Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Vintage Saat

5 posters
YazarMesaj
eterna

eterna

Vintage Saat Empty
MesajKonu: Vintage Saat   Vintage Saat Icon_minipostedPerş. 14 Nis. - 0:11

Değerli Forum Dostlarım,

Sizler ile paylaşmak istediğim bazı düşüncelerim var. Ben son zamanlarda eski saatlere ilgi duymaya başladım. Aslında hep ilgi duyardım ama almaya ve takmaya başladım desem daha doğru olur. Bir süredir kolumda kurmalı saatim var. Resimlerini görmüşsünüzdür. Markası Kienzle, markanın hatırası büyük benim için, o yüzden aldım zaten. Hergün saatimi kurmak büyük bir keyif benim için. Kolumda ki saatim;

Vintage Saat Zent014

Birkaç marka ve model var almayı çok istediğim. Kısmet ise zaman içerisinde toparlayacağım. Bu arada ben günlük olarak kullanmak istiyorum saatlerimi. O yüzden kondüsyon olarak üst düzey saatleri seviyorum. Bana kalsa eski saatler günümüzde ki saatlerden daha şık daha güzel. Şu aşağıda ki saatlere bakın arkadaşlar, ben tek kelime ile hayran kalıyorum.

Vintage Saat Kgrhqjiwe2kfwy04qbnnibh

Vintage Saat Zenithvictoriouss

Vintage Saat Img90831501

Vintage Saat Kgrhqqoknee1p2lfbnh8zfq

Dostum parabellum p08 ile biraz sohbet ettik. Sağolsun değerli bilgilerini esirgemedi benden. Sorularımı cevapladı, açıkladı. Ama aynı zamanda bazı şeyleri tekrar düşünmemi sağladı. Anladım ki bu Vintage saatleri başlı başına bir dünya. Öyle gözüktüğü kadar basit değil.

Nedir bu “Vintage” Eski demek galiba. 10 tane ingilizce sözlüğe baktım birebir anlamı yok. 50 tane anlam çıkıyor yarısı üzümle ilgili zaten.
Ama diğer mantıklı anlamları birleştirdiğimde “eski” “klasikleşmiş” gibi ifadeler karşılaştım çoğunlukta. Bu da zaten yeterli derecede açıklayıcı oldu.

Şu eski saatlere bir bakalım. Neler var neler… Eski her tarafı kir pas içerisinde ki saatlerden tutun hiç kullanılmamış saatlere kadar görebiliriz. 50 TL ye vintage saat bulabiliyoruz ama binlerce TL değerinde ki saatlerde var. 30 senelik saatlerde var 60 senelik saatler de var. Kurmalı saatlerin yanında pilli vintagelerde var. Kısacası nasıl bir saat arıyorsanız kesin vintage olanı vardır.

İşin en zor kısmı ayırt etmeyi bilmek. Veya düzeltiyorum benim gibi o teknik bilgiye sahip olmayan kişiler için en zor kısmı diyelim. Bir arkadaşım genel olarak şöyle açıklamada bulundu bana. Fakültede ilgili bir dersin hocası söylemiş. Günümüzde maddi değeri olmayan birşeyin 50 sene sonra da değeri olmaz. Biraz düşündüm mantıklı geldi. Saatler için özel söylenmiş bir şey değil. Antikalarla ilgili genel bir görüş. Şu anda bazı vintage saatler 50 usd ye satılıyor. Geçmişe dönüp bu saatlere baktığımızda popüler olduğu zamanda da çok ucuz olduğunu görüyoruz. Ama bir Vacheron, PP, Rolex vs. bilmem kaç sene geçip vintage olduğunda da diğerlerine göre daha pahalı olacaktır. Neyse bunlar benim düşüncem…

Vintage saatlerde fiyatlar neye göre belirleniyor anlamak benim için zor. Marka, model, makine, temizlik, orjinallik vs. O kadar çok kıstas varki çık çıkabilirsen işin içinden. Aynı saati 200 usd ye satanda oluyor 700 usd ye satan da oluyor. Acaba ucuz satan çok kötü durumda mı yoksa pahalı satan kazık fiyat politikası mı güdüyor?

NOS diye satılan bir saat gördüm yurt dışında sonra baktım arka kapağında ki yazılar yok olmuş gibi. Yani polisaj yapılmış diye anlıyorum bunu. Ama NOS demek kullanılmamış demek değil miydi?

Sandık malı çil diye satan kişiler görüyorum. Saatlerin içine bakıyorum savaştan çıkmış gibi nasıl sandık malı? Bir saat görmüştüm çok temiz gözüküyordu. Sevgili dostumuz parabellum p08 e gösterdim. Bir anlattı saatin durmunu bana şaşırdım kaldım. Rotor, rulman, çark başları, pandül vs. Saati yorgun buldu genel olarak. Oysa ki makine parlıyordu, bende aman kaçırma NOS bu saat falan diyecek diye bekliyordum. Smile Ben ne çıkardım bütün bulardan, Saatleri çok sevmek, markaları tanımak, piyasayı az çok bilmek, kaliteli kalitesiz kestirebilmek farklı şey bu işi bilmek farklı şey. Olayın özü bu. Ve fabrikadan bayiye gelmiş, içi hiç açılmamış kaliteli, bir markanın sıfır saatinde bu bilgilere çok ihtiyaç duyulmayabilir. Misal bir x marka saat eta 2824 kullanıyordur. Tamam İsviçre menşeili çok güzel ve kaliteli bir saat. Özelliklerini web sitesinden öğrenirsin hiç birşey bilmiyorsan. Oldu bitti. Sonuçta sıfır bir Tag Heuer, Longines vs. yetkili bayiden alıyorsan korkacak bir şey yok. Kullanılmış eski saatleri parlatıp satmıyorlar. En kötü ucuz alamazsın. Ama 50 – 60 senelik bir saatte böyle olmuyor. Sen bileceksin, anlayacaksın, bakacaksın.

Karar verdim ki Vintage saat seçmek, bulmak, almak kolay değil. Bilen birisinden tavsiye almak en doğrusu olacak. Bu konu hakkında ki düşünce ve tavsiyeleriniz söylerseniz sevinirim dostlar. Hele Vintage saatleri rahatça inceleyebileceğim ve beğendiğim olursa maddi manevi güvenerek alışveriş yapabileceğim bildiğiniz yer veya isimler varsa makbule geçer. Ben bir kere iç bedestendi galiba seneler önce orayı gezdiğim hatırlıyorum. Ama referans olmadan, işinde ustası olmadan güzel bir alışveriş yapabileceğime inanmıyorum.

Sevgiler,

http://sinanknives.blogspot.com/
parabellum p08

parabellum p08

Vintage Saat Empty
MesajKonu: Geri: Vintage Saat   Vintage Saat Icon_minipostedPerş. 14 Nis. - 0:26

Sevgili dostum, üstad ve ustaların yanında, şahsım için de kullanmış olduğun övgü dolu sözcükler için teşekkür ediyorum. Diğer konu ve alanlarda olduğu gibi saat konusunda da aynı zevki paylaştığım dostlarımla sohbet edip bildiklerimi paylaşmaktan her zaman gurur duydum. Her zaman şuna inandım ki bilgiyi paylaşıp insanlara yararlı hale getirirseniz bir anlamı olur, kendinize saklayarak değil. Çabanızı takdirle ve sevinçle karşılıyor, saat temininiz konusunda da üzerime düşeni yapmaktan onur duyacağımı belirtmek istiyorum. Önceki yıllarda bulabildiğim NOS lardan bir iki tane fotoğraflamak istedim hemen. Sanıyorum, hala temin edilebilir durumdadırlar. Özellikle Ruslarda sıkıntı yaşamayız diye düşünüyorum. Arzu ederseniz de temin konusunda yardımcı olurum. Saygılarımla...

Vintage Saat 94367162

Vintage Saat 81362582

Vintage Saat 71938645

Vintage Saat 56217738

parabellum p08

parabellum p08

Vintage Saat Empty
MesajKonu: Geri: Vintage Saat   Vintage Saat Icon_minipostedPerş. 14 Nis. - 0:29

Vintage Saat 83085054

Vintage Saat 69745007

Vintage Saat 99616164

Vintage Saat 39853894

egunns

egunns

Vintage Saat Empty
MesajKonu: Geri: Vintage Saat   Vintage Saat Icon_minipostedPerş. 14 Nis. - 0:35

o tissot nedir öyle!
kuğu gibi
watcher
Admin
watcher

Vintage Saat Empty
MesajKonu: Geri: Vintage Saat   Vintage Saat Icon_minipostedPerş. 14 Nis. - 11:01

NOS saat bir kere sifir olacak, hic kullanilmamis olacak hatta yaninda etiketi ilisik ve arkasinda etiketi olacak.
Diyelim ki bunlari bulduk, sonra makinesine bakmak veya hangi makine oldugunu tesbit edip karar vermek lazim.

NOS saat bulmak cok cok zor bir olay.
Epey aramak gerekiyor.
Nispeten bazi eski kucuk markalarda bulunabiliyor ama omega, tissot, longines tarzi markalarda gercekten bir mucize.
Bu tarz markalardan senede bir iki tane ancak cikiyor, bazen zamaninda tutulmamis bir modelin nos'u daha cabuk bulunabiliyor, mesela bir omega seamaster'i nos bulabilmek neredeyse mucize ikenn dynamic model zaman zaman cikabiliyor, hatta italya san marinoda kuzu gibi yatan 3 tane dynamic vardi, adam ucune en son 750€ dedi, bu inanilmaz ucuzdu ve ben tam karar vermek icin donusu bekledim ve donuste ucaga yetismek icin saatlere gidemedim halen icim yanar.
Halbuki ayni seyahatte kucuk, kosede kalmis ve eski bir kuyumcudan yasli teyzeden bir kronolu valjoux makineli polaris marka saat aldim, iki gun taktim ve sonra etiketi uzerinden cikacak korkusuyla bir daha takmadim.

Bir de nos kondusyon derler, bunlara pek kulak asmamak lazim, aslinda buyuk ihtimalle kadrani degistirmisler ve polisaj yapmislardir.

Makineler ulkelere gore temizlik oranina sahipler.
Turkiyede temiz makineli saat bulmak zordur, iyi kotu kendine usta diyen kisiler saatleri cok kurcalamislardir, hindistanda nem yuzunden makineler pas tutmuslardir ama almanyadaki bir saatin makinesi genelde temizdir, sahibi ciddi saatcilere goturmustur ve artik takmaktan vazgectigi zaman da bir cekmeceye koymustur.

NOS saatlerde makineye de bakmali demistik, bazen hic taninmamis bir markada cok guzel makine cikar, bazen de cheap bir makine cikar, 70'li yillarda sugecirmezlik te bazen problemdir, saatin arka kapagini klips diye oturtmuslardir, bu aslinda sorun olmaz ama bunca zaman icinde conta erimis ve akmis olabilir, her halukarda bir nos saat eger takilacaksa once ciddi bir bakim ve yaglamaya girmelidir.
Bu 70'lerden saatlerde bazen de cok kaliteli makine cikar, ozellikle 70'lerin sonlarinda quartz krizinde elinde binlerce makine kalan firmalar bunlari kucuk ve degisik markalar altindaki saatlere koymuslardir yani o donemde bir iyi markada (omega degil) bulabileceginiz bir makine bir de bakarsiniz ki hic taninmamis bilinmedik bir marka saatten de cikti.

NOS saatlerin gunumuzdeki tek dezavantaji ebat sorunudur, gunumuzde ebatlar buyudu ama makine boyutlari da ayni kaldi cunku gunumuzdeki makinelerin yuzde 80'i 50-60'larin ayni teknigi ile calisir.

Yani 30-36mm arasi caplar sizi rahatsiz etmezse nos bir saat cok cok avantajlidir cunku gunumuzdeki en ucuz mekanik isvicre saati olan tissotlardan bile daha ucuza alirsiniz. Hele bir de klips vs gibi arka kapak kapanma durumlarini pek sorun etmezseniz bayram edersiniz.

Ben daha onceleri baska basliklarda sadece nos satan bir iki saticinin bilgilerini vermistim.

Bende de epey nos saat var, ozellikle bayan saatleri,
http://www.turksaatforumu.com
eterna

eterna

Vintage Saat Empty
MesajKonu: Geri: Vintage Saat   Vintage Saat Icon_minipostedPerş. 14 Nis. - 18:58

Sevgili parabellum p08 çok teşekkürler ilgin için. İlerleyen zamanlarda bir rus saati için yardımlarını istiyeceğim herhalde. Özellikle üzerinde CCCP yazan saatler çok nostaljik geliyor bana. Bunu siyasi anlamda söylemiyorum. Eski günler geliyor insanın aklına. Mesela Sovyetler birliğinin çok güçlü bir takım olduğunu, maçlarını büyük bir heyecanla seyrettiğim hatırlıyorum. Sahip olduğum bir saate baktığımda eski hatıralarımın canlanması güzel bence. Hele birde derseniz ki yukarıda resimlerimi eklediğim seamaster vs. tipinde sade, tek renk, çelik kasalı rus saatleri var tadından yanmez bence.

Watcher üstad yazınızı zevkle okudum. İtalya da kaçırdığınız 3 Omega ya üzüldüm gerçekten. Evet benim sevdiğim tarzda saatleri inceliyorum ve hep 33 - 36 mm çıkıyor çapları. Bu çap ölçüsü herhalde o zamanın modası ile ilgili. Bu arada verdiğiniz bilgiler doğrultusunda temiz saatler için 70 lerin Alman saatlerini biraz daha fazla incelemeye başlayacağım.

Bu arada ilginç birkaç gözlemim var onlarıda aktarmak istiyorum. Ebayda saatleri inceliyorum. Uygun fiyatlı saatlere bakıyorum. Bir kaç tane buldum istediğim gibi uygun fiyatlı saat. Sayfaları kenarda topladım sırayla inceleyeceğim. İlk bakacağım dünyanın hangi köşesinde satıldığı oldu. İlk baktım aaaa Türkiye aaa İstanbul aaaa Kadıköy.... Neredeyse komşu çıkacaktık. İkinci satıcıya baktım yine Türkiye yine İstanbul bu sefer Karaköy.

Başka bir satıcıya baktım İstanbul. Çok güldüm ebay Vintage saat piyasasını ele geçirmişiz dedim. Tabii yanlış anlaşılmasın kimseye kötü birşey demiyorum sadece çok komik bir andı.

Birde Hindistan, Tayland falan var. Çok saat satıyorlar. O ülkelerin ne esprisi var çözemedim henüz. Ya memleketlerinde çok vintage saat var yada bir dümen çeviriyorlar?

Sevgiler,

http://sinanknives.blogspot.com/
bulent.b

Vintage Saat Empty
MesajKonu: Geri: Vintage Saat   Vintage Saat Icon_minipostedPerş. 28 Nis. - 1:48

birde ebay de, ukraynalı bir grup var. vintage diye, bence sahte saat satıyorlar. saatler çok güzel. epey satış yapıyorlar gibi görünüyor. belki de çete gibi çalışıyorlar. kendileri fiyat arttırıp kuş bekliyorlar. bu nedenle feedback leri çok iyi.

Vintage Saat
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Alınık Kienzle Alfa Vintage saat
» Saat&Saat firmasının Hamilton markasını konumlandırma yanlışlığı
» Ölüm, saat başı kendini hatırlatıyor, Prag saat kulesi.
» Saat markalarının saat dışındaki ürünleri , düşünceleriniz
» Bu saat için ne diyorsunuz. İlk defa bir saat alacağım. Neler sormam gerekir almandan önce ?