Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

DSLR makine tavsiyesi istiyorum...

+9
Exern
sandeman
GAREZ
vervito
bootsector
teng
asymptote
Deniz-KSK
Drao
13 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3
YazarMesaj
bootsector

bootsector

DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Empty
MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 23 Ara. - 12:28

Vallaha muaddib hani muhalif olmayayım diyorum ama güldüm gecenin bu saatinde. Quattroporte kullanan adamın trafikte neden aldım ben bu arabayı demesi, scooter a göz dikmesi vallaha ne diyeyim Very Happy
Eğer kuş çekmek gibi spesifik bir ihtiyacınız yoksa ki 5D kuşların kralını çeker, 5D'ye birçok açıdan en iyi makine diyebilirim.
-Neredeyse her türlü lense dayalı fotoğrafı coşturur,
-Yüksek megapiksel ihtiyacını karşılar,
-Hızlı çekim ihtiyacını karşılar,
-Çok düşük ışıklı ortamlarda yüksek ISO başarımı sayesinde işinizi kolaylaştırır
-Yüksek kaliteli video çekim ihtiyacını giderir
-Renk düzeni müthiştir

Daha neye ihtiyacı olabilir ki bir insanın. Bütün bunları layığıyla yapan makineye en iyi demeyeceğiz de neye diyeceğiz acaba?
5D mark 2 bir DSLR olarak şu ihtiyacımı karşılayamadı diyen bir insan evladı var mı yeryüzünde? Yeryüzünde 5D mark 2'ye ekonomisi yeterken onun yerine gidip 7D alan bir insan var mıdır acaba?
Çok yakmasın dizel olsun demişsiniz; bu dünyada tek pille daha çok çekim yapayım diyerek normalde alacağı modelden farklı bir modele yönelen 1 adet DSLR kullanıcısı var mıdır acaba?
Lütfen bu başlık altındaki varlığınızı bitirmeyin. Her görüş değerlidir.
24-105 konusunda haklısınız. Benim düşüncem daha çok, genel kullanım lensi olarak 24-70mm ye para yetmezse karanlık ortamlarda 24-105 in IS'i ile 1 stopluk telafi edebilir şeklindeydi. Ama genel kullanımda IS dediğiniz gibi yine tembelliğe itebilir.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 2:36

Muaddib niye kendinizi öyle gördünüz. Amacımız tartışmak (kötü anlamda) değil değişik görüşlerden yararlanmak. Biz zaten en iyiyi aramıyoruz. Bu herkes için değişir değil mi? Sizin görüşleriniz bizim için önemli.

Gönlüm şu anda 5D'de ama yinede elde görmek gerek diye düşünüyorum.
Bootsector'e bazı durumlarda katılıyorum. Alabilecekken neden tüm isteyeceklerimi karşılayacak bir ürünü alıp onda herşeyi denemiyorum. Yoksa sonradan ilk aldığımı beğenmeyip bunu alacaksam neden baştan almıyorum. Olmadı bu işte vazgeçtim o zaman madem bu ürün değer kaybetmeden elden çıkarılabiliyor. O zaman satarım. (bootsector doğru anlamışım değil mi? okkiii ?

Teng git Odak'a benim içinde bir Canon 5D pazarlığı yap lütfen.

O kadar seninde burda doğru yolu bulmanı sağladık sende borcunu öde bakalım. baris ilani
muaddib

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 3:01

5d MKII alın Smile Gayet nefis bir makina, zaten içinize de sinmiş, almamak için bir sebep yok. Destekliyorum. Fakat bu takdirde bence bir de sigma 70-300 gibi ucuz, kimsenin süper demeyeceği bir lens de alın. O fokal uzunlukları kullanıp kullanmayacağınızı görmeniz bence gerekli. Özellikle full frame bir makinede.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 5:41

Sigma 70-300mm lens fiyat performans oranı olarak oldukça başarılı bir lenstir. Canon full frame makinelere uyumlu olup olmadığını bilmiyorum ama muaddib tavsiye ettiğine göre uyumludur diye düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla 200-300mm ler arasında macro modu da aktif hale geliyor ki oldukça başarılı kareler elde edersiniz. Tabi bu lensi beğenip beğenmemeniz tamamen sizin kullanımınıza kalmış. Bu uzun bir zoom lensidir. Uzaktaki objeleri oldukça kaliteli bir şekilde yakalar. Canon 400D ve 450D ile çekilmiş fotolarını oldukça başarılı bulmuştum.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 10:48

Diyelim ki 5D aldık ve onun üzerinden gidersek ilk önce bu 70-300 mm. lensi mi almalıyım?

Yoksa başka bir lens mi tavsiye edersiniz? İlk etapta en çok spesifik değilde gezilerde kullanacağımı düşünürsek hangisini önereceksiniz?

Tam marka ve model olarak hem fikir olacağımız bir iki lenste belirleyelim lütfen...
muaddib

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 11:01

tamron 28-75 2.8 + canon 50mm 1.8 + sigma 70-300 gayet öğretici bir kit olur diye düşünüyorum. sigma 70-300 ihtimal bir gün elden çıkar fakat tamron da 50mm de kolay kolay mutsuz etmeyecek lensler.

benim kanaatim tabi.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 11:04

İlk gezilerde kullanacağınızı düşünürsek tabi ki geniş açı bir lens olmalıdır. Siz bütçenizi söyleyin, size en uygun lens fikri verelim.
5D mark 2 sonrası bütçe yani Smile
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 11:49

bootsector demiş ki:
İlk gezilerde kullanacağınızı düşünürsek tabi ki geniş açı bir lens olmalıdır. Siz bütçenizi söyleyin, size en uygun lens fikri verelim.
5D mark 2 sonrası bütçe yani Smile

Paramı kaldı lenslere tabiiki en ucuz en iyi lensler olacak. Fiyatları hakkında hiç bir fikrim yok açıkcası.

muaddib'in önerdiği lensler aşağı yukarı kaç tl ediyor?
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 11:58

Fotokritik.com sitesinde 5D için birinin fikirlerini okudum. Çok fena üzerime alındım. Sanki bana birşeyler demek istiyor gibi geldi.

Sanki Muaddib'in kibarca söylediklerini daha suratıma vurur gibi yazmış gibi geldi. Bu keyfimi kaçırdı.

Bootsector nedersin buna?

Yorum şu:

Kullandığım modellerden biride 5D Mark II... Tek kelime ile mükemmel diyebilirim. Ancak bu makinenin dağda bayırda helak edilmesini, anı fotoğrafı çekmek için alınmasını yadırgıyorum. Makineye yazık oluyor.
Benim kastettiğim makineyi kullanmayı bilmediği halde parası olduğu için bir 5d Mrk 2 alıp laf olsun diye çiçek böcek, eş dost çekenler. 5D Mark2 ancak profesyonel anlamda kullanılması gereken bir makinedir. Dün fotoğraf çekmeye karar verip bu gün 5D Mark2 alıp makineyi helak etmek değildir. Manzara fotoğrafı çekmek ya da çekmemek değil. Ayrıca 5D Mark 2 stüdyo çekimlerinde daha verimli bir makine. Doğada kullanmak için 7D alınabilir, eğer kişi amatör ise önce 500D, 600D gibi makinelerle başlamalı. Sonra kendini geliştirdikçe üst seviye makinelere geçmeli. Ancak günümüzde amatör olmasına rağmen orta format makineler alıp çiçek böcek çekenlerde var.
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 12:03

Bu arkadaşda fena yazmış ama. Ona ne, kim nerde isterse kullanır. Yanlışmıyım ama? Orta format dediği makinanın en ucuzu bile kaç para? (Hasselblad veya Pentax farketmez) affraid Kim onu alıpta çiçek-böcek çeker ki?? Suspect
Keyifler kaçmasın hocam, 5D m2 rules... biere
http://www.google.com
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedC.tesi 24 Ara. - 23:56

Herkese iyi pazarlar, iyi dinlenceler ve eğlenceler dilerim.

Bugün şu foto kursunu aldığım arkadaşımla konuştum. Kendisine 5D üzerinde yoğunlaştığımı söylediğimde önümüzdeki sene 5d ile 7d arasında hibrid bir makinenin çıkacağını çevresindeki çoğu kişinin onu beklediğini söyledi.

Ayrıca kendisi benim için 7d makinenin daha iyi olacağını düşünüyormuş. Onun için tekrar 7d üzerine daha çok düşünmeye başladım.

Şimdi bana amma yanar döner adam demeyin lütfen. Kararsızlık zor iş.
Bootsector, muaddib ve deniz-KSK sizlerden, tabii ki diğer arkadaşlardanda son bu konuda görüşlerini istiyorum.
Artık bu iş fazla kabak tadı vermeden bir yerde sonuçlandırmalıyım herhalde. Biliyorum sizlere yük olmuyorum ama iyi veya kötü bir karar vermeliyim.
Hayyamda bu 7D'nin fiyatını öğrenmek için yarın birkaç yere telefon etmeyi düşünüyorum. Özellikle nereyi tavsiye ediyorsunuz?

Ayrıca ebay'de, http://www.ebay.com/itm/300640104515?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_3266wt_1141

http://www.ebay.com/itm/300561296893?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_2970wt_1141 bunları buldum.

Nasıl bunlardan sipariş versem mi?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 0:22

Sayın Drao,
Arkadaşın amacı tam olarak neymiş anlayamadım, ama şunu söyleyebilirim ki çok taraflı yazılmış bir yazı. Ya bilgi eksikliğinden ya da dar görüşlülükten dolayı böyle şeyler yazıldığını düşünüyorum.
Şimdi gelelim itiraz ettiğim noktalara:
1) 5D mark 2 makinesinin dağda bayırda helak edilmesine karşıyım demiş arkadaş. Bu makine doğadan ziyade stüdyoda kullanıma yönelik demiş.
E iyi de dostum, doğaya uygun bir makine olmasa neden adamlar sınıfının en hafif ve en kompakt makinesini yapsınlar? Stüdyoda kullanılmak üzere olan zaten halihazırda Canon 1D serisi mevcut. Ebat olarak ağır ve kompaktlıktan oldukça uzak. Stüdyoya giriyorsun, takıyorsun tripod üstüne bu kadar işte. Bütün gün elde, omuzda, çantada taşınacağını planlamasalar neden böyle görece hafif bir makine yapsınlar ki? Bütün bunların yanında body'nin sağlamlığı, suya ve toza karşı dayanıklı üretilmiş olması da herhalde nerelerde kullanılması için yapılmış olduğuna bir işarettir. Hiçbir firma, kapalı alanda kullanılmasını beklediği bir makineyi suya ve toza karşı dayanıklı yapmaz. Stüdyoda daha verimli demiş. O zaman bütün pro fotoğrafçılar bu arkadaşın bildiklerini bilmiyorlar ya da bu arkadaş kadar zeki değiller ki aptal gibi makineyi safaride, orman çekimlerinde falan kullanıyorlar. Halbuki ne gerek var, 5D mark 2 yi stüdyoya alsınlar, toza,suya karşı dayanıklı makineyi stüdyoda kullansınlar.

2)5D mark 2 yi çiçek, eş dost çekmek için alanlar demiş de. Eş dostun portresini çekmek mi, yoksa öylesine kompakt makine ayarında fotoğraf çekmek için mi DSLR almaktan bahsediyor onu pek anlamadım. Ama her iki koşulda da DSLR kullanılabilir. Kime ne arkadaş? Gidip 300 bin TL'ye jip alan adama sen bunu araziden başka yerde kullanamazsın demek gibi birşey bu. İsterse bakkala gidip gelmek için kullanır kime ne Smile
Ha bir de çiçek böcek çekmek için bu makineyi almaya gerek yok demiş. O zaman, gerek 5D makineyi kullanan National Geographic'in çiçek böcek çeken pro fotoğrafçıları, gerekse full frame makineye uygun macro lens üreten Canon bu arkadaş kadar derin düşünememiş.

Ben zaten elimde imkan olmasına rağmen almadığım 5D(birinci) nin arkasından yaşadığım pişmanlığı neden yaşadığımı açık açık anlattım. İmkanım , zamanım ve merakım vardı, o makineye de kolay adapte olurdum, bu yüzden de o makineyi kesinlikle satmazdım dedim. Sizin(merakınız var diye kabul ediyorum) zamanınız ya da imkanınız olmaz, almazsınız. Ya da bir ayda 1000 kare çekmem diyorsanız zaten sizin bileceğiniz iş. ama çiçek böcek çekmek için bu makineyi almayın demek bence saçmalık. İster çiçek, ister böcek, ister araba, ister çıplaklık, ister portre, ister aile fotoğrafı çekersiniz.

Son olarak da orta format makine alıp çiçek böcek çekmekten bahsetmiş.
Bu arkadaş ya hiç kaliteli orta format makine fiyatı görmemiş, ya saymayı bilmiyor, ya da hiç dayak yememiş!
Öncelikli olarak fotoğrafçılığın içinde olmayan bir insan orta format makinenin bile ne olduğunu bilmez. Ben 400D'yi kullanırken herhalde bir 1 yıl boyunca orta format diye birşeyin varlığından bihaber şekilde dolaştım. Yani bu işe bütçe ayıracak adam, orta formatı amaçsız şekilde satın almaz. Ben DSLR'a aşina bir insan olarak o makineyi elime alsam, sanıyorum ki ilk 1 ay uğraşıp düzgün 1 adet kare yakalayabilirim. O yüzden bu laflar biraz uydurma olmuş.

Sonuç olarak, ister amatör olsun, ister yeni başlayan olsun, ister tam pro olsun. İsteyen bu makineyi kullanabilir, ya da fotoğrafçılığı bu makinede öğrenebilir.
Olayı kısaca şöyle açıklayayım. Araba kullanmayı jipte de öğrenebilirsiniz, Ferari'de de, go-kart arabasında da(bu biraz abartı oldu farkındayım Very Happy ) Normal arabada öğrenip, daha sonra jipe alışmaya çalışan insanın olayı ne kadar normalse, sıfırdan jipte öğrenen insanın da olayı o kadar normaldir. Ama sizi mutlu edecekse 60D'yi boşverin, çok kaliteli ve üst düzey 2 adet lens(Canon 24-70mm ve 50mm 1.8 II olabilir)yanına bir tane de 550D makine alın. 6-8 ay aralıksız bununla kareler çekip iyice alışın. Sonra eğer o anda paranız varsa gidip full frame bir makine alıp keyfinize bakın. En son olarak yanına bir de efsane lens Canon 135mm f:2 alırsınız paranız varsa. Başka da hiçbir lense ihtiyacınız yok.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 0:39

Alacaksanız 18-55mm IS lensle değil de body olarak almanızı tavsiye ederim. 1317 dolarlık olan hiç fena değil. Odak fotoya da bir fiyat sorun. Arada 150 dolardan daha az bir fark varsa Odak fotoğrafçılıktan alın. Kargoda zarar görme riski, 1 yıllık dükkan garantisi vs. parası olarak düşünün bunu. Bu kadar iyi araştırmak ve kararsız kalmak iyidir. Her elektronik alışverişi öncesi ciddi kararsızlıkları ben de yaşarım ve %90 ihtimalle de en doğru kararı veririm. Hayatımın diğer alanlarında kallavi kazıklar yememe rağmen elektronik konusunda neredeyse hiç kazık yemedim diyebilirim Very Happy
Babataş fotoğrafçılığı da tavsiye ederdim ancak o da Odak fotodan bir 100-150 dolar daha pahalı oluyor. O farkı vermeye değecek kadar ciddiyette bir farklılık beklemeyin.
Son olarak da 7D 5D mark 2 arası hibrit model olayını ben bilemiyorum. Çıkacak makine full frame mi olarakmış yoksa crop factor lü bir makine mi?
Eğer ISO başarımı (mümkün olduğunca az kumlanma yaparak yüksek ışık hassasiyetli yani ISO'larda fotoğraf çekmek) iyiyse o model de düşünülebilir ileriki aşamalarda.
muaddib

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 0:42

insan doğası bu bootsector. ben de altında bentley arabasıyla arabasını park edemeyen ablaları görünce gülüyorum elimde değil. Smile tabi isteyen istediğini yapar bana ne icabında.

sayın drao, fazla düşünmeyin alın. kötü opsiyonunuz yok. en önemli şey elinizde makineniz olması. size bunları alın, başka hiç bir şeye asla ihtiyacınız olmaz diyemem. size bunlarla önemli bilgiler edinirsiniz, kendinizi tanırsınız diyebilirim.

28-75 tamron 2.8 alın.
neden: yakın kullanımda önemli bir aralık, 2.8 sabit diyafram lense iyi bir örnek. neden canon değil? çünkü daha hafif daha ufak ve daha ucuz.

canon 50mm 1.8 / 1.4 alın.
neden: temel bir lens. sabit odak uzaklığına ve hızlı diyaframa iyi bir örnek.

sigma 70-300 / ya da benzer odak aralığında başka bir lens alın.
neden: bu odak uzaklıklarının etkilerini öğrenmeniz için. uzaktan 200mm ile çekmek ve yakından 50mm ile çekmenin farklarını görmeniz için. geniş-tele lensinizin 70/75mm kısmında çok duruyorsanız, nereye kadar gitmek istediğinizi görmek için.

bir şey alın abi. kimsenin onayı şart değil.

yurtdışından alabilecekseniz keh.com u tavsiye ederim. ikinci el fiyatl standartlarını belirleyen büyük bir firmadır ve ben bugüne kadar memnun kaldım.

yine de buradan bir firmadan, en azından body'yi temin edebilirseniz başınız rahat eder diye düşünüyorum.

sevgiler.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 9:35

Bootsector ve muaddib, şimdiye kadar adı geçen makineleri bir bir deneme şansı bulmaya çalışıp eldeki ergonomisi ve çekimlerdeki farklarını anlamaya çalışıp bunlara göre karar verip birini alacağım kısmetse...

Lens olarakta önce 2 adet, bir geniş açılı, birde dar acılı değişken odaklı lenslerden almayı planlıyorum.

Neden 17-50 ve 18-55 değilde herikinizde yaklaşık aynı şeyi 24-70 gibi birşey önermişsiniz.

Tamron 17-50 gibi bir lens olmaz mı? Bu daha geniş açı sağlamaz mı?

Dar acı olarak olarak 70-300'de hemfikir miyiz?

Daha sonra sabit odaklı bir 50 mm düşünüyorum. Gerçi bu en ucuzu galiba...

muaddib

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 10:02

full frame ve aps-c arasında fark var. 24mm full framede tatminkar bir geniş açı sağlar. 17-50, 18-55 aps-c için üretilmiş ve zaten o tavsiye ettiğimiz odak aralığını, x1.5 sensörde elde etmek için yapılmış yeni lensler. bu lens seçimi alacağınız makinenin sensörüne göre değişecek yani.

50mm yi illa ki alın derim. gereksiz para harcamamanızı tavsiye eden biri olarak söylüyorum bunu Smile
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 10:04

Tele objektif olarak 70-300 uzun bir süre sıkıntı çıkarmaz.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 11:07

Tamron 17-50mm lensi 5D gibi full frame makinelere uygun değil haberiniz olsun. Uygun değil derken; kullanamıyorsunuz Smile
Onun haricinde Canon 7D üzerinde Tamron 17-50mm lensi coşar kudurur.
Benim Canon 24-70mm önermemin sebebi 2.8 diyaframının olması ve oldukça keskin bir lens olması. Ancak bu lensi 7D gibi bir makineye takarsanız 38mm gibi işler ki geniş açının genişliği sizi tatmin eder mi emin değilim. Ama full frame makinede 24mm oldukça geniştir.
18-55mm yi tavsiye etmememizin sebebi ise(herhalde muaddib benimle hemfikir olacaktır) "lensin çok dandik olması" Very Happy
Hoş eski kit lensi olan 18-55mm lens IS taşımıyordu ve lensin kalitesi çok kötüydü. IS'li versiyonda ise kaliteyi biraz daha düzelttiler. Ancak bunun yerine kesinlikle Tamron 17-50'yi tavsiye ederim.
Tele lens olarak 70-300 üzerinde hemfikiriz ancak benim size tavsiyem bu lensi almadan önce 50mm 1.8 lensini alıp biraz portre çalışmanızdır. Portre çekimi (lütfen yanlış anlaşılmasın, bende böyle olmuştu) size fotoğrafçılığı sevdirecek çekim şekli olabilir.
muaddib dostumun ilk cümlesi biraz karışmış, bu yüzden yanlış anlaşılma ihtimaline karşı özetliyorum:
APS-C(1.6 çarpanlı) sensörlü bir makineye takacağınız 17-18mm lik bir lens 1.6 ile çarpıldığında 28mm ye denk düşüyor. Bu da 24mm + full frame makinenin değerine denk. Zaten bu aralıklar düşünülerek üretilmiş lensler.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 11:17

Tamam herseyi anladım.

70-300 de peki hangi marka? 50 mm yine hangi marka ve 1.4 mü, 1.8 mi?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 11:28

Canon 50mm 1.8 kesinlikle. Eğer 1.8 ile 1.4 arasında 200TL falan fark olsaydı 50mm 1.4 USM diyebilirdim. Ancak aradaki fark 300-400TL civarı. Bu yüzden almanız gereken lens kesinlikle Canon 50mm f:1.8.
Tele lensler konusunda çok uzman değilim. Neredeyse hiç kullanmadım. Bu konudaki en iyi tavsiyeyi muaddib verebilir.
muaddib

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 11:39

bootsector daha güzel anlatmış. ben konuşur gibi yazıyorum bazen, karışık oluyor. ayrıca tamron 17-50'yi ben de tavsiye ederim.

canon 50mm 1.8
sigma 70-300mm F4-5.6 DG Macro

ucuz tutmaya çalışıyoruz. Smile 70-200 f:4 L nin fiyatı pahalı değil, çok da kaliteliymiş falan diye baştan almayalım. Smile

umarım "makineyi ve lensleri aldım" mesajınızı da en kısa zamanda görürüz Very Happy

sevgiler.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPaz 25 Ara. - 11:57

Canon 70-200 f:4 L USM lensi şimdi benim de aklıma geldi. Baya baya kaliteli bir lens gerçekten de. Tabi Drao ona nasıl para yetiştirir o da ayrı bir mesele Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 26 Ara. - 1:19

bootsector demiş ki:
Şu anda Odak fotoğrafçılıktan fiyatları almış bulunmaktayım.
Canon G12 sıfır ve 1 yıl dükkan garantili fiyatı = 550 dolar
Günlük kur ile 1045TL ye geliyor. Bunu da düz 1000TL yaparlar her halde.

1Yıl dükkan garantisi nedir ? Daha sonra bir sorun çıkarsa ? Buradan alacağımız makinenin refurbished veya başka bir sorunu olmadığını nasıl anlarız? Doğubank'ta baktığım yerde daha fazla fark verirseniz CanonAsia dan garantili olur gibi bir şey demişlerdi. Bu farkı vermekte fayda varmı ?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 26 Ara. - 2:17

Canon Asia türkiyede geçerli bir garanti şekli değildir. Türkiye'deki insafsız vergiler yüzünden diğer ülkelerin 2 katı olmasından mütevellit Canon Türkiye diğer ülkelerin garantilerini tanımıyor. Türkiye'den alınsın ki, vergi ve fahiş karlarını karşılayalım diye. Söyleyeceğim şey komik gelebilir ama Erkayalar ve Yalçınlar foto(Canon distribütörleri) "Worldwide Guarantee" tanımıyorlar. Sanki Türkiye dünya gezegeni üzerinde değil de Marsta falanmış gibi.
1 yıl dükkan garantisi zaten üretim bandındaki hatalı ürünlerin kendini belli etmesi için yeterli bir süredir. Bu süre içinde birşey olursa makinenizi tamire alırlar. Eğer arıza düzeltilemiyorsa(emin olun yeni makine vermemek için düzeltiyorlar Very Happy ) yenisi ile değiştirirler.
Eğer 1 sene geçer de ondan sonra makinede bir arıza varsa yapılabilecek birşey maalesef yok. Parasını verip tamir ettirirsiniz. Ancak aynı durumun Türkiye garantili aldığınız bir makine üzerinde 2 yıllık garantinin bitmesinden sonra başınıza gelme ihtimali var ve inanın aşağı yukarı aynı ihtimal.

Son olarak da zaten Canon Asia garantisi Türkiye'de geçiyor olsaydı Türkiye sınırları içinde bu fiyatlarla makine satılamazdı. Herkes Hong Kong'dan alırdı Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 26 Ara. - 3:56

Bir sene dükkan garantisi belgeli bir garanti midir, yoksa satıcının sözü müdür ?
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 26 Ara. - 4:11

Satın aldığınız tarihi belirten bir fatura-fiş veriyorlar üzerinde dükkan kaşesi ile birlikte. Gerekirse isim telefonda yazıyorlar. (Aynı mentalite Doğubanktan telefon veya herhangi bir elektronik eşya alımındada geçerli-dükkan garantisi) Yani benim bildiğim yöntem bu.DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Dontknow
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 26 Ara. - 9:29

Arkadaşlar , tüm bilgiler ve paylaşımlar için çok çok teşekkürler.

Şimdi biraz araştırmalar yapıp makine ve lensleri almak kalıyor. Ürünler alındığında burada size bilgi vereceğim.

teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPerş. 5 Ocak - 20:54

Eh şimdi sıra bana geldi sanırım.
Öncelikle fotoğraf üzerine verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ara sıra başlığa girip okuyorum. Sanırım bulaştı diable Canonturk'ten teklif gelirse 2. yarı oraya geçicem diable
Yerli distrübütörün inanılmaz fiyatlarına bakıldığında Hayyam pasajından almak, artan para ile de garantiyi garantilemek daha akıl karı gözüküyor.
Ama nasıl alacağız?
Yani yeni bir G12 veya S95 alırken neye dikkat etmeliyim. Ayrıca 2. el dlsr alırken neye dikkat etmeliyiz.(düşük perdeli ?) Mesela bir arkadaşımda Nikon D80 var 1000 tl ye satıyor ama 250 tl lik tamiri varmış. Almaya değer mi alırken neresine dikkat etmeliyim ?
Ayrıca, ben kendi kullanımım için S95 alıp, kızıma da okul bitirme hediyesi 2. el bir DSLR mı alsam yoksa tek G 12 ile işi bitirsem mi ?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 9 Ocak - 1:17

Okul bitirme hediyesi olarak DSLR müthiş bir fikirmiş. Keşke benim de böyle ebeveynlerim olsaydı. Benimkiler zamanında al sana şu kadar para git arkadaşlarınla bir yemek ye eğlen derdi o kadar. Smile
Tamir masrafı çıkaracak makineyi almamanızı tavsiye ediyorum. Zira bir mal aldığınızda daha baştan arızası varsa o makine sizi fotoğrafçılıktan, hatta ziyadesiyle hayattan bile soğutabilir. O yüzden sıfır ya da sıfır temizliğinde 2. el tavsiye ederim. Hayyam pasajında 2. el 1 yıl dükkan garantili DSLR lar mevcut. Bence bir adet DSLR almanız gayet mantıklı olur. Yanına alacağınız makineyi kendiniz belirlersiniz. Böylelikle kızınıza yepyeni bir sevgi aşılamış olursunuz Smile
Tabi kızınızın daha önceden hiç fotoğrafçılıkla uğraşıp uğraşmadığını bilemiyorum ama siz onun bilgi seviyesi hakkında bilgi verebilirseniz ona göre de makine tavsiyeleri verebiliriz.
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 9 Ocak - 6:41

Aslında cezalı, geçen dönem projeden 90 ve üstü not alırsa ona sıfır D90 sözü vermiştim. (değil 90 almak çaktı zibidi geek ) Bu dönem aynı barajı geçerse sadece 2. el alacağım. Fotoğraf çekmeyi seviyor ve çok yetenekli. Okulda foto dersleri alıyordu.
Hocalarını bile şaşırtan kareler çekiyor, baba kız beraber resim çekeriz diye düşünüyorum.
Yarın iyi olursam önce bir G12 alacağım. Dediğiniz yerde (Babataş'ta) 1050 tl , Yuvam fotoğrafçılıkta ise elinde kaldığı için resmi garantili 1250 tl.
Hangisini alayım ?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 9 Ocak - 7:39

Bir de Odak fotoda sorun son fiyatı. 1000TL veya altı fiyat verirlerse Odak fotodan alın. Eğer 1050 falan derlerse gidip 1250TL lik olanı alın.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 9 Ocak - 8:17

teng demiş ki:
Aslında cezalı, geçen dönem projeden 90 ve üstü not alırsa ona sıfır D90 sözü vermiştim. (değil 90 almak çaktı zibidi geek ) Bu dönem aynı barajı geçerse sadece 2. el alacağım. Fotoğraf çekmeyi seviyor ve çok yetenekli. Okulda foto dersleri alıyordu.
Hocalarını bile şaşırtan kareler çekiyor, baba kız beraber resim çekeriz diye düşünüyorum.
Yarın iyi olursam önce bir G12 alacağım. Dediğiniz yerde (Babataş'ta) 1050 tl , Yuvam fotoğrafçılıkta ise elinde kaldığı için resmi garantili 1250 tl.
Hangisini alayım ?

Sen söz verdin ama D90'dan yıtmak için sen kesin hocalara çaktırın demişsindir. diable

Ben okurken hep 90 üzeri almıştım. Banada bir 5D alsana. okkiii
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedPtsi 9 Ocak - 8:20

Karneyi görim bi şey yaparız fumeur
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 9:06

Mutlu son: Very Happy
Bugün Babataş fotoğrafçılıktan G12 makinemi aldım. İlgilenen arkadaşlara ama özellikle de Bootsector'e teşekkür ederim. Makinenin kullanışını öğrendikçe saat paylaşımlarım devam edecek.

Bu arada 2. el makine fiyatları sordum
Odak fotoğrafçılık:( Hepsi 10.000 shutterde )
Nikon d90 18/105 1500 tl
Nikon D300 18/105 1750 tl
Canon 40D 18/55 1200 tl.
Canon 450D 18/55 850 tl
Canon 500 D 18/55 1100 tl
Canon 60D 18/135 2700 tl

Babataş fotoğrafçılık:
Nikon D 90 (18/105) (3900sh.) 1750 tl
Canon 550 D (18/55) (1500 sh.) 1550 tl
Bana Canon 550 D almamı tavsiye etti. Hem daha küçük yapısı ile kullanışlı olduğunu hem de daha sonra 50/200 lens alarak seti tamamlayacağımı ve resim kalitesinin daha iyi olduğunu söyledi, ne dersiniz ?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 9:26

550D güzel makinedir. Başlangıç seviyesi için kesinlikle tavsiye ederim. Ama önce G12 'de manuel ayarlara bir alışın. G12 nin çok güzel bir yanı var. Yaptığınız ayarlara göre çekeceğiniz fotoğrafın ne kadar aydınlık ya da karanlık olduğunu önizleme olarak görebiliyorsunuz. DSLR'da böyle bir imkan yok. Bu şekilde manuel ayarlara göre hangi aralıklar hangi koşullarda kullanılır onları bir öğrenin. Sonrasında DSLR isterseniz en azından ayarları bildiğiniz ve Canon kullandığınız için DSLR'da sıkıntı yaşamadan fotoğraf çekmeye başlayabilirsiniz. Ancak açıkçası ben Canon 550D yerine Canon 40D'yi tavsiye ederim. 550D ile G12 arasında çok ciddi bir karanlık fotoğraf performas farkı yaşamazsınız. Ama 40D kendisini belli eder.
Bu arada makineyi ne kadara aldınız acaba?
Yeni makineniz hayırlı olsun. Sizden güzel fotoğraflar bekliyoruz. Gerek bugün kolumda hangi saat var, gerek saat fotoğrafçılığı, gerekse de genel fotoğrafçılık falan başlıkları altına fotoğraflarınızı bekliyorum Smile
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 9:34

G12 için 1100 dedi, geçen hafta uğradım 1050 demiştiniz, hem pilot Koray'ın selamı var 1000 tl dedim, 1050 ye anlaştık.

Odak fotoda 40d var hem daha ucuz ? 10.000 shutter çok mudur ?
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 9:38

Resimler gelecek, ama önce işi öğrenelim de matiz olmayalım diable
Bu yaşta fotoğraf işine bulaştırdınız ya beni Rolling Eyes

Draoooooo bunlar senin başının altından çıktı. Yattın bakıyorum... diable
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 9:41

Allahın yarabbim yaaaa. Babataş fotoğrafçılığın tek nefret ettiğim huyunun gazabına uğramışsınız. Para konusunda kendileriyle bir türlü anlaşamam. Belki de tek eksi yanı. Ama garantisi resmi distribütör garantisinden iyidir. Tamir ve bakım işlemlerindeki titizliği de. Kaldı ki son 1 haftadır dolar düştü. Kaktırmaya çalışmış bence.
Neyse normal fiyatına almışsınız en azından buna sevindim.
40D oladukça iyi bir makinedir ve 10.000 shutter hiçbirşey değildir. Sıfıra yakın temizlikte diyebilirsiniz. Düzgün kullanılmışsa 100 üzerinden 95 bile temizliği olabilir.
Ama daha önce söylediğim gibi. G12'de öncelikli olarak biraz pratik yapıp da 40D gibi bir makineye başlasanız çok daha iyi olur. Eğer yoğun bir insansanız ayarları öğrenene kadar sıkılabilirsiniz. Makineyi yanınızda taşımak istemezsiniz. Ancak G12 öyle değil. Her yere götürülebilir Smile
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 9:45

O huyunu ben de farkettim ama fazla uzatmadım. Neticede temiz bir dükkan. Zaten bundan sonra 2. el düşündüğüm için güvenilir bir yerle tanışmak istedim.

Dslr i kendim için değil kızıma almayı düşünüyorum (bakarsın üstüne konarım fumeur )
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 10:45

teng demiş ki:
Resimler gelecek, ama önce işi öğrenelim de matiz olmayalım diable
Bu yaşta fotoğraf işine bulaştırdınız ya beni Rolling Eyes

Draoooooo bunlar senin başının altından çıktı. Yattın bakıyorum... diable

guluyor diable

Bunların hepsi sana tuzaktı. Yaşlılıkta insanlar böyle hobilere merak salıyorlar. vieux

Güle güle kullan. alkisalkis

Merak etme yakında bende kendi kazdığım kuyuya düşeceğim. ok1
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 10:46

teng ustad yogunluktan ben babataşı arayamadım :( halen arıyorsan konuşayım yarın kusura bakma aklımdan çıktı gitti :(
http://www.boraeresici.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 10:53

borahan demiş ki:
teng ustad yogunluktan ben babataşı arayamadım :( halen arıyorsan konuşayım yarın kusura bakma aklımdan çıktı gitti :(

Teşekkür ederim, bugün yolumun üstüne düşünce makineyi aldım.
teng

teng

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 10:54

Drao demiş ki:
teng demiş ki:

guluyor diable

Bunların hepsi sana tuzaktı. Yaşlılıkta insanlar böyle hobilere merak salıyorlar. vieux

Güle güle kullan. alkisalkis

Merak etme yakında bende kendi kazdığım kuyuya düşeceğim. ok1

Artık makara kukarayı bırakıp çiçek böcek resmi çekeriz hahaha hahaha hahaha
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: DSLR makine tavsiyesi istiyorum...   DSLR makine tavsiyesi istiyorum... - Sayfa 3 Icon_minipostedCuma 13 Ocak - 11:11

hayırlı olsun ustad guzel fotograflarını beklıyoruz Wink
http://www.boraeresici.com

DSLR makine tavsiyesi istiyorum...
3 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Anne saati tavsiyesi istiyorum...
» Bu makine ETA mı?
» 2. el otomobil tavsiyesi
» saat tavsiyesi
» zodiac makine