığı yapıldığına dair şehir efsaneleri duymuştum, burada da galiba bizim "Gel abi sana 2000'e bırakırım" (2000'e bırakırım dediği cihazda 2500'lük falandır) cinsinden satıcılar var okkiii
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 11:54

Yok o şekilde değil pek.
Daha ziyade öncelikle resmi liste fiyatını veriyorlar. Liste fiyatı bile bütün ülkelerden daha ucuz olduğu için birçok insan aslını astarını sormadan o parayı veriyor Smile
Ama bilinçli tüketici şu fiyata bırakır mısınız deyince iş direk pazarlığa dönmeye başlıyor. Eğer inatçı olursanız adamın başta verdiği liste fiyatından sonraki teklif ettiği 2. fiyatın en az 200-300tl daha ucuzuna malı alabilirsiniz.
(Şimdi bakıyorum da ne pis cümle kurmuşum Very Happy )
örneğin şu linkte 2700TL fiyata Canon 7D mevcut:
http://www.price.com.hk/category.php?c=100002&brand=Canon&page=2
O da 1400dolar gibi birşey yapıyor.
Şu linkte de 5D mark 2= 3680TL. 1930 dolar civarı yani:
http://www.price.com.hk/category.php?c=100002&brand=Canon&page=1
Yani 2500 lük cihazı 2000 e almak için çok ciddi pazarlık etmek lazım Very Happy
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 13:28

Konuya limon sıkmak gibi olacak ama goprolara baktınız mı? DSLRyi zimmetli olarak kullanan bir arkadaş bu vatandaşı o kadar şiddetle tavsiye etti ki tam alıyordum. Sonra bir de youtube videolarına bakayım dedim ve baktım ki ekranı ve zoom fonksiyonu yok Smile
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 22:46

Gerçekten de limon sıkmak oldu bu konuya. Zira DSLR makineleri diğer makinelerden ayıran en büyük özelliklerden birisi yetersiz ışık koşullarında dahi kaliteden çok ödün vermeden fotoğraf çekmektir.
Yoksa inanın bana güneşli ve açık bir havada SLR-Like bir makine ile Samsung Galaxy S2 telefonunun kamerasıyla çekilen fotoğraf arasında bir fark göremezsiniz. Aynı durum GoPro makineler için de geçerli. Bu makinelerin en önemli özelliği; küçük olmaları, su ve darbe geçirmez casing lerinin olması ve neredeyse her türlü extreme spor cihazının üzerine monte edilebilir olması. Bunların haricinde bir numarası olmadığı gibi, Drao'nun aradığı şey de bu değil. Ha DSLR makinesini aldıktan sonra bir de kayakla kayışımı videoya çekerim derse o zaman alabilir. Ama burada verilen tavsiyelerin tamamı DSLR üzerine.
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPaz 18 Ara. - 23:02

Sayın bootsector anladığım kadarı ile bu işten anlıyorsunuz.
Kompakt digital makineler üzerine de bilginiz varsa benim de size bir sorum olacak.
Yeni bir makine almak istiyorum ama DSLR makineler bana çok ağır geliyor. Bu yüzden kaliteli bir kompakt almak istiyorum.
Geçenlerde baktığımda teknosa'da fuji f500 ü çok tavsiye ettiler ama ben daha önce Nikon kullanmıştım sonra canon ixus aldım ama beğenmedim.Sonra gene Nikon s serisinden bir makine aldım fos çıktı. Bu yüzden aklım Nikon p300 de acaba hangisini almamı önerirsiniz ? Fuji f500 mü Nikon p300 mü ?
spectlerini yazabilirim.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 0:08

teng üstadım,
bunca zamandır bana yaptığınız yardımlardan sonra size yardım etme fırsatı elime geçmiş, bu fırsatı hayatta atlamam.
Anladığım kadarıyla her ne kadar kompakt bir makine arıyor olsanız da sanırım manuel kontrolleri olmasını da istiyorsunuz. Bu koşullarda size tavsiye edebileceğim 3 adet makine var. Canon G12, Canon S95 ve Nikon P300.
Nikon P300'ü Nikon S serisiyle karşılaştırmayın. Hem segment olarak hem de kalite olarak birbirinden çok farklı makinelerdir. Yaptığınız Mercedes A serisi bir araçla S serisi bir aracı karşılaştırmak gibi olur Smile
Bu ciddi farkı yaratan hem sensör ebatları ve kaliteleri, hem işlemci hızları, hem de üzerlerindeki lenslerin kaliteleridir.
Sensör ebat ve kalitesi birbirinden ne kadar farklı derseniz hemen kısaca açıklayayım. Üretim aşamasındaki bir sensör peteği çok büyük ebatlardadır. 10mx10m gibi ebatlardan bahsedebiliriz. Sensör peteklerinin orta kısımları ışığa ve renklere aşırı derecede duyarlıyken ortadan dışarı doğru açıldıkça bu hassasiyet düşer. Bu yüzden büyük bir peteğin en dış kısmındaki kısımlar en dandik foto makineleri ve ışık algılayıcıları üzerinde kullanılmak üzere kesilir.
Sensör peteğinde ortalara yaklaşıldıkça sırasıyla: kompakt kaliteli foto makineleri, DSLR makineler, ileri düzey video kameralar(Red serileri), mikroskoplar ve teleskoplar için kullanılabilecek hassasiyette sensör parçaları orataya çıkar.
Yani 2 tane aynı markaya ait fakat farklı segmentteki fotoğraf makinelerinin sensör boyutları aynı olsa bile, sensör kaliteleri, ışığa hassasiyetleri, renk doygunluğu ve keskinliği aynı olmayacaktır. İşte tam olarak da bu yüzden bizim kullanımımıza sunulan en yüksek ışık hassasiyetine sahip ve düşük ışıklı ortamlarda bile kaliteli görüntü alabilen makineler SLR lar olmaktadır.

Tekrar konumuza dönecek olursak;
Sizin önceliklerinizi iyi belirlemeniz lazım. Öncelikli olarak tercih sebebiniz kompakt olması ve ışıklı ortamda fotoğraf kalitesi ise Canon S95 i tavsiye ederim. Yukarıda saydığım makinelerden ebat olarak en küçüğü ve en hafifi olması dolayısıyla Nikon S serisi bir makine ebatlarında olmasına rağmen düzgün ışıkta DSLR makinelerden fotoğraf kalitesi olarak ayırt edemezsiniz.
Eğer önceliğiniz düşük ışıklı ortamlarda daha yüksek kalite ise ve kompaktlık 2. sırada geliyorsa Canon G12 veya Nikon P300'ü tercih etmeniz gerekir.
İnanın bana G12 ile P300 arasındaki farkı ayırt edemezsiniz. Birisini alsanız tüh be neden diğerini almadım ki demezsiniz. Bu yüzden burada önemli olan kontrollere olan el alışkanlığınız ve makinenin elinize oturuşu olabilir. Bu yüzden tercihinizi makineleri mıncıklayarak yapmanızı tavsiye ederim. Daha önce Nikon kullanmış biri olmanızdan dolayı sizin için doğru tercihin Nikon olabilme ihtimali daha yüksek gibi sanki.
Bir de son olarak değinmek istediğim bir nokta var. Canon ile Nikon arasında ayırt edici bir fark var. Canon makineler(hangi model olursa olsun: DSLR, SLR Like, Compact) genel olarak fotoğraf renk düzeninde Nikon'a göre bir fırt soluk renk verir. Lütfen yanlış anlaşılmasın. Canon soluk renk vermiyor. Nikon, Canon ile karşılaştırıldığında renk doygunluğu olarak 1 fırt daha yüksek. Bu olay photoshop da saturation'ı yükselterek giderilebilir. Ancak bazı kullanıcılar ekstra çaba sarf etmek istemeyebiliyor. Bu, yine de kişinin fotoğraf zevki ile de alakalı bir durum. Bazıları çok cart renk sevmediği için Canon'a yönelebiliyor. Ben yine söylemiş olayım da benden çıksın Very Happy
Son olarak da S95'te optik vizör(bakaç) yok. Sizin için fark yaratabilecek durum mudur bilemiyorum ama bazıları fotoğraf çekerken LCD üzerinden izlemek değil de optik vizörden görmek ister. Bu yüzden bunu da atlamayalım.
Derseniz ki ben Canon istemem. Bana sadece Fujifilm-Nikon karşılaştırması yap, karşılaştırmaya bile gerek yok bence.
Açıkçası Nikon P300 gibi bir makine varken Fujifilme bakmayın derim.
Umarım biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir...
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 0:16

Yardımcı olmak ne demek, valla işi bitirdiniz. prier
Ayrıca Nikon'da 1,8 diyafram var gece resimlerini çok daha net çekersiniz demişlerdi ?
Bir sorum daha olacak Nikon p7100 veya p 500 ile, p 300 ün resim kalitesi olarak aralarında çok fark varmıdır.?
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 2:31

sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 6:02

Peki kompakt sınıf içinde Canon SX130 IS nasıldır?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 8:30

Sayın teng kusura bakmayın. Tam açıklama yazdığımda internet bağlantısının kopmuş olduğunu farkettim. İnternetim şimdi geldi.
Affınıza sığınarak siz biliyorsanız bile forumdaki arkadaşların da bilgilerden faydalanabilmesi için açıklayayım.
O olay şöyle:
Diyafram dediğimiz fotoğraf makinesi içindeki bıçakları olan(sözün gelişi bıçak, siz yaprak da diyebilirsiniz Smile ) bir parçadır. Bu bıçaklar kenarlara doğru açılarak ya da kapanarak ışığın ve görüntünün sensör üzerini ihtiyaca göre azaltır veya arttırır. Burada önemli olan bu bıçakların ne kadar çok açılabildiği ve buna göre ne kadar çok ışığı sensör üzerine düşürebildiğidir . Bunun dışındaki diğer bir görevi ise alan derinliği denilen olayın ayarlanmasıdır.
Bunu da şöyle açıklayabilirim:
Fotoğraf makinesine 5 metre uzaklıktaki bir nesnenin fotoğrafını çekiyorsunuz ve 50 metre arkada dağlar var diyelim. Diyaframı ne kadar kısarsanız(diyafram değeri arttıkça: yani 1.8 den 12-16 aralığına doğru gittikçe) öndeki nesne ile birlikte dağlar da net çıkar. Diyaframı açtığınızda(diyafram değeri düştükçe: 16 dan 1.8 değerine doğru azaldıkça) öndeki nesneye odaklanmış ise dağlar o kadar flu çıkar.
Bu işlem genelde portre çekimlerinde, insan yüzü net çıksın ve arka planı flu çıkartarak modelimizin yüzünü ön plana çıkarabilme amaçlı yapılır.
Nikon'da verilen 1.8 değerinde fotoğraf çekmeniz oldukça zordur. Çünkü minimum diyafram değerinde(1.8) modelinizin burnuna odakladığınızda burnun çok net çıkmasına rağmen kulağının flu çıkması gibi olaylar sık rastlanır. 1.8 değerinden ziyade 2.2 ya da 2.4 gibi rakamlarda tam olarak objenizi istediğiniz şekilde fotoğraflayabiliriniz. Tabiki de diyaframın 1.8 e kadar açılabilmesi bir avantajdır. 1.8 e kadar açılabilen diyafram 2.4 te maksimum keskinliğe ulaşabiliyorsa, en fazla 2.2 ye kadar açılabilen diyaframda maksimum keskinliği 2.8 gibi değerlerde alabilirsiniz ki bu da karanlık ortamlar için yeterince ışık alamayacak şekilde açılmış bir diyafram olabilir. G12'de maksimum diyfram açıklığı hatırladığım kadarıyla 2.4. Daha sonra makineyi biraz kurcalayıp net bilgi verebilirim Very Happy
Diyafram parçasını gözünüzde canlandıramamanız ihtimaline karşı bir diyafram fotoğrafını paylaşıyorum:
DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Different-aperture-openings-500x449
DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Aperture_diagram
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 9:53

teng demiş ki:
Yardımcı olmak ne demek, valla işi bitirdiniz. prier
Ayrıca Nikon'da 1,8 diyafram var gece resimlerini çok daha net çekersiniz demişlerdi ?
Bir sorum daha olacak Nikon p7100 veya p 500 ile, p 300 ün resim kalitesi olarak aralarında çok fark varmıdır.?

Abicim iyi be sen bizim konuda işini hallettin. Benimki ne olacak?
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 9:57

Sen bekle ben bootsector arkadaşımız biraz daha bilgi versin profesyonel fotoğrafçılığa başlayacağım. fumeur

Hem sen cezalısın, kaç zamandır geleceksin di mi ? diable
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 10:01

Bootsector nerdeyse anlattıkların ders gibi oldu. Süper açıklamalar ve bilgiler için çok teşekkürler.

Hong Kong'a şu anda gidemeyeceğim ama Ebay'da oradan satıcılar var. Acaba güveinilir mi?

http://www.ebay.com/itm/290581875880?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_2986wt_1141

Bu söylediğiniz fiyatlara göre sanki uygun. Ayrıca birde lens veriyor. Kargo ücretsiz. Kıbrıs'a bunu gümrüksüzde sokma durumum olabilir nasıl dersiniz?

Bir türlü karar veremiyorum. 60d mi yoksa 7D mi?

Bootsector sen bana tamam abi şunu al desene...
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 10:05

teng demiş ki:
Sen bekle ben bootsector arkadaşımız biraz daha bilgi versin profesyonel fotoğrafçılığa başlayacağım. fumeur

Hem sen cezalısın, kaç zamandır geleceksin di mi ? diable

Vallahi çaktırmadan buralara bulaştın. Hem makineyi belirledin. Hemde milletin bir sürü para verip aldığı dersleri bedavaya getirdin. biere

Abicim haklısın. Bak gelsem saatçilerle beraber fotocularıda gezeceğiz ama birisi beddua mı etti nedir adadan çıkamıyorum. Kurtar beni buralardan agliyor

Bu arada Omega Seamaster aldın galiba... Hayırlı olsunda bir görelim şunu...
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 10:14

Bırak şimdi keman çalmayı, biz burada soğuktan kakırdıyoruz sen havuza giriyorsun.
Sen gelene kadar ben makineyi almış olurum.

Hem aklımda sormak istediğim bir soru daha var. Acaba büyüklük ve ağırlık konusunda biraz da ben fedakarlık yapıp nikon p7100 düşünsem aradaki resim kalitesi farkına değer mi ? yoksa az bir kalite farkı için iki misli makine taşıyıp daha fazla mı öderim ? p7100 cepte taşınabilecek gibi durmuyor.
Makineyi alırsam PO nun resmini yayınlayacağım tabii...
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 10:43

teng demiş ki:
Bırak şimdi keman çalmayı, biz burada soğuktan kakırdıyoruz sen havuza giriyorsun.
Sen gelene kadar ben makineyi almış olurum.

Hem aklımda sormak istediğim bir soru daha var. Acaba büyüklük ve ağırlık konusunda biraz da ben fedakarlık yapıp nikon p7100 düşünsem aradaki resim kalitesi farkına değer mi ? yoksa az bir kalite farkı için iki misli makine taşıyıp daha fazla mı öderim ? p7100 cepte taşınabilecek gibi durmuyor.
Makineyi alırsam PO nun resmini yayınlayacağım tabii...

Keman değilde saksafon dersine başlıyorum. Ama lütfen yanlış anlaşılmasın sadece sesi çok hoşuma gidiyor. okkiii

Nazar değdirdin abicim kazak giymeye başladık buralardada... guluyor

Bu arada çaktırmadan bir soru daha... taskafa

Bak bootsector bana o kadar yazı yazmadı sen ne yaptın ona bakayım... scratch

teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 10:50

hehehe diable
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 10:55

Sayın Drao,
Eğer ürünleri gümrüksüz olarak alabileceğinizden kesinlikle eminseniz sipariş verin. Gümrük konusunda en ufak bir tereddüdünüz varsa kesinlikle bulaşmayın derim. Bahsettiğiniz dzone2 ebay sitesinin en güvenilir satıcılarından birisidir.
dzone2 nickli satıcı zamanında Türkiye gümrüğünden bile gümrüksüz şekilde mal geçirmeyi başarabilmiş nadir satıcılardandır. Türkiye'nin gümrük mevzuatını o kadar iyi bilir ki çoğu Türkiye'den sipariş veren müşterisi daha belirtmeden bile, satıcı, direk pakedin üzerine commercial ibaresi koyup fiyat skalasını 100-150 dolar arasında yazar Smile
Uzun lafın kısası böyle bir imkanınız varsa bu satıcı oldukça güvenilirdir.
Ama ben sizin yerinizde olsam şu makineyi alıp, yanına da Türkiye'den bir adet Canon 50mm 1.8 alır keyfime bakardım ki bu set hem sizi fotoğrafçılığa aşık eder, hem de uzunca bir süre götürür.
http://www.ebay.com/itm/Canon-DSLR-EOS-5D-Mark-II-Body-stock-5D-MarkII-D000-/300554583151?pt=Digital_Cameras&hash=item45fa72fc6f#ht_3002wt_1139

Sayın teng,
P500 sanıyorum ki şu deli dehşet zoom u olan makineydi. Eğer o ise zoom olarak çok başarılı ancak fotoğrafçılık açısından da bir o kadar hüsran diyebilirim. Eğer fotoğrafta kalite arıyorsanız hiç bakmayın derim.
Benim bir kargo havayolu şirketindeki 2. kaptan arkadaşım satın aldı bu makineyi. Çin hava sahasında baya uzaktaki uçakları güzel çekmiş. Ancak aynı şeyi günlük kullanım için söyleyebilmem mümkün değil. Kaldı ki kompaktlıktan çok uzak bir makine olarak bunu alacağınıza DSLR alın derim.
P300 konusundaki görüşlerimi zaten yukarıda belirttim. Ancak P7100 hakkında inanır mısınız hiçbir bilgim yok. Dışarıdan 1-2 kişinin yorumlarını da duyarak yanlış yönlendirmek istemiyorum bu konuda. Ama dediğim gibi; Canon G12 ve Nikon P300, ikisi de müthiş makineler.
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 11:01

Şu an G12 o sınıfın lideri konumundadır. (ama bir G9 değil Very Happy )
http://www.dpreview.com/articles/1729042895/advanced-compacts-comparison-fuji-x10-and-canon-g12

For the expert/enthusiast/pro/semipro who wants to shoot RAW
and knows how to extract the most from a camera, the decision is a bit more
difficult. The CG12 offers better handling and a better human
machine interface (HMI) to use a bit of ergonomics jargon. In
conditions not requiring extremes of ISO setting or DR capability, the CG12 also
delivers slightly higher image quality.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 11:06

Sayın Drao,
Eğer 5D mark 2 tekliflerime rağmen büyük bir inatla 60D ve 7D arasında seçim yapacaksanız ve video hastalığınız yoksa(7D'nin videosu da gayet güzeldir) kesinlikle 7D'yi öneririm. Ne fotoğraf kalitesi olarak ne de gövde kalitesi olarak kesinlikle yarı yolda bırakmaz.
Ama 5D mark 2 çok ütopik bir alettir. Bunu unutmayın Smile
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 11:10

Şöyle 1-2 örnek atalımda gözümüz şenlensin.. biere

DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Canon_eos_7d_side_view

DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Eos-5d-mark-ii-6d6-460
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 11:25

Bu arada söylemeyi unutmuşum. Yüksek zoom'lu lensler veya yüksek zoom'lu lense sahip olan kompakt makinelerin fotoğraf kalitesi hiçbir zaman düşük zoom'lular veya zoom'suzlar kadar iyi olamaz.
Örnek olarak Canon 18-135mm'yi verebilirim. Bu veya buna benzer lensler görüntü kalitesinde düşüşe ve renklerin birbirine girmesine neden olur. Bunu pro fotoğrafçı olmadan anlayamazsınız, ama benim gibi amatörler fotoğrafa uzuuuun uzun bakıp fotoğrafta bir anormallik olduğunu düşünüp dururlar da ne olduğunu bulamazlar Very Happy
Bunun yerine yüksek kalitede görüntü yakalayabilmek için pro fotoğrafçılar 24-70mm, 17-40mm gibi zoom aralıkları düşük olan lensleri ya da hiçbir zoom özelliği olmayana ve prime lens adıyla tabir edilen sabit odaklı lensleri tercih ederler. Örnek: 17mm, 24mm, 28mm, 50mm, 85mm, 100mm, 135mm gibi.
Bu örnek sayın teng üstadımız için verilmiştir. Lütfen yüksek zoom oranlarında uzak durun Very Happy
teng üstadım,
Ayrıca belirteyim ki; p7100 ile p300 arasında o ebat farkına değecek bir fotoğraf kalite farkı bulamazsınız. Bundan emin olabilirsiniz. p7100 ü ne kadar bilmesem de p300 ile çekilen fotoğrafları gördüğüm için, bazı yerlerde DSLR kullanan fotoğrafçıları kıskandıracak performans sergiliyor.
Son olarak eğer forumda sıkıntı yaratmayacaksa(bira içmemden dolayı) bir fotoğraf paylaşayım. Fotoğraf Canon G12 ile fotoğrafçılık hakkındaki bilgisi sıfır olan kızarkadaşım tarafından çekilmiştir. Ayarlar otomatiktedir. Fotoğrafın tek amacı renk kontrastının görülebilmesi içindir. Eğer fotoğraftan rahatsız olan tek bir arkadaş bile olursa lütfen bana bir özel mesaj atsın. Forumdan sileceğim.
Fotoğrafta hiçbir manipülasyon ya da renk değişikliği yapılmamıştır. Fotoğraf makinesinin çektiği direk olarak yüklenmiştir.

DSLR makine tavsiyesi istiyorum... DJzgM
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 11:35

bootsector demiş ki:
Sayın Drao,
Eğer 5D mark 2 tekliflerime rağmen büyük bir inatla 60D ve 7D arasında seçim yapacaksanız ve video hastalığınız yoksa(7D'nin videosu da gayet güzeldir) kesinlikle 7D'yi öneririm. Ne fotoğraf kalitesi olarak ne de gövde kalitesi olarak kesinlikle yarı yolda bırakmaz.
Ama 5D mark 2 çok ütopik bir alettir. Bunu unutmayın Smile

Bak şimdi kanıma fena girdin. 7D alsam aklımda 5D Mark2 kalacak. 7D tamam diyordum ama...

Yarın gümrükçü hastamla konuşayım. Eğer o gümrükten sokarız derse bunlardan birini almayı planlıyorum.

dzone2'nun iyi olduğuna memnun oldum. Bulduğum en iyi fiyatlar onda sanırsam. Bu fiyatlar Hayyam'a göre daha uygun mu?

Bu arada afiyet olsun. biere

Gene çaktırmadan Teng'e çalışmışsın. Önce benim makineyi halledelim sonra Teng'e...

DSLR makine tavsiyesi istiyorum...
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-
» Anne saati tavsiyesi istiyorum...
» Bu makine ETA mı?
» 2. el otomobil tavsiyesi
» saat tavsiyesi
» zodiac makine