Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kurmalı otomatik saatler

+4
Mori
teng
watcher
deka
8 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
deka

deka

Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:13

bilgiler ve fotolar için teşekkürler canturkk
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:14

Resimlerdeki saatlerde biri zenith digeride rus bir makinadir. Yorum size ait.

Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 10002210
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:15

Asil bu guzel sohbet icin ben sizlere tesekkur ederim.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:24

Evet Saatçi de saatlerden birinde iki farklı yağ olduğunu söyledi. ama gene de İsviçre saatlerine takılıp kalmamak mümkün değil. Arada dağlar kadar fark var.
Demin Zenith taklidi bir rus makine var demiştiniz. Hangi kalibre olduğunu biliyorsanız söylermisiniz.
Ayrıca hangi Zenith kalibre taklididir nereden öğrenebiliriz?
Ben yazana kadar resimler gelmiş bile :-))
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:30

1.moskova saat fabrikası bir zenith kalibresininin birebir aynısını yaptığını ben de okumuştum. 1960dan önce ama. ama hangi kalibreyi kopyalayıp ve hangi kalibre numarası ile piyasaya sürgüğünü hatırlamıyorum.
bir de isviçreye takılıp kalmamamk konusunda canturk ile aynı fikirdeyim.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:33

Yapmayın yaw, taklidi yapılan Zenith makine. Madem o kadar iyilerdi kendi kalibrelerini üretselerdi ya. Zenith dışında sırada daha 10 tane firma var kalibresi üretilecek.
Taklit yapıldı diye başarılımı oldular. Ve o kalibrenin meşhur bir kalibre olması lazım ama hiçbirimiz bilmiyoruz.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:39

bilmiyorum tayfun abi sadece bir rus forumunda okumuştum. forum.watch.ru birileri yazmıştı. kalibre ismi de yazmıştı ama şimdi baktım bulamadım o sayfayı.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 11:41

Ben de feril feril arıyorum :-))
ama bir de şu var resimdeki kurmalı mekanizma zamanının tipik kurmalı mekanizması, araştırsak başka firmalarda da onun gibi ya da çok benzer mekanizma göreceğiz.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 26 Eyl. - 21:15

teng demiş ki:
Yapmayın yaw, taklidi yapılan Zenith makine. Madem o kadar iyilerdi kendi kalibrelerini üretselerdi ya. Zenith dışında sırada daha 10 tane firma var kalibresi üretilecek.
Taklit yapıldı diye başarılımı oldular. Ve o kalibrenin meşhur bir kalibre olması lazım ama hiçbirimiz bilmiyoruz.
:ok3:
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 4:15

deka demiş ki:
evet kısaca -eski-rus saatleri veya bunu çoğaltırsak,araç,silah vs.bunlarda estetik, konfordan ziyade akla dayanıklılık ve uzun ömür geliyor.

Evet buna ek olarak biraz da konu disi bisey anlatmak istiyorum.

Amerikalilar uzayda da yazi yazabilecek bir kalem uretmek icin arastirmalara bir milyon dolardan fazla para harcamis ve ozel basincli cok komplike bir kalem imal etmislerdi.

Ruslar da uzayda kullanmak icin ayni sorunla karsilasinca.......

Kursun kalem kullanmislardi :kehkeh:
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 4:26

"Kursun kalem kullanmislardi "bunu okuyunca aklıma bazı film sahneleri geldi,adam siyah kuşak bilmem kaç dan,karşıdaki rakibe-düşmana göz dağı vermek,biraz da ısınmak için malum hareketlere başlıyor,sizde diyorsunuz rakibin hiç şansı yok,rakip ne yapıyor,silahı çekip ateşliyor ve iş bitiyor. :kehkeh:
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 4:33

muhaha
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 9:52

yani ?
Neticede Amerikalılar uzay yarışının galibi oldular ?
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 11:53

Yahu amerikalılar demişken eski amerikan saatlerinden Elgin sahibi olan vaR mı aramızda? varsa paylaşın lütfen. Mete abi sende olmamış olmaz Smile
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 11:55

Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Elginmasonicwatch
masonik saat Smile
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 19:43

Hem Japonik hem masonik, ayrıca 7 taşlı.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 20:37

Bu elgin nereden geldi?
Bende bir tane kol saati var ama odada gomulu, bulmak gercekten zor, aradim ama henuz ele geciremedim.
makinesi super dekoreli...
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 20:52

Zenith e benzeyen rus makinasinin kalibre numarasi B 2602 dir. Ruslarin Kendilerine ait en guzel saatlerden bir tanesi, Turkiyede otomatik kiran olarak adlandirilan makinadir. Otomatik kiran denmesinin sebebi otomatik rotorunun makinadan buyuk olmasi ve makinanin kasanin onunden cikarilmasi (tabi bizim saatciler makinayi cikaramayinca otomatik kismini zorlayarak kirdiklarindan dolayi, makinayi cikarmanin yolu otomatik rotorunun once sokulmesidir) Bu makina fotolarinida yollarim aksama (bu sefer resim boyutunada dikkat ederek) bayagi ince bir otomatiktir. Ayrica sizlerin serkisof markasi adi altinda gordugunuz cep saatlerinde 3602 numarali rus cep makina vardir. Yine ruslarin SU .... numaralari ile urettikleri bayan makinalarida mevcuttur. Zaman buldukca hepsine ornek fotolar yollamaya da calisacagim.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Eyl. - 21:47

Aha şimdi makineleri buldum. Çok yaşa.:-)) Makine Poljot değil Vostok 2602 imiş, ben nasılsa Poljot'tur diye Vostok'a çok bakmamıştım. Orijinal makine ise Zenith Calibre 40 imiş.
Ancak otomatik makine nereden çıktı ?? Resmi olanlar ve konuştuklarımız kurmalı idi. Bu başka bir makine mi ?
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 28 Eyl. - 5:15

benim de kafam karıştı otomatik diye değil kurmalı diye biliyordum ben de.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 29 Eyl. - 0:56

Size ilk bahsettigim makinalar kurmalidir. Yukarida resimleri olanlar. Otomatik olan baska bir makinadir ve ruslarin kendi yapimidir.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 29 Eyl. - 1:49

Rus Ototmatik saatin resmi

ADMIN: Kopyalaman gereken link onunde url olani degil, http olani. Http'yi kopyalayip yapistirman gerek. yani su linki : https://2img.net/r/ihimizer/img136/7492/1000259.jpg

Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 1000259k
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 29 Eyl. - 1:54

Bunlarda ayni makinanin baska fotolari
[img][img=https://2img.net/r/ihimizer/img136/7492/1000259.th.jpg][/img]

Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 1000259
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 22:41

masonıik saat çok güzel be...
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı otomatik saatler   Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 1 Ekim - 0:50

canturkk demiş ki:
Rus Ototmatik saatin resmi

ADMIN: Kopyalaman gereken link onunde url olani degil, http olani. Http'yi kopyalayip yapistirman gerek. yani su linki : https://2img.net/r/ihimizer/img136/7492/1000259.jpg

Kurmalı otomatik saatler - Sayfa 2 1000259k
bu saate otomatik denmiş,ben rotoru göremiyorum scratch ,benimmi bir yanlışım var. Rolling Eyes

Kurmalı otomatik saatler
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» Otomatik ve kurmalı saatlerin zemberek sistemleri
» Otomatik saatleri nasıl kurmalı?
» Otomatik ve kurmalı saatlerin kıyaslaması
» Paketa kurmalı saatler uygun mu ?
» Elden kurmalı Venüs'lü saatler