Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kurmalı otomatik saatler

+4
Mori
teng
watcher
deka
8 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
deka

deka

Kurmalı otomatik saatler Empty
MesajKonu: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 3:36

kurmalı otomatik saatler bilindiği gibi vucut-bilek harketi ile birlikte, gerektiğinde tepe vasıtası ile kurulmaya da uygundurlar,bu noktada sormak istediğim konu,bu kurma hareketi sonsuz mu veya bir saatçinin dediği gibi belli bir sayıya kadar kurulup sonra kurmaya devam edilirse yay boşalıyor mu? ben bendekileri sonuna kadar deneyemedim (ne olur ne olmaz diye) ancak belli bir kurulma sonucunda bile sanki sonunu bulamadım gibi,bu konu hakkında bilgisi olan arkadaş var mı?,varsa bilgilendirebilir mi?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 3:48

Hangisinde oldugunu sorma hatirlamiyorum ama hepsini de yapan makineler var yani:
Seikolarda tepe ile kuramiyorsun, illa sallayip gobek attirman gerek, en son pahali seikolarda galiba ayni zamanda tepe ile de kuruluyor.
Yine bazi saatlerde tepe ile kuruyorsun ama o tamamen kurulduktan sonra da tepe kuruyormus gibi donmeye devam ediyor
ama tamamen kurulduktan sonra zemberegi bosaltan makine varoldugunu sanmiyorum
Bir de otomatik saatlerde tamamen kurulduktan sonra kurmalilarda oldugu gibi blokaj var mi? Hic rastlamadim galiba...
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 4:00

blokajı bilmiyorum ama kurulu değilken fıldır fıldır dönen rotor,tam kurulu durumda iken fren yapmaya dönmemekte israr etmeye başlıyor.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 4:54

Ben de otomatik saatlerde kurma sonucu yay boşalmasına rastlamadım da duymadım da. Hatta 40 sefer kurduğum oldu gene de blokaj olmadı. Ama otomatik saatleri kurmak iyi değildir, mecbursanız yavaşça kurun diyen servisler oldu.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 5:02

otomatikleri kurmanın iyi olmamasının nedeni nedir acaba?,yay boşalması veya bu türden başka şey neyse bu lafı eden buradaki iyi-büyük saatçilerden birisi,en iyisi böyleyse varın halimizi siz düşünün.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 5:13

Yabanci forumlardaki saatci arkadaslar kola takmadan once tepeye birkac tur attirip saatin deparini yaptirin fazla kurmaya gerek yok diye hep tavsiye ederler ama neden pek bilmiyorum daha dogrusu hatirlayamadim, otomatik saatlerde kurma koluna bagli disliler daha hassas diye biseyler hatirliyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 6:51

deka demiş ki:
otomatikleri kurmanın iyi olmamasının nedeni nedir acaba?,yay boşalması veya bu türden başka şey neyse bu lafı eden buradaki iyi-büyük saatçilerden birisi,en iyisi böyleyse varın halimizi siz düşünün.
Otomatik mekanizmalar kurulduğu zaman bazı çarklar alışılmışın dışında çok hızlı dönüyormuş, bu da saatin ömrüne tesir ediyormuş. Bunu bana İstanbulun sayılı saat mağazalarından birinde söylediler.'' Saat kurulurken nasıl döndüğünü görseniz kumazsınız '' demişlerdi. Gene Omega ve Ml gibi saatlerin servisinde otomatik saatleri kurmanın zamanla saatte sorun yarattığını söylemişlerdi.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 7:29

anladım,çok hızlı döndüğü doğru ve bu şartlarda mantıklı ama o zaman otomatiklere kurma fonksiyonunu eklemeleride bir okadar mantıksız bu şartlarda,en iyisi seikonun sistemimidir nedir,sana birşey bırakmıyor,herşey, usulune göre kendisi yapıyor. :sirtarma:
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 8:13

Ama yavaş kurarsan sorun olmuyorki
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 4 Eyl. - 8:19

hımm,bak bu iyi, demek yavaş kurarsam hiç sorun olmaz, kurma sayısı (3-5-..40 gibi)konusunda da sınır olmaması gerekir bu durumda.
Mori

Mori

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 18 Eyl. - 1:31

Şuan ki kullandığım SEİKO Premier AUTOMATIC' in özellikleri arasında yazan; ''Fazla kurulmayı önleme özelliği'' nedir acaba?
Burada bahsettiğiniz, bilmeden haddinden fazla kurulunca mekanizmaya verilecek zararı önlemek mi, bu özellik? scratch
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 18 Eyl. - 3:01

O sanırım zembereğin gerilmesini önlemek için konulmuş bir sistem. Kurmalı saatlerde olduğu gibi. Zaten kurmayı değil fazla kurmayı önlüyor.
peugeot206wrc

peugeot206wrc

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 18 Eyl. - 5:35

Basit bir fizik kuralı aslında. Kurma kolunu çevirdiğinizde kolun dönmesi ile oluşan kinetik enerji zemberek yayının gerilmesi ile potansiyel enerji halinde depolanıyor ve yay gevşedikçe kinetik enerjiye dönüşüp saatin hareketini sağlıyor.
Her cisimde olduğu gibi zemberek yayının da bir gerilme limiti var ve gereğinden fazla zorlanırsa kolayca kırılacaktır. Sürekli gergin tutulan yay da zamanla amiyane tabirle yalama olacak ve esneyerek bir yerde kırılacaktır.
Mori

Mori

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedÇarş. 23 Eyl. - 8:55

Aklıma takılan bir soru var. Şimdi bu mekanik saatlerin özelliklerinde okuyorum; 17jewel, 21jewel, 29jewel vs.vs....
Bu Jewellerin görevi tam olarak nedir? Az veya fazla olması bir saatte ne gibi fayda veya zarar sağlar?

(bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. Sora sora öğrenicez bizde inşş Rolling Eyes )

teşekkürler...
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedÇarş. 23 Eyl. - 9:03

Aşınmanın çok olduğu yerlerde metal yerine daha sert olan taş kullanılır ki aşınma minimuma insin.
17 jewel kurmalı saatlerde ulaşılmış son seviyedir. bunun üstünde taşlı olan bir saat varsa epey özel bir saat olsa gerek. Daha fazla taş 21 29 gibi.. otomatik saatlerde kullanılır. Jewel sayısının fazla olup olmamasının yararına rastlayamadım. Konuştuğum saatçiler taş sayısından çok nereye nasıl konduğu önemlidir dediler.
Mori

Mori

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedÇarş. 23 Eyl. - 9:16

Sağol abi cevabın için. Bide şu var;
demişsin ya ''taş sayısından çok, nereye konulduğu önemli''
Siwiss veya Japon mekanızmaların sonuçta çalışma prensibi aynı bildiğim kadarıyla.(otomatik saatler için)
eğer böyleyse bu taşlarda aynı yerlerde kullanılmıyormu o zaman? scratch
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedÇarş. 23 Eyl. - 9:23

Birçok yerde yani aynı yerde taş kullanılabilir ama mekanizmalar birbirinin tıpatıp aynı olmadığı için değişik yerlerinde olabilir tabii
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 25 Eyl. - 4:04

Merhaba,
17 jewels ile ilgili sorunuza soyle cevap vermek istiyorum. Aslinda taslar makinaniza baktiginizda kirmizi olarak gordugunuz kucuk dairesel yapilardir. Bunlar makinanin alt ve ust baskilarinda tam olarak carklarin alt ve ust uclarina denk gelir. Taslar aslinda gunumuzde camdan yapilmaktadir. Daha once sanirim 1800 donemlerde elmaslar kullanilmis. Hatta elmasdan sonraki donemlerde pirinc yuvalar kullanilmis ki duvar ve cogu masa saatlerinin makinalarina baktiginizda sari yataklar vardir. Fakat bu malzeme zamanla asinmakta ve saatin durmasina sebep olmaktadir.
Gelelim tas sayisina genellikle kurmali saatler 17 taslidir. Otomatik saatlerde ise 23 tas bulunmaktadir. Bunun sebebi ise otomatik rotoru ve baskisinda bulunan carklarda da tas olmasi. Yani cark sayisi degistikce cogunlukla tas sayisida artmaktadir.
Teng arkadasimin farkli mekanizmalar farkli oldugu konusunda yazdigi yaziya katiliyorum. Fakat bilmeniz gereken asil nokta farkli mekanizma olsalar bile hepsinin mantigi aynidir. Sizlere soyle aciklayayim Tulumbanin icinde bulunan zemberek bir sekilde, kurma kolu veya otomatik rotoru sayesinde , kurulur ve enerji kontrollu olarak bosaltilarak saatinizin zaman tutmasi saglair. Kontrolu yapan parcalar ise masa ve balansdir aslinda.
Ilerleyen zamanlarda bu konularla ilgili fotolarla konunun daha iyi anlasilmasina da yardimci olmak isterim.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 25 Eyl. - 4:09

Asil konuya baktigimizda ;
Kurmali saatlerin zemberekleri tutumbaya sabit olduklarindan dolayi kurma islemi sinirlidir. Fakat otomatik saatlerde zemberek sonsuz tur atabilmek icin tulumbaya sabitlenmemistir. Eger ki sabitlenmis olsaydi kurma sona geldiginde otomatik rotorunuz saati kurmaya calistigi zaman buyuk bir kuvvetle karsilasi hatta rotordan zemberegen enerji aktaran carklari kirabilir. Rotorun donusune baktigimiz zaman zemberek bos iken rahat bir sekilde donerken tam dolu hale gelirken yenmesi gereken kuvvet arttigi icin donmesi zorlasmaktadir. Bu aslinda bir fizik kurali dogrultusunda gelisen bir olaydir.
Saygilarimla
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 25 Eyl. - 6:17

Cok tesekkurler canturk arkadas,
cok guzel anlatmissin, ben de bir ekleme yapayim, jewels denen taslar gunumuzde, isvicre makinelerinde sentetik yakutlardan yapilmaktadir, boylece asinmaya dayanikli malzemeden uretilmislerdir.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 25 Eyl. - 8:53

Evet bu katkilariniz icin sizede cok tesekkur ederim.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 25 Eyl. - 10:15

Benim de ilave etmek istediğim bir diğer nokta otomatik saatlerin taş sayısının değişebileceğidir. Mesela düz bir 2892 de 21 taş var iken Omega'nın modifiye ettiği bir 2892 de (calibre 2500 ) 27 taş olabiliyor.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 25 Eyl. - 10:40

peki madem konu açılmışken bende sorayım 2892 baz makina ve 21 taşlı 2895 de bunun geliştirilmişi galiba ve 27 taşlı bunda saniyenin altta olmasının etkisi olabilir mi?,birde dikkatimi çeken bir olay,örneğin 2824 veya 7750 de saati tepe marifeti ile kurunca daha sert ve ele geldiği yani kurulduğu hissedilirken,2895 de bu olay o kadar yumuşak ki,sanki saati kurmuyorsunuzda boşa dönüyor gibi ama gerçekde kurulma işlemide oluyor,burada kullanılan fazladan bir iki dişliyle bunu sağlıyorlar gibi (araçlardaki şanzuman olayında olduğu gibi) ve bu dişlilerde makinada kullanılan taş sayısını artırıyor diye düşünüyorum,ne dersiniz?
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedCuma 25 Eyl. - 20:41

Mekanizmanın değişikliği tabii ki sebep olabilir. Ama 2892 de 21 olan taş sayısı Omeganın iyileştirme ilavesi ile 27 olmuştur.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 8:11

Sizlere bildigim kadariyla bu konulari biraz daha acmak isterim. Oncelikle bazi makinalarda (eta 2852) afonksiyonel olarak carklarin ustune tas konmustur. Fotografini cekebilirsem ekleyecegim. Birde yanlis anlasma olmasin tas sayisi ile kurmanin rahatligi arasinda baglanti yoktur. Dekanin dedigi gibi kurmanin rahat olmasi benim bildigim ozellikle rus saatlerinde fazladan cark kullanilmistir.Bununda fotografini yollayacagim hatta ek olarak omega, zenith, eterna matic, movado nun bazi otomatik makinalarinin fotolarinida yollamayi dusunuyorum.
Kurmada asil fonksiyon goren circir ve makara carklaridir. Hatta saatinizin tepesi lastikli ise tepenin donmesi zorlasacagindan siz zor kuruluyor hissi bile duyabilirsiniz. Yani kurmanin rahat veya zor oldugunu makinanizin kasa disina alinip denenmesi daha dogru olur diye dusunuyorum.
Birde 7750 diye bir makinanizdan bahsedilmis. Eger bu makina voljo 7750 ise zaten bu makina otomaik chronometredir. Yani cronometreye ait ek cark oldugundan tas sayisinin fazla olmasi yine dogal olur.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 9:09

Resimleri cektim fakat yollayamiyorum. Bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 9:34

"Birde 7750 diye bir makinanizdan bahsedilmis. Eger bu makina voljo 7750 ise zaten bu makina otomaik chronometredir. Yani cronometreye ait ek cark oldugundan tas sayisinin fazla olmasi yine dogal olur." bu doğallık mantiken doğru ancak flat makinalardan baz makina olan 2824 bile 25 taşlı iken 7750 valjoux da 25 taşlı bu durumu nasıl değerlendirmeliyiz.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 9:36

canturkk demiş ki:
Resimleri cektim fakat yollayamiyorum. Bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim.
aşağıda gerekli açıklamalar mevcut.
https://saatforumu.forumactif.org/kurallar-forum-bilgileri-f10/resim-yukleme-t312.htm#4826
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 9:40

Size resimleri yollayabilseydim orada gorecektiniz ki otomatik krono olan saatlerin bazi carklarinda tas yerine pric yuva kullanilmistir. Bundan dolayi tas sayisi baz makinanizin tas sayisina esit oluyor. Hatta bazi duz saatlerde (ortadan saniyeli) orta carkin icine yani saniye carkinin gectigi delige tas koymaktadirlar. Haliyle buda tas sayinizi arttiriyor.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 9:51

anlaşıldığına göre taş sayısı herşey demek değil,iş makinanın tasarımında bitiyor.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 9:53

Aslinda tas sayisi degilde taslarin gerekli yerlerde kullanilmasi onemli bence.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 9:59

makinanın tasarımı derken bende onu demek istemiştim,peki örneğin belli bir satandardı yakalamak için eta dan örnek verecek olursak,bazı makinalar kendi içerisinde daha pahalı ve kıymetli oluyor,örneğin flat makinalarda 2824 ucuz iken 2897 en pahalısı konumunda burada ben halk tabiri ile malzemeden çalınacağını düşünmüyorum,bu kalite ve kıymet nereden geliyor acaba,her ikisinde ve aradaki yelpazedeki farklılıklar nedir?,elbetde oto kronoları bundan ayrı tutuyorum onlar komplike makinalar ve doğal olarak pahalı ve kıymetliler ve kendi içlerinde değerlendirilmesi gerekir.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:01

eski sovyet saatlerinde 21, 23 taşlı kurmalılar çok yayagındı. özellikle Poljot ve Slava markalarında. 17 taşlı pek nadir görülürken 19lar da çok sıkdı. Rus saatlerinde en önemli mantık dayanıklı ve olabildiğince uzun ömürlü, bakıma ihtiyaç duymadan çalımlarını sağlamakdı.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:05

evet kısaca -eski-rus saatleri veya bunu çoğaltırsak,araç,silah vs.bunlarda estetik, konfordan ziyade akla dayanıklılık ve uzun ömür geliyor.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:10

Teknik olarak incelediginizde eski rus saatleri isvicre saatleriyle yarisabilecek hatta bazi konularda isvicre saatlerini sollayabilecek saatlerdir. Bazi rus makinalarini incelediginizde zenith makinalarinin aynisi oldugunu gorursunuz.
Bu konuda soyle bir soylenti vardir. 2. dunya savasi sirasinda avrupadan rusyaya kacan bazi saatcilerin yanlarinda bazi kaliplarida almalari ve bu saatleri rus markasi adi altinda uretmeleridir.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:12

evet bu görüş ve yorum yapılmakta.ama yeni rus saatleri için aynı şey söylenebilir mi?

En son deka tarafından C.tesi 26 Eyl. - 10:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:17

Yeni saatlere baktiginiz zaman, saat markalarinin artik makina uretmedikleri onun yerine makinalari eta vb fabrikalarda satin aldiklarini goruyorsunuz. Sanirim ayni politikayi rus saatleri icinde dusunebiliriz. Fakat benim gorusum bu saatleri su anda isvicre poljot adiyla pazarliyor da olabilir.Belki bilirsiniz Hamilton aslinda amerikan markasidir. Fakat yeni donem hamilton saatlerinin kadraninda swiss made yazisini ve isvicre makinalarini goruyoruz. Orjinal Hamilton saatlerine baktiginiz zaman amerikan patentli kendi makinalarini kullanmislar.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:19

evet,aynen öyle. :ok3:
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:22

Iste burada afonksiyonel taslarin bulundugu bir otomatik baskisi [img][img=https://2img.net/r/ihimizer/img34/4578/1000213k.th.jpg][/img]
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:25

çok güzel fotolar nerde,ne ile çekildi mikroskoptamı çekildi Question
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:25

Burada da Bir zamanlar saatlerde elmas kullanildiginin gostergesi. Balans baskisinda gorunen beyazlik aslinda elmastir. [img]url=https://2img.net/r/ihimizer/i/1000195x.jpg/][img=https://2img.net/r/ihimizer/img225/7157/1000195x.th.jpg][/url][/img]
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:26

Saatcilerin perdavsiz dedikleri diger adiyla loop dedikleri mercegin fotograf makinasinin onune koyarak cektim.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:28

hımmmm ilginç,bu durumda makinada makro modu yok galiba.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:29

Bu cep saatinde sadece 2 tas var. Gordugunuz gibi diger carklarda princ yataklar bulunmaktadir. Taslar sadece balans alt ve ust baskisinda vardir.[img][img=https://2img.net/r/ihimizer/img225/8782/1000224d.th.jpg][/img]
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:31

Aslinda makinada makro modu var fakat istedigim kalitede cekim yapmiyor.Elimdeki makinanin profosyonel olmadigindan kaynaklaniyor sanirim.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:36

Bu resimde sizin otomatik cronoda neden ayni sayida tas var sorunuza cevap olarak. Crono carkina baktiginizda (makina omega 1440 pilot tarzi otomatik crono) yuvasinin pirinc oldugunu goreceksiniz.
[img][img=https://2img.net/r/ihimizer/img225/9929/1000221c.th.jpg][/img]
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:52

ben şahsen yeni dönem saatler hakkında aynı şey söyleyemem. poljot ve vostoklar iyi saat yapıyorlar ama bana sorarsanız eskinin havası ve kalitesi yok.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 10:59

Evet saat altin cagini 1940-1976 arasinda yasamis.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:02

Poljot lar fena değil ama gene de bir İsviçre olamazlar. bugün bir Poljot makine ve bir Poljot saat ayara götürdüm. saat olan eskidiği için ayar tutmuyor, bakım gerekiyor. Mekanizma da temiz idi ama gene öyle aman aman ayar tutmadı. Zaten hiçbir zaman Eta hassasiyetine yaklaşamamıştı.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:12

Bir saatin ayar tutmamasi yeni donem saatler icin zor bir durum. Fakat pandul bozulmus ise , balansda yalpa varsa, direk uclarinda egrilik varsa , makinaniz ne kadar temiz gorunsede carklarin arasinda kasadan dusen talaslar varsa hatta makinanizin yaglanmasinda yanlis yag kullanildi ise saatiniz ayar tutmayabilir. Ister isvicre ister rus ister amerikan ister fransiz vs saatlerin makinalarinda kullanilan malzeme aynidir. Bana sorarsaniz isvicre saatlerine takilip kalmamak lazim.

Kurmalı otomatik saatler
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Otomatik ve kurmalı saatlerin zemberek sistemleri
» Otomatik saatleri nasıl kurmalı?
» Otomatik ve kurmalı saatlerin kıyaslaması
» Paketa kurmalı saatler uygun mu ?
» Elden kurmalı Venüs'lü saatler